Lekarze ze szpitala w Rybniku do zwolnienia. Apelują do mieszkańców o wsparcie i zrozumienie

Aleksander Król
Aleksander Król

Wideo

Lekarze specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, którym nowa pani dyrektor Ewa Fica, wysłała wypowiedzenia w zakresie dotyczącym wypłacania tzw. zejścia z dyżuru (ale w praktyce oznacza to, że jeśli lekarze nie podpiszą dokumentu, zostaną zwolnieni) wystosowali apel do mieszkańców regionu z prośbą o wsparcie i wyrozumienie. - Pomimo braku sprzętu i odpowiedniego wyposażenia przyjmowaliśmy i leczyliśmy setki pacjentów chorych na covid 19. Trudno przecenić poświęcenie ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy. Niestety w ostatnich dniach otrzymaliśmy gorzką nagrodę. Lekarze specjaliści zostali uznani za zbędny koszt szpitala - piszą lekarze specjaliści z WSS nr 3 w Rybniku w apelu do mieszkańców.

Lekarzy ze szpitala w Rybniku apelują do mieszkańców o wsparcie i zrozumienie

Przypomnijmy, najbardziej doświadczeni lekarze specjaliści z długim stażem z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, od nowej pani dyrektor Ewy Ficy otrzymali wypowiedzenia - jak tłumaczy ona sama - w zakresie dotyczącym wypłacania tzw. zejścia z dyżuru, ale w praktyce oznacza to, że jeżeli lekarze nie podpiszą tego dokumentu, zostaną zwolnieni.

Lekarze nie godząc się na nowe warunki, deklarują, że wypowiedzenia przyjmą, a wówczas szpital w Rybniku znajdzie się w poważnych tarapatach.

Dziś lekarze specjaliści z WSS nr 3 wystosowali do mieszkańców apel z prośbą o wsparcie i zrozumienie.

- Jako lekarze WSS nr 3 w Rybniku prosimy mieszkańców naszego regionu o wsparcie i zrozumienie. Pandemia koronawirusa jest najtrudniejszym okresem w naszym życiu zawodowym. Mierzymy się z tragediami osobistymi wielu naszych pacjentów, codziennie walczymy o życie tych, których potrafimy uratować. W ciągu ostatnich 12 miesięcy niemal codziennie udowadnialiśmy, że jesteśmy gotowi podjąć każdy wysiłek aby sprostać pokładanym w nas oczekiwaniom. Z najwyższym poświęceniem zorganizowaliśmy pracę na powierzonych nam odcinkach. Pomimo braku sprzętu i odpowiedniego wyposażenia przyjmowaliśmy i leczyliśmy setki pacjentów chorych na covid 19. Trudno przecenić poświęcenie ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy. Niestety w ostatnich dniach otrzymaliśmy gorzką nagrodę. Niespodziewanie lekarze rybniccy otrzymali wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy. Lekarze specjaliści zostali uznani za zbędny koszt szpitala - piszą lekarze specjaliści z WSS nr 3 w Rybniku w apelu do mieszkańców.

Nie przeocz

- Wielu z nas lekarzy, z ogromnym poświeceniem od lat angażuje się w podnoszenie jakości świadczeń zdrowotnych na rzecz rybnickich pacjentów. P.o. Dyrektora postawiła przed nami ultimatum, którego nie możemy przyjąć - informują lekarze z Rybnika.

W apelu do mieszkańców tłumaczą, że konsekwencją decyzji p.o Dyrektora będzie podjęcie przez lekarzy działań polegających na dokładnym przestrzeganiu przepisów o czasie pracy, opisanych w art.131 Kodeksie Prawa Pracy oraz w Ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej według których, lekarz może pracować łącznie 48 godzin tygodniowo, łącznie z dyżurami.

- Dotychczas godziliśmy się na wydłużenie tygodniowego czasu pracy (między innymi przez podejmowanie ponadnormatywnej pracy dyżurowej) dla zapewnienia ciągłości opieki nad pacjentem. Nie możemy teraz za to zostać ukarani - informują w apelu lekarze ze szpitala w Rybniku.

Specjaliści tłumaczą, że decyzja p.o Dyrektora spowodowała, że od 1 kwietnia kierownicy zespołów medycznych, nie będą w stanie zapewnić normalnej pracy Oddziałów oraz ciągłości opieki nad chorymi, co bezpośrednio będzie stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów.

Zobacz koniecznie

Wyliczają na podstawie dotychczas udzielanych świadczeń ile średnio pacjentów, już w najbliższym miesiącu, zostanie dotkniętych skutkami decyzji p.o Dyrektor i konsekwencjami z tego wynikającymi:

  • ok. 100 pacjentów Oddziału Dializoterapii, może nie mieć dostępu do dializ
  • ok. 100 pacjentów nie będzie hospitalizowanych w Oddziale Chorób Wewnętrznych
  • ok. 80 dzieci, nie otrzyma pomocy w naszym szpitalu

- Paraliż Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii doprowadzi do wstrzymania działania bloku operacyjnego, co oznacza brak możliwości prowadzenia nagłych , jak i planowych zabiegów - dodają lekarze WSS nr 3 w Rybniku.

W apelu lekarzy z Rybnika czytamy też, że po odmowie przyjęcia zmiany warunków płacy i pracy, pani p.o Dyrektora wypowie umowy o pracę lekarzom specjalistom, a wówczas wiele oddziałów utraci akredytację czyli możliwość kształcenia rezydentów.

Musisz to wiedzieć

W naszym szpitalu aktualnie pracuje kilkudziesięciu rezydentów, czyli szpital utraci kolejnych pracowników, co znowu przełoży się na znaczące ograniczenie możliwości świadczenia usług - tłumaczą lekarze szpitala w Rybniku.

Protestujemy przeciw decyzjom, które zagrażają zdrowiu i życiu naszych pacjentów z całego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego - informują lekarze

Szanowni Państwo, proszę zwrócić uwagę, że w czasie najgorętszym, najtrudniejszym, kiedy powinniśmy całą naszą uwagę i zainteresowanie kierować ku pacjentom, zostaliśmy przez p.o Dyrektora panią Ewę Ficę zmuszeni do rozwiązywania wygenerowanego przez nią konfliktu. Nie taka jest rola Zarządu Szpitala, który pracę personelu medycznego powinien organizować i ułatwiać a nie dezorganizować i utrudniać - czytamy w apelu lekarzy szpitala w Rybniku do mieszkańców regionu.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie