Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lany poniedziałek: Tak wyglądał kiedyś! Skąd wziął się obyczaj oblewania wodą? Okazuje się, że to bardzo stara tradycja... Wiedziałeś?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Śmigus dyngus: Tak kiedyś obchodzono święto, czy ktoś je tak jeszcze świętuje? Zobacz zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Śmigus dyngus: Tak kiedyś obchodzono święto, czy ktoś je tak jeszcze świętuje? Zobacz zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Archiwum Dziennika Zachodniego
Śmingus - dyngus to zwyczaj, który od zawszy uwielbiany był przez najmłodszych. Oblewanie kogoś z ukrycia dawało im niesamowitą frajdę. Jednak z roku na roku wydaje się, że dzień ten świętuje się ze znacznie mniejszym rozmachem niż kiedyś. Co ciekawe, w dzisiejszych czasach oblewanie wodą stało się pewnego rodzaju psikusem, jednak w przeszłości był to symbol atrakcyjności panny z sąsiedztwa. Jeszcze wcześniej polewanie kobiet wodą miało sprawić, by stały się one bardziej atrakcyjne i płodne... Wiele się zmieniło.

Poniedziałek Wielkanocy nazywany jest również lanym poniedziałkiem bądź też śmigusem-dyngusem. To dla nas, a szczególnie dla młodszych, dzień radości i psot. Obyczaj oblewania wodą ma w Polsce już bardzo długą tradycję. Mówi się, że dyngus należy do prastarych zwyczajów, które miały związek z magią deszczową, która wiązała się z wiosennymi obchodami agrarnymi wielu ludów, a z drugiej z praktykami oczyszczającymi podczas obrzędów poświęconych zmarłym.

Tak kiedyś świętowano Lany Poniedziałek! Zobaczcie archiwalne zdjęcia sprzed lat

Lany poniedziałek wyglądał kiedyś całkiem inaczej

Czy wiecie, że kiedyś istniały poradniki, w których można było wyczytać, w jaki sposób polewać damy, ku którym chciało startować się z zalotami, a jak dziewki, którymi chłopcy nie byli zainteresowani. To właśnie oblanie dziewczyny było wyróżnieniem jej wśród innych. Jeśli dziewczyna w lany poniedziałek nie została przez nikogo oblana, był to dla niej i całej rodziny, szczególnie we wsiach, powód do wstydu. Zwyczaj praktykowano zarówno na wsi, jak i w mieście. Z tym, że na wsiach płeć piękna była chwytana i oblewana pod studnią, a nawet wrzucana do sadzawki czy pobliskiej rzeczki. W wyższych sferach panowie spryskiwali panny perfumami z eleganckich buteleczek.

Jeszcze wcześniej śmigus i dyngus przez długi czas były odrębnymi obyczajami. Śmigus polegał na biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą. Zwyczaj ten symbolizował wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie, kiedy Polska stała się krajem katolickim, także i z grzechu. Na śmigus nałożył się zwyczaj dyngusowania, który dawał możliwość wykupienia się pisankami od podwójnego lania. Dyngus był bardzo związany praktykami Słowian. Polegał na odwiedzaniu znajomych i przypadkowych osób. Podczas wizyt często częstowano gości jedzeniem. Słowianie uważali również, że oblewanie wodą sprzyja płodności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera