Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łazik studentów Politechniki Częstochowskiej dziesiąty w University Rover Challenge

Adrian Heluszka
Łazik naszych studentów wciąż jest udoskonalany
Łazik naszych studentów wciąż jest udoskonalany Adrian Heluszka
Studenci Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej pod kierownictwem dr. inż. Pawła Warysia skonstruowali łazik marsjański, który zajął dziesiąte miejsce w zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. To ogromny sukces częstochowskiej uczelni, która debiutowała w konkursie.

Trud nie poszedł na marne

Prace nad budową łazika trwały niemal rok. Łazik zbudowany jest głównie z aluminium. Niektóre części, jak chociażby elementy kół, wykonane są natomiast z tworzywa, tak, by robot był lekki.

Budową robota zajął się zespół studentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej w składzie: Tomasz Zając, Piotr Szczyrba, Maciej Pierzgalski i Bartosz Knot, a nad wszystkim pieczę sprawował dr inż. Paweł Waryś.

Realizacja projektu wiązała się z kosztami. Środki na ich pokrycie udało się uczelni pozyskać dzięki dofinansowaniu z ministerstwa.

Międzynarodowy prestiż

W zawodach uczestniczyły 23 uczelnie wyższe z całego świata. Politechnika Częstochowa uplasowała się na 10. miejscu.
- Jesteśmy dumni z tego wyniku, ale tak naprawdę zdajemy sobie sprawę, że miejsce mogłoby być wyższe, gdyż łazik bardzo dobrze spisywał się na pustyni. Natomiast trochę zawiodła komunikacja, czyli przekazywanie obrazu na pewną odległość - mówi dr inż. Paweł Waryś.

Niełatwa przeprawa

Zmagania, które odbywały się w trudnych, pustynnych warunkach przypominających te panujące na Marsie, składały się z pięciu konkurencji, tj.: dostarczenie paczek do astronauty, odkręcanie zaworów i włączanie pompy za pomocą manipulatora, poszukiwanie życia (polegała na pobieraniu próbki ziemi i badaniu, czy ma ona w sobie organizmy żywe), przejazd przez pustynię w wyznaczonych do tego punktach. A na sam koniec studenci przedstawiali, na jakiej zasadzie działa przygotowana przez nich konstrukcja.

- Praktycznie wszystkie konkurencje odbywały się zdalnie, czyli nie wiedzieliśmy, jak łazik się zachowuje. Dysponowaliśmy tylko obrazem przekazywanym z kamery. W konkurencji polegającej na przejeździe przez pustynię mieliśmy natomiast podane koordynaty GPS - tłumaczy koordynator całego projektu.

Ambitne plany

Obecnie łazik może rozwijać prędkość do ok. 10 km/h. Cały czas jest jednak poddawany modyfikacjom, które mają przede wszystkim poprawić jego moc.

Władze uczelni wiążą ambitne plany z robotem, który wkrótce wystąpi w kolejnych konkursach. Studenci Politechniki Częstochowskiej chcą pójść w ślady kolegów z Politechniki Rzeszowskiej, którzy w tym roku stanęli na najniższym stopniu podium University Rover Challenge, a w debiucie, podobnie jak nasi studenci, zajęli pozycję pod koniec pierwszej dziesiątki.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!