Lech Poznań - Piast Gliwice 2:2. Wiceliderzy dogonili punkt i są coraz bliżej srebra

Lech Poznań - Piast Gliwice 2:2
Lech Poznań - Piast Gliwice 2:2 Grzegorz Dembiński
Piast Gliwice w drugim meczu grupy mistrzowskiej zanotował drugi remis. Gra zespołu Jaroslava Latala jest jednak znacznie lepsza niż te nie najgorsze przecież wyniki.

Gdy po pierwszej połowie Piast przegrywał z Lechem Poznań 0:2 nic nie było bynajmniej przesądzone. Goście grali bowiem naprawdę dobrze i zasługiwali na lepszy wynik. Po przerwie sprawiedliwości stało się zadość i gliwiczanie do domu zabrali jeden punkt. Dorobek mały w kontekście rywalizacji o mistrzostwo Polski, ale bardzo cenny w walce o medale srebrne. Dystans nad Kolejorzem, który ustami Jana Urbana zapowiadał pogoń za europejskimi pucharami, został przecież utrzymany.

Już w pierwszej połowie powinno paść więcej goli, ale Josip Barisić przy stanie 0:1 (Karol Linetty wykorzystał nieco przypadkowe podanie wynikające z walki w polu karnym i płaskim strzałem pokonał Jakuba Szmatułę) główkował z kilku metrów tak, że golkiper Lecha podbił piłkę ręką, a ta trafiła jeszcze w poprzeczkę. W obramowanie bramki trafił także po drugiej stronie boiska Linetty, który jednak w 38 minucie doczekał się asysty, gdy jego strzał dobił Nicki Bille Nielsen.

Schodzący do szatni piłkarze Jaroslava Latala kipieli złością, którą przenieśli na drugą połowę. W 51 minucie przełożyła się na kapitalną bramkę - Kamil Vacek wrzucił piłkę wprost na czubek buta wychodzącego sam na sam z Jasminem Buriciem Sasy Zivca, a ten z woleja posłał ją prosto do siatki. Zaskoczony Lech nie zdążył ochłonąć, a już był remis.Po kombinacyjnej akcji doprowadził do niego kopnięciem w „długi róg” Patrick Mraz.

W 69 minucie w tryby rozpędzającego się Piasta czerwoną kartkę wsunął sędzia Bartosz Frankowski, który błędnie uznał, że faul Kamila Vacka na Dawidzie Kownackim zasługuje na najwyższy wymiar kary. Piast nawet w dziesiątkę grał dobrze i czuł się na stadio nie Lecha dość swobodnie. Może pomogła mu w tym znana z Okrzei atmosfera, bo na trybunach zasiadło tylko 10.289 osób, co było najniższą frekwencją w Poznaniu w tym sezonie.

Przewaga liczebna Lecha przełożyła się tylko na jedną bardzo dobrą sytuację, ale kapitalną interwencją po strzale Linetty’ego popisał się Szmatuła i po raz kolejny w tym sezonie został jednym z bohaterów wicelidera tabeli.

Lech Poznań - Piast Gliwice 2:2 (2:0)
1:0 Karol Linetty (6), 2:0 Nicki Bille Nielsen (38), 2:1 Sasa Zivec (51), 2:2 Patrik Mraz (60)

Lech Burić - Kędziora, Arajuuri, Kamiński, Kadar - Jevtić (81. Gajos), Tetteh, Trałka (68. Kownacki), Linetty, Pawłowski - Nielsen. Trener: Jan Urban.
Piast Szmatuła - Mokwa, Korun, Hebert, Mraz - Szeliga (46. Nespor), Murawski, Vacek (69), Żivec (82. Mak), Bukata - Barisić (74. Jankowski). Trener: Radoslav Latal.