Lasy Państwowe w Katowicach świętują 70 lat istnienia ZDJĘCIA

JOL
Lasy Państwowe w Katowicach świętują 70 lat istnienia
Lasy Państwowe w Katowicach świętują 70 lat istnienia Arek Gola/Dziennik Zachodni
Udostępnij:
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach świętuje 70-lecie istnienia. Jest jedną z 17 regionalnych dyrekcji w Polsce i drugą pod względem wielkości w kraju. Sprawuje zarząd nad lasami bądź nadzoruje gospodarkę leśną na powierzchni ponad 750 tys. hektarów (7,2 % wszystkich polskich lasów)na terenie województw: śląskiego i opolskiego, częściowo małopolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego. W skład RDLP w Katowicach wchodzi 38 nadleśnictw, Zakład Transportu i Spedycji Lasów Państwowych oraz 2 gospodarstwa rybackie.

W lutym 1945 r. niewielka grupa leśników przystąpiła energicznie do organizacji Dyrekcji Lasów Państwowych, początkowo w Katowicach przy ul. Ligonia. 8 lutego 1945 r. wojewoda śląsko-dąbrowski powołał Dyrekcję LP Okręgu Śląskiego. Pierwszym dyrektorem został Władysław Łuszcz, któremu doświadczeniem służył długoletni leśnik Antoni Niemiec.

W marcu 1945 r. w Opolu utworzono Biuro Produkcji Drewna oraz Inspekcję LP Opole-Północ, którą kierował Jan Romejko. Siedzibę Dyrekcji LP Okręgu Śląskiego przeniesiono do Bytomia. W sierpniu 1945 r. na stanowisko dyrektora, Dyrekcji obejmującej tereny Górnego Śląska (bez Śląska Cieszyńskiego) i Zagłębia w granicach państwa sprzed 1939 r. powołano Feliksa Kamienieckiego.

Na początku 1949 r. siedzibę Dyrekcji LP Okręgu Śląskiego przeniesiono do Opola, aby z dniem 1 stycznia 1950 roku w miejsce dotychczasowej Dyrekcji powołać Rejon Wielki LP w Opolu z 56 nadleśnictwami.

Po zmianie podziału administracyjnego kraju i utworzeniu województwa opolskiego, w lipcu 1950 r., powołano Katowicki Okręg Lasów Państwowych w Katowicach z siedzibą w nowo wybudowanych barakach przy ulicy Huberta 43. Okręg obejmował 44 nadleśnictwa z terenu nowego województwa katowickiego oraz częściowo z byłych rejonów wielkich w Krakowie, Łodzi i Wrocławiu.

Po licznych zmianach, polegających m.in. na łączeniu małych nadleśnictw w większe, z dniem 1 lipca 1975 r. Okręgowy Zarząd Lasów Państwowych w Opolu włączono w skład OZLP Katowice. W skład nowego zarządu wchodziło 37 nadleśnictw, 3 gospodarstwa rybackie, 3 zespoły składnic, 2 ośrodki remontowo-budowlane i 2 ośrodki transportu leśnego.

Powierzchnia OZLP Katowice wynosiła 615 tys. ha, w tym leśna 570 tys. ha. Dyrektorami OZLP Katowice do roku 1991 byli kolejno: Feliks Kamieniecki, Jan Kozyra, Bronisław Braczkowski i Bogdan Gieburowski, natomiast OZLP Opole: Julian Jędrychowski i Wacław Gajdziszewski.

W 1992 roku, w związku z wejściem nowego prawa leśnego, zmieniono formę prawną dotychczasowego OZLP Katowice i przemianowano na Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach. Od 1992 roku dyrektorem RDLP w Katowicach był Tadeusz Norman, a od 2001 roku funkcję tą pełni Kazimierz Szabla.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach jest drugą pod względem wielkości w kraju (po RDLP w Szczecinie), sprawuje zarząd nad lasami bądź nadzoruje prowadzenie gospodarki leśnej na powierzchni ponad 750 tys. hektarów (7,2 % wszystkich polskich lasów)**na terenie województw: śląskiego i opolskiego, częściowo małopolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego. **W skład RDLP w Katowicach wchodzi 38 nadleśnictw, Zakład Transportu i Spedycji Lasów Państwowych oraz 2 gospodarstwa rybackie.

Chociaż praktycznie wszystkie drzewostany katowickiej dyrekcji LP znajdują się pod wpływem szkodliwego oddziaływania przemysłu, ulegają licznym klęskom naturalnym (powodzie, trąby powietrzne, huragany, okiść, owady) oraz spowodowanym przez człowieka jak pożary, czy zapadliska pokopalniane, to ich stan ulega systematycznej poprawie.

W ciągu ostatnich 20 lat średni wiek drzewostanów wzrósł o 3 lata i aktualnie wynosi 58 lat, a lesistość wzrosła do 30,5% i jest większa od krajowej o blisko 2%. Rocznie pozyskuje się ok. 2,8 mln m3 drewna, co zaspokaja zapotrzebowanie na ten odnawialny surowiec, przy jednoczesnym zachowaniu zasady zwiększenia stanu zasobów drzewnych.

RDLP w Katowicach jest jedną z 17 regionalnych dyrekcji w Polsce i jej zasięg terytorialny wynosi 25 049 km kw**. Na tym obszarze znajduje się ok. 752 tys. ha lasów. Regionalna Dyrekcja zarządza 632 tys. ha gruntów Skarbu Państwa ( w tym powierzchnia leśna 608 tys. ha) oraz prowadzi nadzór nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa na powierzchni ok. 120 tys. ha.


*Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
*Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
*Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
*Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
opa albert
wycięto do zasra...ch kominków ?
Dodaj ogłoszenie