Leasing pracowników: Dlaczego warto z niego skorzystać?

Materiał informacyjny FallWork
Wynajem pracowników to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na pozyskanie dodatkowego personelu bez konieczności podpisywania umowy na stałe. Ta elastyczna forma zatrudnienia pozwala zwiększyć wydajność przedsiębiorstwa w przypadku szczytów produkcyjnych oraz obniżyć koszt utrzymania firmy. Na pytania, dlaczego warto skorzystać z oferty leasingu pracowniczego, odpowiada Kamil Magryta, prezes Agencji Pracy FallWork Sp. z o.o.

Dla kogo polecany jest leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy doskonale sprawdzi się w przypadku firm, które potrzebują dodatkowego personelu w chwili wzmożonego popytu na usługę, czy produkty sezonowe lub też, gdy występuje potrzeba ograniczenia liczby stałych etatów. Dzięki naszej rozbudowanej bazie pracowników tymczasowych możemy w krótkim czasie uzupełnić ewentualne braki kadrowe z takich branż jak logistyka, produkcja, czy call center.

Z drugiej strony jesteśmy również otwarci na osoby poszukujące pracy. Na bieżąco publikujemy oferty pracy tymczasowej z różnych sektorów na terenie całej Polski. Dla naszych Zleceniobiorców to bezpieczny sposób zatrudnienia oraz szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego. Dla osób szukających zatrudnienia ad hoc zaletą będą na pewno wynagrodzenia wypłacane w formie tygodniówki, taką opcję oferujemy m.in. pracownikom marketu.

Jakie są korzyści z wynajmu pracowników?

W tradycyjnym modelu zatrudniana nowego pracownika to pracodawca zajmuje się wszystkimi formalnościami oraz ponosi wszelkie koszty związane z procesem rekrutacji i przyjęciem do pracy. W przypadku wynajmu personelu czasowego za pośrednictwem agencji pracy Klient nie musi martwić się o kwestie kadrowo – płacowe związane z zatrudnianiem. Jako strona w stosunku pracy, to my zgłaszamy pracownika do ZUS, prowadzimy dokumentację pracowniczą, odpowiadamy za proces rozliczenia się z pracownikiem – wyliczamy czas pracy oraz wypłacamy wynagrodzenie. Pracodawca nie musi się również martwić o szkolenia BHP, czy szkolenia wdrażające nowego pracownika do pracy na danym stanowisku, ponieważ wszystkie te obowiązki spoczywają po stronie naszej agencji.

Jak wygląda rekrutacja pracowników do pracy tymczasowej?

Prowadząc rekrutację w ramach leasingu pracowniczego, starannie wybieramy kandydatów, a pomaga nam w tym wieloetapowa rekrutacja, dzięki której wybieramy tylko osoby o najlepszych predyspozycjach zawodowych. Naszym atutem jest rozbudowana baza kandydatów, która umożliwia nam dostarczenie wykwalifikowanego pracownika do konkretnego stanowiska w danym przedsiębiorstwie.

Wiemy, że podczas pracy w firmie produkcyjnej, czy usługowej wiedza teoretyczna nie wystarcza, dlatego też podczas każdej rekrutacji sprawdzamy również umiejętności praktyczne pracowników. Przeprowadzamy rozbudowane testy manualne, które pozwalają wyłonić najlepszych pracowników. W odróżnieniu od innych agencji nie ograniczamy się jedynie do rekrutacji w naszych oddziałach. To umożliwia nam zorganizowanie odpowiedniej liczby osób do pracy na konkretne dni czy też godziny w bardzo krótkim czasie.

Rekrutacja pracowników tymczasowych nie dotyczy jedynie osób z naszego kraju. W naszej ofercie Klient może również skorzystać z wynajmu pracowników z zagranicy. Kompleksowo zajmujemy się wszelkimi formalnościami związanymi z zatrudnieniem cudzoziemców. Dysponujemy zespołem specjalistów ds. zatrudnienia osób ze Wschodu z biegłą znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego. Dzięki temu możemy zaoferować kompleksową obsługę administracyjno-kadrową oraz sprawną rekrutację pracowników zza wschodniej granicy.

Jak „wypożyczyć” pracownika od agencji?

Pracodawca może zgłosić zapotrzebowanie na dodatkowy personel, przychodząc do naszego oddziału lub kontaktując się z nami przez internet. Odpowiadając na potrzeby naszych Klientów, stworzyliśmy platformę HR Cloud, która stwarza takie możliwości. Po zalogowaniu do systemu HR Cloud Klient może w bardzo łatwy sposób złożyć zlecenie na wynajem personelu czasowego. W chwili zatrudnienia i wprowadzenia danych pracownika przez agencję może on również dokonywać wszelkich korekt zamówienia, tworzyć i zmieniać grafik pracy, czy też zgłosić absencję pracowników. Platforma cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, stąd też decyzja o stworzeniu aplikacji, która dostępna jest również z poziomu pracownika. Zleceniobiorca ma całodobowy dostęp do swojego grafiku, umowy czy też listy płac. Nasza aplikacja dostępna jest dla wszystkich osób posiadających telefon z androidem, więc wszelkie niezbędne formalności związane z leasingiem pracowników można załatwić z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie.

Decydując się na usługę leasingu pracowniczego, warto postawić na sprawdzonego partnera biznesowego. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu doskonale znamy realia współczesnego rynku pracy. Korzystając z leasingu pracowniczego za pośrednictwem agencji FallWork, zyskują Państwo kompleksową obsługę kadrowo-płacową oraz gwarancję zatrudniania wyłącznie wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników tymczasowych.

Dodaj ogłoszenie