Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze będą osłuchiwać pacjentów na odległość. Ministerstwo zdrowia chce wykorzystywać e-stetoskopy podczas teleporad

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
pixabay
Pandemia przyspieszyła rozwój nowych technologii. Także w medycynie. W większości poradni standardem są teleporady, a lekarze wkrótce będą już nie tylko diagnozować na odległość objawy chorobowe i wypisywać e-recepty, ale także osłuchiwać pacjentów przy użyciu e-stetoskopów.

Rozpoczął się nabór placówek podstawowej opieki zdrowotnej do pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia. Medycy przy użyciu elektronicznych stetoskopów zbadają co najmniej tysiąc pacjentów ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego po zakażeniu koronawirusem.

E-stetoskopy to, jak przekonują urzędnicy resortu, proste w obsłudze urządzenia, którymi można zbadać płuca w warunkach domowych w ramach udzielanej teleporady.

Jak działa e-stetoskop?

E-stetoskop jest w stanie przekształcić dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne, które mogą być dalej wzmacniane w celu optymalnego słuchania. Sygnały elektroniczne są następnie przetwarzane, digitalizowane i przesyłane do komputera lekarza.

Wystarczy, że w czasie teleporady lekarz powie pacjentowi, gdzie dokładnie ma przyłożyć słuchawkę stetoskopu, a urządzenie precyzyjnie przeanalizuje dźwięki z jego klatki piersiowej. Odsłuch z badania płuc chorego zostanie przesłany do lekarza.

W przypadku wątpliwości, co do jakości realizowanego świadczenia, lekarz zdecyduje o zmianie formy dalszej diagnostyki i leczenia pacjenta.

Placówki zainteresowane wzięciem udziału w projekcie mogą zgłaszać się do 19 maja. Co ważne, muszą mieć zawartą umowę z Narodowym Funduszem zdrowia w zakresie świadczenia lekarza POZ. Nabór będzie prowadzony do wyczerpania liczby elektronicznych stetoskopów przeznaczonych do pilotażu. Ministerstwo zapowiada, że zamierza wybrać oferty z całego kraju, przy uwzględnieniu kolejności złożonych zgłoszeń i deklaracji szacunkowej liczby pacjentów placówek.

Poradnie, które zostaną zakwalifikowane do programu, otrzymają elektroniczne stetoskopy, a następnie udostępnią je chorym, w celu zdalnej diagnostyki w ramach teleporady. Za każde zrealizowane badanie otrzymają 100 zł brutto. Projekt będzie prowadzony przez pół roku i potrwa nie dłużej niż do końca listopada 2021 roku.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera