Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łaźnia łańcuszkowa i dawny magazyn odzieżowy na Wujku - zabytkami

Justyna Przybytek
Na terenie kopalni Wujek działa Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek
Na terenie kopalni Wujek działa Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek Justyna Przybytek
Obiekty, które były świadkami najnowszej historii, będą służyć jej upamiętnieniu i edukacji. Teraz są pod ochroną śląskiego konserwatora zabytków - będą zachowane i nie grozi im wyburzenie

Dawny magazyn odzieżowy i budynek łaźni łańcuszkowej na terenie kopalni Wujek w Katowicach, zostały objęte ochroną śląskiego konserwatora zabytków. To szansa, że budynki nie tylko zostaną zachowane, ale także - będą służyć jeszcze szerzej niż dotąd edukacji historycznej, dotyczącej ślaskiej Solidarności i wydarzeń stanu wojennego. A to dzięki możliwości pozyskiwania funduszy na ten cel.

- To dla nas o tyle istotne, że chronimy dziedzictwo kulturowe Polski, bo to miejsce, w którym miały miejsce wydarzenia ważne dla historii całego kraju. Takie miejsca winny być chronione, aby w przyszłości, gdy kopalnia przestanie istnieć, nie doszło do sytuacji, jaka miała miejsce w Stoczni Gdańskiej, gdzie większość historycznych zabudowań związanych ze strajkiem, została zburzona - komentuje Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Losy dawnego magazynu odzieżowego rozstrzygnięto, gdy powstała w nim siedziba Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek.

Teraz, gdy budynek został wpisany do rejestru zabytków, ŚCWiS może zabiegać o pieniądze na rozbudowę muzeum. Obecnie Izba Pamięci i siedziba centrum zajmują zaledwie jeden poziom 3-kondygnacyjnego budynku, pozostałe są puste.

- Od kilku lat staraliśmy się o pieniądze na przygotowanie dokumentacji, koncepcji wystawy i zagospodarowania tego obiektu i w końcu się udało, liczymy, że pieniądze otrzymamy w czerwcu, a pod koniec roku mamy nadzieję przedstawić koncepcję wystawy - mówi Ciupa.

Plan jest taki, aby w muzeum przedstawić losy śląskiej Solidarności i skupić się na stanie wojennym, tak jak do tej pory krążyć wokół tematu pacyfikacji kopalni Wujek, ale podjąć też temat stanu wojennego w ujęciu ogólnopolskim.

- Obecnie mamy 6,5 tysiąca zwiedzających rocznie i cały czas tego chcemy w przyszłości pilnować, jesteśmy dostępni bezpłatnie. Rozbudowa ma przyciągnąć kolejnych odwiedzających. Mamy sporo materiałów, obiektów, licencje na zdjęcia, ale dziś nie mamy gdzie tego wszystkiego pokazać - dodaje dyrektor.
Z łaźnią i zabudowaniami na terenie działającej kopalni Wujek kłopot jest większy.

Miejsc związanych z pacyfikacją kopalni Wujek jest tu kilka, ale ze względu na to, że kopalnia wciąż fedruje i zakład nie jest przystosowany do przyjmowania turystów, dostępne są jedynie raz w roku, w Noc Muzeów.

Ich los był niepewny, gdy na terenie kopalni zaczęto wyburzać niektóre z zabudowań. Teraz, gdy łaźnia została objęta ochroną, nie może zostać rozebrana, ale niestety nie będzie też udostępniana zwiedzającym częściej niż do tej pory. To właśnie w jej wnętrzach, także na placu przy kotłowni, przyszybowym punkcie opatrunkowym i stacji ratownictwa górniczego rozgrywały się dramatyczne wydarzenia z grudnia 1981 r. W łaźni odbyła się msza dla górników, na placu przy kotłowni ginęli, w punkcie opatrunkowym udzielano pomocy rannym, a w stacji złożono ciała zastrzelonych. Dyrektor Ciupa przyznaje, że te miejsca na odwiedzających w Noc Muzeów robią ogromne wrażenie.

Największe łaźnia łańcuszkowa, bo nigdy nie przeprowadzono w niej żadnego remontu, to miejsce wygląda tak samo, jak przed kilkudziesięciu laty, wciąż wiszą tam ubrania zostawione przez górników - opowiada. Jak dodaje, zabudowania kopalni związane z pacyfikacją, należy ocalić.

- To tkanka historyczna, której, jeśli pozwolimy ją zniszczyć, nigdy nie odbudujemy, nie uda nam się zapełnić tego miejsca jaką instalacją, bo uważam, że musimy być autentyczni w opowiadaniu historii - przekonuje Ciupa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera