18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcja historii w Sejmie Śląskim [ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek, Zdjęcia: Marzena Bugała
Patrycja Gonsior z Bytomia ma 13 lat. Do dzisiaj o stanie wojennym wiedziała tylko tyle, że był. O strajkach jeszcze mniej. "Coś" - jak twierdzi - kojarzy, ze szkoły, ale niewiele.

- Rodzice będą pamiętać, ale w domu nigdy nic nie opowiadali. Teraz na pewno ich dopytam - zadeklarowała.

Nastolatka stała się głodna wiedzy po lekcji żywej historii zorganizowanej dzisiaj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

- To wielkie zaniechanie minionego czasu - już ponad 20 lat historii III RP - że rosną nam młode pokolenia, które nie znają najnowszej historii Polski, zwłaszcza tak tragicznej karty jaką było wprowadzenie stanu wojennego w Polsce - ocenił Andrzej Rozpłochowski, lider strajku 1981 w Hucie Katowice.

W sali Sejmu Śląskiego zamiast radnych wojewódzkich zasiedli uczniowie gimnazjów i liceów z całego regionu. Wzięli udział w Niecodziennej Lekcji Historii Najnowszej - jednym z punktów śląskich obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Lekcja była bez wątpienia inna - trwała trzy godziny, nie było tablicy, a w rolę nauczycieli wcielili się historycy Instytutu Pamięci Narodowej i liderzy strajków sprzed trzydziestu lat. O aspekcie prawnym wprowadzenia stanu wojennego opowiedział dr Andrzej Drogoń, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.

Z kolei Andrzej Sznajder, kierownik referatu edukacji historycznej IPN, przypomniał punkty oporu działające w naszym regionie i rolę Kościoła w narastającym niezadowoleniu społeczeństwa. W końcu przemówili ci, na których młodzi czekali najbardziej, współtwórcy historii strajków z 1981 roku: Alojzy Pietrzyk, Andrzej Rozpłochowski i Stanisław Płatek. Na lekcji pojawił się także Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 Grudnia 1981 r.

Stanisław Faber, śląski kurator oświaty, który wczorajszą konferencję otworzył, podkreślał, że lekcja nie została zorganizowana po to, aby przekazać młodzieży encyklopedyczną wiedzę.
- Ma przybliżyć historię, umożliwić młodym stworzenie własnego obrazu tych wydarzeń - mówił kurator. - Obrazu pozbawionego patosu.

Dzisiejsza lekcja nie była pierwszą "niecodzienną" w naszym regionie - w ubiegłym roku podobną zorganizowano przy okazji rocznicy powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Także wówczas w sali Sejmu Śląskiego spotkali się uczniowie śląskich szkół, historycy oraz świadkowie wydarzeń. Podobnych lekcji może być jeszcze więcej. - Każda rocznica stanowi dobry pretekst - ocenia Faber.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!