Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legenda Ruchu Gerard Cieślik w Panteonie Górnośląskim. Kto jeszcze? LISTA POSTACI Następni ludzie sportu czekają w kolejce

Tomasz Kuczyński
Tomasz Kuczyński
Gerard Cieślik ma swoje miejsce w Panteonie Górnośląskim. Poznaj wszystkich wyróżnionych w ten sposób ludzi sportu oraz tych, którzy będą włączeni do Panteonu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Gerard Cieślik ma swoje miejsce w Panteonie Górnośląskim. Poznaj wszystkich wyróżnionych w ten sposób ludzi sportu oraz tych, którzy będą włączeni do Panteonu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Wojciech Matusik / Polskapresse
Wśród 166 osób, które znalazły się w Panteonie Górnośląskim, powstałym w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach jest pięć postaci związanych ze sportem. To Gerard Cieślik, Janusz Sidło, Zbigniew Pietrzykowski, Antoni Woryna i Jerzy Kukuczka. Lista nie jednak zamknięta, w kolejce czeka jeszcze siedem postaci. Zobacz na ZDJĘCIACH sylwetki sportowców w Panteonie oraz osób świata sportu, które mają szansę też znaleźć się na liście wyróżnionych.

W niedzielny wieczór 19 czerwca 2022 roku na fasadzie Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach pojawiła się postać Gerarda Cieślika. Legenda Ruchu Chorzów była jedną z kilku osób wyróżnioną w czasie pokazu mappingu (ruchomych obrazów) dedykowanemu Panteonowi Górnośląskiemu. Oprócz Cieślika, który zasłynął m.in. strzeleniem dwóch goli Związkowi Radzieckiemu na Stadionie Śląskim w 1957 roku, swoje miejsce w Panteonie mają też inne wybitne postacie świata sportu: oszczepnik Janusz Sidło, pięściarz Zbigniew Pietrzykowski, żużlowiec Antoni Woryna i himalaista Jerzy Kukuczka.

Obecnie prowadzone są prace nad włączeniem do Panteonu ponad 50 biogramów kolejnych osób, w tym Zbigniewa Cybulskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Kazimierza Kutza i Jana „Kyksa” Skrzeka. Zostali oni zgłoszeni m.in. przez Muzeum Historii Katowic, stowarzyszenie „Solidarność i pamięć”, osoby prywatne.

- Wśród kandydatur, nad którymi teraz procedujemy, znaleźli się też sportowcy - informuje Przemysław Badura z instytucji Panteon Górnośląski. - Na liście zgłoszeń są łuczniczka Irena Skorupska, tenisistka Jadwiga Jędrzejowska, biegacze Jerzy Chromik i Marian Foik, skoczek narciarski Antoni Łaciak, kolarz Stanisław Gazda, pilot szybowcowy Edward Makula. Procedura wprowadzenia do Panteonu nie jest szybka, trwa kilka miesięcy.

Wszystko wskazuje na to, że wymienione wybitne postacie sportu będą wprowadzone do Panteonu. Symboliczna jest obecność pierwszej polskiej finalistki Wimbledonu. Korty im. Jadwigi Jędrzejowskiej, na których grała, trenowała, następnie szkoliła dzieci oraz prawie... mieszkała słynna tenisistka, zostały zniszczone w 2013 r. Obiekt miał decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków. Katedrę i korty dzieliło zaledwie kilkaset metrów...

Kandydaturę do Panteonu może zgłosić każdy, choć lepiej jest poprzeć swój pomysł opinią odpowiedniej organizacji lub instytucji, jak muzea, stowarzyszenia, a w przypadku sportowców również kluby, związki i organizacje sportowe. Rada Programowa Panteonu opiniuje kandydatury, a ostateczną decyzję podejmuje dyrektor tej instytucji. Panteon obejmuje nieżyjące już osoby.

Jak w Panteonie znaleźli się Cieślik, Sidło, Pietrzykowski, Woryna i Kukuczka?

- Podstawą był Leksykon Panteonu Górnośląskiego, czyli publikacja wydana przez Uniwersytet Śląski, pod redakcją ks. dr hab. Henryka Olszara, profesora UŚ i dr Aleksandry Kłos-Skrzypczak. W tym wydaniu znalazła się ta piątka wybitnych postaci sportu.

- Jesteśmy niezmiernie dumni, że Legenda Ruchu Chorzów znalazła się wśród osób upamiętnionych w Panteonie Górnośląskim - podkreśla rzecznik Niebieskich Tomasz Ferens. - To wyróżnienie jest kolejnym dowodem na to, jak wybitnym sportowcem był Gerard Cieślik i ile znaczył dla naszego regionu, tym bardziej, że jest jedynym piłkarzem na liście uhonorowanych. Cieszymy się, że teraz także za pośrednictwem Panteonu będzie pielęgnowana pamięć o Cieśliku oraz rozpowszechniania wiedza o jego dokonaniach.

Otwarcie Panteonu Górnośląskiego dla zwiedzających nastąpi w sobotę 16 lipca.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Gol z 50 metrów w 4 lidze! Ursus vs Piaseczno

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera