Lekarz od ręki, bez kolejki, czyli porady przez

  Lekarz od ręki, bez kolejki, czyli porady przez internet

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Lekarz od ręki, bez kolejki, czyli porady przez internet

  ©123rf

  Żeby zrobić sobie EKG, albo w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia spytać lekarza o radę, wystarczy... włączyć komputer i poprosić o pomoc medyka, dyżurującego w sieci internetowej. Wirtualna bujda? Niekoniecznie. To już się dzieje. I nie na drugiej półkuli, tylko w Zawierciu.
  Lekarz od ręki, bez kolejki, czyli porady przez internet

  ©123rf

  Wideokonsultacje to nowy sposób nie tylko na ominięcie kolejek w przychodniach, ale przede wszystkim ważne wsparcie dla schorowanych, starszych pacjentów, których stan zdrowia wymaga całodobowego monitoringu.

  Mając specjalistę dosłownie pod ręką, chorzy czują się po prostu bezpieczniej. Dotyczy to szczególnie osób mieszkających samotnie. Pierwsza w Polsce firma oferująca takie właśnie usługi powstała dwa miesiące temu w Zawierciu.

  W ofercie ma konsultacje u internistów, lekarza rodzinnego, kardiologa, diabetologa, rehabilitanta, pielęgniarki, ale zakres usług będzie się poszerzał, zwłaszcza o porady onkologiczne. Telecare obejmuje już kilkunastu pacjentów, a zainteresowane są też instytucje i obiekty sportowe, takie jak np. miejski basen. Oferta diagnozy on-line skierowana jest przede wszystkim do pacjentów powyżej 65. roku życia. Pilotażowo Telecare zajmowała się np. podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Zawierciu (w ramach pakietu można zamówić także fryzjera i przywiezienie zakupów). Najtańszy abonament kosztuje 100 zł miesięcznie.

  - Klient dzierżawi stację domową, w skład której wchodzi komputer z oprogramowaniem, aparat EKG, ciśnieniomierz i glukometr. Parametry badań można przesłać do centrali monitorującej za pomocą monitora dotykowego lub pilota z urządzeń pomiarowych posiadanych w domu - czytamy w ofercie firmy.

  Wideokonsultacje umożliwiają też m.in. korzystanie z rad pielęgniarki oraz psychologa. W USA, skąd przywędrowała moda na medyczne internetowe konsultacje, podobną opieką objęci są m.in. weterani wojenni. Zawierciańska firma sprawdza więc, czy polskie Ministerstwo Obrony Narodowej byłoby zainteresowane taką formą opieki nad żołnierzami wracającymi z misji, choćby w Afganistanie.

  Internetowa poradnia działa też w Łodzi. W Centrum Telemedycznym Qzdrowiu.pl dostępni są lekarze 40 specjalności. Wkrótce ma tam czekać na pacjentów aż 200 medyków. Za 15-minutową konsultację trzeba zapłacić 29,9 zł. W dzień dostępni będą wszyscy specjaliści, a przez całą dobę dyżurować ma internista i pediatra.

  Konsultacji udziela m.in. dr Monika Bobrowska-Korzeniowska, alergolog ze Szpitala im. Kopernika: - Pacjenci pytają o astmę, o alergie pokarmowe u dzieci, o dietę, albo o możliwość zmiany dawek leków. Możemy analizować wyniki badań przez internet i od razu pomóc. Rodzice są bardzo zdenerwowani, kiedy u dziecka pojawiają się niepokojące objawy - tłumaczy lekarka.
  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
  *NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
  KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Potrzebuję porady lekarza.

  Honorowy dawca krwi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Witam. piszę bo mam problem. W zeszłym roku w lutym po oddaniu krwi wyszło że mam podwyższony poziom leukocytów. Robiłąm później morfologie i wyszło że mam anemie. Brałąm żelazo od Sierpnia do...rozwiń całość

  Witam. piszę bo mam problem. W zeszłym roku w lutym po oddaniu krwi wyszło że mam podwyższony poziom leukocytów. Robiłąm później morfologie i wyszło że mam anemie. Brałąm żelazo od Sierpnia do teraz. Poziom żelaza był już w normie. Hemoglobina tez bo 15.2 a zawsze miałam ledwo 12,5
  20,12 oddawałam krew i znów wyszło że mam podwyższone leukocyty (14.65 ) jak dobrze pamiętam. Nie znam przyczyny takiego stanu? Proszę o rade. To dla mnie bardzo ważne, poniewaz sie boję. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo