Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie zębów w 2011 r. będzie jeszcze trudniejsze

Agata Pustułka
Tanio i szybko. Tak  w Polsce zębów niestety, nie leczymy
Tanio i szybko. Tak w Polsce zębów niestety, nie leczymy fot. wojciech barczyński
W niektórych gminach województwa śląskiego pacjenci będą rwać zęby u kowala! Na 2011 rok kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia straciło ponad pół tysiąca stomatologów.

Najgorzej jest w gminach wiejskich - na przykład w Żarnowcu ani jeden dentysta nie dostał kontraktu. W Ogrodzieńcu z 5 na kontrakt może liczyć tylko 1 lekarz, w Zawierciu z systemu wypadło 21 lekarzy, a w Gliwicach 62. W Katowicach 44 dentystów nie będzie leczyć zębów w ramach NFZ. Oznacza to, że całe dzielnice (np. Janów czy Nikiszowiec) mogą być pozbawione usług dentystycznych w ramach składki, a pacjenci będą szukać lekarzy wiele kilometrów od domu.

- Miałem kontrakt od 6 lat. Co teraz powiem pacjentom, którzy zamówili u mnie protezy? - pyta jeden z katowickich dentystów.
O wyjaśnienie tej sprawy do NFZ wystąpiła dr Halina Borgiel-Marek, wiceprezes Śląskiej Izby Lekarskiej. - Nie rozumiemy tych decyzji i protestujemy - mówi. - Dostępność do leczenia będzie utrudniona, wydłuży się oczekiwanie na wizytę. Będziemy mieć bezzębne pokolenia!

W śląskim NFZ sytuację tłumaczą decyzjami centrali i programem rankingowym, który wybierał oferty stomatologów.
- W 2011 r. na stomatologię będzie o 23 mln zł więcej niż w tym roku - twierdzi rzecznik NFZ Jacek Kopocz.
- To gdzie są te pieniądze? - pytają dentyści.

Wolimy wyrywać zęby, bo to taniej

Około 4 proc. Polaków w wieku od 35 do 44. roku życia nie ma ani jednego zęba. Natomiast po 60. zębów nie ma 40 proc. naszych rodaków.
Do dentysty chodzimy tylko wtedy, gdy nas ząb zaboli, a wtedy już wolimy go wyrwać niż leczyć. Usunięcie zęba jest darmowe - podobnie jak uzupełnienie ubytków najtańszymi materiałami. Fundusz co pięć lat finansuje protezę. 99 proc. dorosłych ma próchnicę. Nie możemy sobie pozwolić na szeroki uśmiech, bo mało dbamy o higienę jamy ustnej, a poza tym nie stać nas na drogie prywatne leczenie. Ratunkiem są usługi oferowane w ramach składki zdrowotnej. Stan uzębienia Polaków jest coraz gorszy. Tylko 13 proc. sześciolatków ma zdrowe wszystkie zęby.

Fundusz... analizuje sytuację


Jacek Kopocz, rzecznik prasowy śląskiego oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia:

Po zakończonym konkursie na usługi stomatologiczne na 2011 rok prowadzimy w naszym oddziale precyzyjną analizę, która ma wykazać w jakich powiatach jeszcze zostały pieniądze do wykorzystania. Niewykluczone, że zorganizujemy ponownie małe konkursy, by na mapie naszego regionu nie było dentystycznych białych plam i wtedy dokupimy te usługi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera