18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ładuniuk: Co ma Reden do Karpacza. O bliźniakach Wang i Gol [ZDJĘCIA]

Dziwny ten swiat
Karpacz, świątynia Wang
Karpacz, świątynia Wang Anna Ładuniuk
Świątynia Wang w Karpaczu to najstarszy drewniany kościół w Polsce Podobny jest w Norwegii, w skansenie w Oslo ( tzw. Gol stavkirke). Obydwa pochodzą z XII wieku i są do siebie bliźniaczo podobne. Historia świątyni Wang łączy się ze znanym na górnym Śląsku Fryderykiem von Reden, a dokładniej - z jego żoną.

Kościół wikingów nie zjedzie już ze skarpy - przeczytałam w Gazecie Wrocławskiej kilka dni temu. Mowa o słynnym XII-wiecznym kościółku Wang w Karpaczu. Byłam w Karpaczu na początku maja, oglądałam świątynię z każdej strony, dlatego tekst o uratowaniu zabytku mnie zainteresował. Zwiedzając Wang zwróciłam uwagę, jak dobrze jest utrzymany i jak zadbane jest jego otoczenie. Teraz wiem również, że właśnie wydano prawie dwa miliony na jego konserwację (większość środków z funduszy europejskich). Przede wszystkim na umocnienie skarpy. Kolejne etapy konserwacji wkrótce. I dobrze, bo to zabytek wyjątkowy na skalę światową. Podziw budzi już sam wiek drewnianego kościoła. Poza tym niesamowita jest jego historia. Bo skąd w sudeckim Karpaczu budynek o architekturze nawiązującej do łodzi wikingów? W dodatku nie jakaś tam XIX-wieczna podróbka, ale autentyk z XII wieku!

Gdzie Karpacz, gdzie Oslo

Tak się złożyło, że zanim trafiłam do Karpacza, miałam okazję oglądać norweskiego bliźniaka Wanga. Parę lat temu byłam w skansenie w Oslo (czy wiecie, że powstał w roku 1894? U nas o takich rzeczach jeszcze się wtedy nie śniło!). I to tam od przewodnika dowiedziałam się, że Gol stawkirke
kościół drewniany z XII wieku jest wyjątkowy i że ma swojego odpowiednika… w Sudetach. No ale nasz, w Karpaczu, ma tę przewagę, że jest "żywy", ciągle służy wspólnocie ewangelickiej, nie stoi w skansenie.

Wiele z historii dotyczących świątyni Wang w Karpaczu - miejsca, budynku i ludzi z nim związanych można poczytać choćby na specjalnych tablicach, spacerując wokół kościoła. Można też zajrzeć tu:
Kościół Wang historia

Dzięki hrabinie von Reden

To, co Górnoślązaków powinno zainteresować, to fakt, że propagatorką przeniesienia do Karpacza kościółka była Friederike Karoline von Reden mieszkająca w niedalekim Bukowcu (mały pomnik jej poświęcony znajduje się na dziedzińcu kościelnym). Nazwisko na Górnym Śląsku znane. Czy hrabina ma coś wspólnego z naszym przemysłowcem Fryderykiem von Redenem, którego pomnik znajduje się w Chorzowie? Oczywiście. To jego żona. To hrabina von Reden doprowadziła do przeniesienia w 1841 roku do Karpacza, rozebranego w Norwegii, w miejscowości Vang, mającego znaleźć się pierwotnie w berlińskim muzeum, unikatowego kościoła.

Ta sama hrabina von Reden sprowadziła do Mysłakowic Tyrolczyków. Pisałam o tej niesamowitej historii na tym blogu. Kto ciekawy niech poczyta

TYROL W MYSŁAKOWICACH

Tomaszewski z Pantomimy

A wracając do kościoła Wang: Na małym cmentarzyku za nim znajduje się skromny grób Henryka Tomaszewskiego, twórcy słynnego Wrocławskiego Teatru Pantomima. Jak się dowiedziałam, Tomaszewski był członkiem tutejszej wspólnoty ewangelickiej.

Takich kościołów jak świątynia Wang, budowanych w technice klepkowej (słupowej), było w średniowieczu około tysiąca. Zachowało się może trzydziesci. W tym ten z Karpacza.

Świątynię Wang zwiedzać można codziennie od 9 do 18. Wstęp 7 i 5 zł. Ze wzgórza, na którym jest położony, można podziwiać panoramę gór.

Jest też ciag dalszy mojej przygody ze świątynią Wang. Tym razem chodzi o WSPÓŁCZESNE VANG
Jerzy Ławniczak przysłał też zdjęcia zrobione przez siebie w Norwegii. Przedstawiają jeszcze jeden kościół słupowy, tym razem
w Borgund w gminie Lærdal w regionie Sogn og Fjordane.

Na moim blogu przed kilkoma miesiącami pisałam także o innym wyjątkowym kościele na Dolnym Śląsku i na Słowacji. ToKościół Pokoju w Świdnicy i kościół artykularny w Kieżmarku

CZYTAJ BLOG ANNY ŁADUNIUK


*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
*Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
*Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!