MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łąki kwietne w Parku Śląskim. W chorzowskim parku ograniczono koszenie traw

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Skwery i łąki Parku Śląskiego. Jak widać na zdjęciach, w Parku Śląskim ograniczono koszenie. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Skwery i łąki Parku Śląskiego. Jak widać na zdjęciach, w Parku Śląskim ograniczono koszenie. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
W tym roku Park Śląski ograniczy koszenie do miejsc, w których jest ono niezbędne. Dzięki temu w parku pojawiły się łąki kwietne. Koszenie zostanie przeprowadzone w Rosarium, na Dużej Łące oraz w okolicy rabat, szczególnie na promenadzie. Ograniczenie koszenia to także spore oszczędności.

Łąki kwietne w Parki Śląskim i coraz wyższa trawa. Dlaczego skwery nie są skoszone?

W Parku Śląskim ograniczono koszenie traw do niezbędnego minimum. Na trenie chorzowskiego parku w tym roku zobaczymy wiele łąk kwietnych i wysokiej trawy.

Trawa koszona będzie w Rosarium, na Dużej Łące oraz w okolicach rabat, szczególnie na promenadzie. Ponadto, ze względów bezpieczeństwa, skoszona zostanie trawa na skrzyżowaniach dróg i alejek. Pozostała część Parku Śląskiego zostanie pozostawiona naturze. Dzięki temu w Parku Śląskim zrobiło się jeszcze bardziej zielono.

- Sporą część parku, poza uporządkowanymi rabatami bylinowymi oraz sezonowymi, zajmują tereny trawiaste stanowiące łąki – podkreśla Agnieszka Bożek, prezes zarządu Parku Śląskiego

- Jednak ich skład jest dużo szerszy niż charakterystyczny do typowego trawnika składającego się wyłącznie z mieszanek traw – dodaje Agnieszka Bożek.

Łąka kwietna nie tylko pięknie wygląda ale pozwala też na duże oszczędności. W 2019 roku Park Śląski wydał na koszenie traw około 380 tysięcy złotych. Koszenie odbywało się na powierzchni około 80 ha. Trawę koszono wielokrotnie, wiec łącznie wykoszono 380 ha.

Łąki kwietne w Rybniku

Coraz więcej łąk kwietnych w miastach. W Śląskiem łąki posia...

- Oczywiście część terenów była koszona jednokrotnie, inne wielokrotnie nawet sześciokrotnie. Koszenie w dużej mierze uzależnione jest od warunków atmosferycznych, które rzutują na wzrost traw. Łąka kwietna to element, który rozluźnia kompozycję zielni o naturalne elementy. Chroni też środowisko bytowe dla owadów i innych zwierząt. W tym roku Park Śląski ograniczy koszenie do miejsc, w których jest ono niezbędne - mówi Dagmara Piskorz, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

Zalety łąk kwietnych:

  • sprawiają, że zatrzymywana jest woda, bo łąki zachowują więcej wilgotności niż niskie, często wysuszone trawniki. Prowadzi to do poprawy mikroklimatu miasta i minimalizuje odczuwalność np. wysokich temperatur w upalne dni
  • Łąki kwietne przyciągają pszczoły, motyle i ptaki szukające pożywienia oraz schronienia. Na łące mogą żerować zapylacze m.in. pszczoły czy trzmiele.
  • Zwiększają też bioróżnorodność terenu. Na miejskiej łące często są gatunki roślin, które w naturze ze sobą nie współwystępują.
  • Łąka kwietna nie wymaga regularnego koszenia, co przynosi spore oszczędności finansowe

Nowe nasadzenia w Parku Śląskim

W Parku Śląskim przybędzie nowych roślin. Na Alei Żyrafy zaplanowano nasadzenia w postaci ozdobnych roślin sezonowych. Będą to canny, niecierpki oraz begonie. Pojawią się one w obecnym pasie kwiatowym, łącznie to prawie 15 tys. kwiatów. Dodatkowo na tej samej alei przy Fokach zasadzonych zostanie ponad 2000 begonii.

W Rosarium Parku Śląskiego zakwitły róże. Jest tu pęknie!Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

W Parku Śląskim kwitną róże. Zobaczcie piękne rabaty kwiatow...

- Kolejnym miejscem, gdzie będą prowadzone nasadzenia to Aleja gen. Jerzego Ziętka. Stworzone zostaną tu koła kwiatowe złożone z begonii i canny. Łącznie 4,5 tys. kwiatów. Stacja Elka Stadion i stacja Wesołe Miasteczko, Aleja Klonowa – w tych miejscach pojawią się kolejne rośliny, głównie begonie. Te rośliny również zaplanowano posadzić przy Kręgach Tanecznych i w Byliniaku - mówi Dagmara Piskorz, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

W okolicach bramy głównej Śląskiego Ogrodu Zoologicznego też się sporo zmieniło. Bratki zostaną zastąpione o nasadzenia w postaci biało-czerwonych róż i innych bylin w tym samym kolorze. Kolejnym zadaniem jest obsadzenie kwiatami figur takich jak: Wiewiórka, Miś Panda, Słoń, Żaba, Serce, Kaczki.

Łąki a kleszcze

Czy na łąkach kwietnych może być więcej kleszczy? Wiele osób obawia się, że łąki kwietne spowodują, że na ich obszarze będzie więcej kleszczy. Wysokość trawy jednak nie ma znaczenia dla kleszczy. Kleszcze żyją na terenie całego kraju. Są w lasach, miastach, przydomowych ogródkach. Kleszcz żywi się krwią i atakuje zarówno ludzi, a także zwierzęta. Przenosi wiele groźnych chorób. Poprzez ukąszenie kleszcze można zakazić się m.in. bakterią, która wywołuje boreliozę.

To jest zabawne

W ostatnich latach mamy bardzo łagodne zimy, w związku z tym aktywność tych pasożytów zaczyna się nawet w styczniu. W sezonie obserwuje się dwa szczyty wzmożonego żerowania: wiosenny (kwiecień-maj) oraz jesienny (wrzesień-październik). W ciągu dni kleszcze najbardziej aktywne są rano w godzinach 8-12 oraz po południu, po godzinie 16.

Jak chronić zwierzęta przed kleszczami?
Nas na razie chronią ubrania, ale dla zwierząt kleszcze już teraz mogą być tak samo groźne, jak wiosną czy latem. Weterynarze zalecają stosowanie preparatów przeciw kleszczom. Najlepsze są te z permetryną, które mają działanie podwójne: odstraszające i zabijające. Chronią nawet przez cztery tygodnie. Wystarczy je nanieść na skórę zwierzęcia między łopatkami.

Jednak za najskuteczniejszą ochronę przed kleszczami weterynarze uważają szczepionki. Stosuje się je dwustopniowo w odstępach od trzech do pięciu tygodni, a potem raz w roku wykonuje się szczepienie przypominające.

Musisz to wiedzieć

Zobacz i zapamiętaj

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni