Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łazienki III w Parku Zdrojowym w Jastrzębiu przeszły remont. Kiedyś leczono tam biczami wodnymi. Teraz będzie to miejsce pełne kultury

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Zmiany widoczne są gołym okiem również we wnętrzach zabytkowego budynku.
Zmiany widoczne są gołym okiem również we wnętrzach zabytkowego budynku. UM Jastrzębie/GHM
Nie do poznania zmienił się będący jeszcze przed kilkoma laty kompletną ruiną budynek Łazienek III, mieszczący się w jastrzębskim Parku Zdrojowym. Miejsce, w którym niegdyś leczono różnorakie schorzenia pacjentów uzdrowiska po rewitalizacji będzie miało nową rolę. Pieczę nad nim będzie sprawował Miejski Ośrodek Kultury, który planuje w nim m.in. wystawy sztuki współczesnej.

Zabytkowy budynek Łazienek III w Jastrzębiu znów zapiera dech w piersiach

Jak za najlepszych czasów jastrzębskiego Parku Zdrojowego prezentuje się znajdujący się w nim budynek Łazienki III. Trwający od kilku lat remont zabytkowego obiektu przywrócił mu dawny blask. Prowadzone w budynku prace wkrótce mają się zakończyć.

- Zbliża się ostateczne zakończenie inwestycji. Trwają drobne prace wykończeniowe i aranżacyjne - informuje Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

W mieście nie kryją radości, że Łazienki wreszcie udało się zrewitalizować. - To historyczne miejsce, upamiętniające czasy świetności uzdrowiska w naszym mieście, zasługiwało na rewitalizację - podkreśla Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Definitywny koniec remontu ma przypaść na przełom lutego i marca tego roku. Wówczas zaplanowano przeprowadzenie odbiorów budynku. - Nastąpią one z udziałem służb sanitarnych, straży pożarnej, konserwatora zabytków i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. To czynności niezbędne dla uzyskania decyzji pozwalającej na użytkowanie rozbudowanego budynku - wskazuje Małgorzata Krzeszkiewicz.

Łazienki III będą do dyspozycji mieszkańców. Zyskają funkcję kulturalną

Po oddaniu zabytkowego obiektu do użytku, zostanie on udostępniony mieszkańcom Jastrzębia. Wiadomo już, że będą oni mogli z niego korzystać niemal codziennie.

- Przyjęto, iż zmodernizowany obiekt będzie udostępniony odbiorcom przez 6 dni w tygodniu w godzinach od 8.00 do 16.00 (tj. 8 godzin dziennie). Jedynie w środy obiekt będzie czynny od 12.00 do godz. 20.00 - mówi rzecznik prasowa jastrzębskiego magistratu.

Miasto wybrało już także nowego zarządcę zrewitalizowanych Łazienek III. Będzie nim Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju. Wybór na MOK padł nieprzypadkowo. Ma on związek z nową - kulturalną - funkcją budynku w Parku Zdrojowym.

Pomieszczenia zabytkowego budynku zostaną zaaranżowane chociażby na salę wystaw, pracownię, czy obserwatorium. Władze MOK-u mają już plany, jak je wykorzystać.

- Chcemy zaproponować trochę sztuki współczesnej. Pokazać m.in. fotografie, malarstwo, kolaże, instalacje artystyczne, ale i może trochę szkła artystycznego, może ceramikę. Chcielibyśmy żeby były tam pracownie artystyczne. Na pewno będzie pracownia fotograficzna. Przybliżymy niebo, bo będą lunety, będziemy obserwować niebo - zapowiada Janusz Jurczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju.

Remont zabytkowego budynku w Parku Zdrojowym trwał prawie cztery lata

Prace remontowe w budynku Łazienek III trwają od marca 2019 roku. Początkowo planowano je zakończyć w niespełna rok, lecz nie udało się tego zrobić. Dlaczego? Jak wyjaśniają w Urzędzie Miasta zarówno pierwsza, jak i druga z podpisanych umów na rewitalizację obiektu - w sumie na jego odbudowę podpisano dwa dokumenty - zawierała błędy projektowe.

- Wszystkie konieczne zmiany w projekcie uzgadniane były z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, co znacznie wpłynęło na czas wykonania prac rewitalizacyjnych - tłumaczy Małgorzata Krzeszkiewicz. Prowadzone prace opierały się na przebudowie budynku wraz z jego rozbudową i zagospodarowaniem przyległych terenów parku - dodaje.

Rewitalizacja Łazienek III pochłonęła ok. 16 milionów złotych brutto. Kosztami remontu podzieliło się miasto oraz województwo, które udzieliło władzom Jastrzębia dofinansowania w wysokości ok. 7 mln zł.

Zabytkowy budynek Łazienek III pochodzi za lat 20. XX wieku

Budynek Łazienek III w Jastrzębiu powstał za czasów funkcjonującego tam uzdrowiska. Obiekt wzniesiono dokładnie w 1920 roku. Wówczas był jego perełką. Zachwycał chociażby znajdującymi się na dachu tarasami, czy murowaną attyką.

- W czasach funkcjonowania uzdrowiska był miejscem terapii leczniczej. Posiadał pomieszczenia do zabiegów wodoleczniczych i elektroleczniczych. To tutaj niegdyś prowadzona była terapia w postaci tzw. "biczów wodnych", a do kuracji słonecznej służyły dwa tarasy na dachu pawilonu - przypominają w Jastrzębiu.

Niestety, budynkowi nie było dane długo przetrwać. Poważnym zniszczeniom uległ już podczas działań wojennych w trakcie II wojny światowej. W 1947 roku przejęło i odbudowało go Ministerstwo Zdrowia. Było ono jego zarządcą aż do 1994 roku. Później Łazienki III przeszły w posiadanie władz Jastrzębia. Zanim to nastąpiło obiekt udało się wpisać do rejestru zabytków 30 kwietnia 1993 roku. To nie uchroniło go jednak przed ponownym popadnięciem w ruinę, którą pozostał aż do czasu obecnego remontu.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera