Ławka smogowa stanęła w Jastrzębiu-Zdroju. Pokazuje, jakie...

  Ławka smogowa stanęła w Jastrzębiu-Zdroju. Pokazuje, jakie jest powietrze ZDJĘCIA

  AK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ławka smogowa stanęła w Jastrzębiu-Zdroju
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Mat. prasowe

  Młodzi jastrzębianie najpierw wymyślili, a następnie sami skonstruowali innowacyjną ławkę, która jako pierwsza na świecie wyposażona jest w system iluminacji świetlnych informujący o stanie jakości powietrza.
  Młodzi jastrzębianie najpierw wymyślili, a następnie sami skonstruowali innowacyjną ławkę, która jako pierwsza na świecie wyposażona jest w system iluminacji świetlnych informujący o stanie jakości powietrza.

  Zobaczcie, jak się prezentuje ławeczka smogowa:

  Zobacz galerię

  Oznacza to, że mierzy ilość cząsteczek pyłów PM10 w powietrzu, czyli poziom smogu w naszym otoczeniu.

  Kiedy ilość cząstek pyłów PM10 mieści się w normie ławka podświetlana jest kolorem zielonym. W chwili, kiedy poziom dopuszczalny zostaje przekroczony ławka robi się żółta, a kiedy powietrze jest na tyle zanieczyszczone, że należy raczej zostać w domu emituje barwę czerwoną.

  Co ciekawe mimo iż na mapach smogowych pokazujących stan jakości powietrza w naszym kraju, zauważyliśmy, że miejsca w których znajdowała się ławka oznaczone były wysokim poziomem zanieczyszczeń, ławka emitowała kolor zielony. Dzięki temu testy pokazały nam, że mimo zanieczyszczonego powietrza w regionie są miejsca, gdzie sytuacja nie jest tak zła jak informują media. Przekonaliśmy się że dzięki rozmieszczeniu takich ławek mieszkańcy mogą mieć znacznie dokładniejsze dane odnośnie zanieczyszczenia powietrza w najbliższym otoczeniu, a niżeli te, które czerpią z internetu - mówią Michał Szyszkowski i Michał Kaczorek, twórcy ławki.

  Na co dzień Michał Szyszkowski i Michał Kaczorek są sąsiadami. Zbudowali smogową ławkę w garażu. Całość przedsięwzięcia od narodzenia się pomysłu do zakończenia projektu trwała 1,5 roku. Tyle czasu zajęło stworzenie projektu, dokumentacji technicznej, dokumentacji patentowej i sama budowa.

  Ławka pełni funkcję użytkową, a dzięki wyposażeniu w gniazda USB umożliwia ładowanie urządzeń mobilnych. Posiada także WIFI co umożliwia korzystanie z internetu.

  Prototyp zaprezentowano w październiku ubiegłego roku, a pierwszy egzemplarz właśnie stanął
  w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój, z którego pochodzą wynalazcy.

  Bardzo zależało nam żeby pierwsza ławka stanęła w mieście, w którym się urodziliśmy i w którym mieszkamy. Chcieliśmy pokazać że w naszym mieście też są kreatywni ludzie, którzy mogą zrobić coś ciekawego - dodają.

  Ławka jest pierwszym elementem specjalnie zaprojektowanych mebli i elementów infrastruktury miejskiej i infrastruktury wewnętrznej z innowacyjnym systemem informacji przestrzennej nazwanym przez twórców 8loading.
  Czy Katowice nadaja się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ  TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Eko patrol SM

  Mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Proponuje przeszkolic Panow ze Strazy Miejskiej, bo niestety nie maja pojecia o smogu. Zdarzylo mi sie zglosic sasiada, ktory ewidentnie pali smieci/plastik. Na ulicy ma ksywke "ekologiczna...rozwiń całość

  Proponuje przeszkolic Panow ze Strazy Miejskiej, bo niestety nie maja pojecia o smogu. Zdarzylo mi sie zglosic sasiada, ktory ewidentnie pali smieci/plastik. Na ulicy ma ksywke "ekologiczna utylizacja smieci", natomiast nasza SM stwierdzila, ze taki ma węgiel i nic nie moga zrobić. Po co w Jastrzebiu-zdroju Eko patrol, ktory nie potrafi rozroznic dobrej jakosci wegla od zlej i wyegzekwowac tego, zeby nie palic syfem w naszym miescie?
  Szkoda pieniedzy z puli miejskiej na Eko Patrol, ktory jedne co robi, to mówi 'taki maja wegiel'.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ławka pomiaru jakości powietrza

  Darko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jak sama nazwa mówi ławka służy do pomiaru powietrza to dlaczego została postawiona w środku budynku

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »