Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latarnie do wygaszenia

Irena Bazan
W Żarkach jeszcze się świecą wszystkie uliczne latarnie
W Żarkach jeszcze się świecą wszystkie uliczne latarnie fot. janusz strzelczyk
Od stycznia ulice miast i wsi mogą pogrążyć się ciemnościach. Z powodu prawie 30-procentowej podwyżki opłat za uliczne oświetlenie samorządy będą zmuszone szukać oszczędności.

- Zamiast stawiać latarnie tam, gdzie ich brakuje, będziemy musieli poszukać dodatkowych pieniędzy na te, które już są - mówi burmistrz Kłobucka, Krzysztof Nowak. - Mamy gotowy plan modernizacji ulicznego oświetlenia, który mógłby przynieść gminie co roku kilkadziesiąt tysięcy oszczędności, ale jak go realizować, skoro muszę teraz znaleźć na przyszły rok blisko 20 tysięcy złotych na opłacenie faktur za oświetlenie ulic Kłobucka i wchodzących w skład gminy wsi?

Jak wstępnie obliczono w Kłobucku, jeżeli zapowiadana trzydziestoprocentowa podwyżka wejdzie w życie na to, aby latarnie uliczne działały gmina będzie musiała wydać ponad milion złotych. Dla porównania na sport, w tym Ośrodek Sportu i Rekreacji, a także część działalności klubów sportowych wydaje rocznie niecałe 2 miliony złotych. Milion złotych Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kłobucku wydaje na dodatki mieszkaniowe dla najuboższych. Tyle samo samorząd potrzebuje w roku na opiekę nad najmłodszymi mieszkańcami gminy, na przykład w szkolnych świetlicach.

- W tym roku wydatki na uliczne oświetlenie kształtowały się na poziomie 850 tysięcy złotych - informuje zastępca burmistrza Kłobucka, Marian Szyiński. - To i tak było dużo. Po podwyżce będziemy musieli pomyśleć o oszczędnościach wśród tego oświetlenia, które już mamy, o nowych, energooszczędnych lampach na razie możemy zapomnieć - dodaje.

Oszczędzać zamierza także m.in. podczęstochowska gmina Konopiska. Tutaj również w przyszłorocznym budżecie trzeba zabezpieczyć więcej na uliczne oświetlenie.

- Oczywiście nie możemy dopuścić do tego,aby w gminie było ciemno, ale na pewno trzeba pomyśleć o jakimś planie oszczędnościowym - komentuje zapowiadane podwyżki wójt Konopisk, Jerzy Socha.

Tak duży skok cen za oświetlenie gmin wynika ze zmian stawek zarówno za energię, jak i jej przesył oraz konserwację oświetlenia. Najwięcej, bo 27 procent ma według proponowanych taryf wzrosnąć cena prądu.

- Zaplanowany w taryfie wzrost średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej dla grupy taryfowej, w której rozliczane są m.in. punkty oświetlenia ulicznego przyłączone do sieci Enion Grupa Tauron Oddział w Częstochowie kształtuje się na poziomie około 27 proc. w stosunku do cen aktualnie obowiązujących - informuje Elżbieta Bukowiec, rzeczniczka prasowa Enion Energia. - Cena energii elektrycznej w tej grupie taryfowej wynosi obecnie 0,2250 złotego za kilowat. Od 1 stycznia 2009 r. wynosić będzie 0,286 zł za kilowat. Podwyżki wynikają przede wszystkim ze wzrostu kosztów uzasadnionych prowadzeniem działalności związanej z obrotem energią elektryczną, a w szczególności ze wzrostu cen zakupu energii elektrycznej oraz z kosztów ochrony środowiska - dodaje Bukowiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!