Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepszy zawód w garści niż nauka w ogólniaku

Katarzyna Domagała
Technika zaczynają wracać do oświatowych łask
Technika zaczynają wracać do oświatowych łask Małgorzata Genca
Od wczoraj absolwenci trzecich klas gimnazjum w Śląskiem mogą rozpocząć elektroniczne zapisy do szkół. Do wyboru mają ponad 6oo szkół ponadgimnazjalnych w regionie, w tym licea, technika i zawodówki. Jak się okazuje, coraz chętniej zapisują się do szkół, które oferują im pewny zawód. Takich placówek przybywa. Tylko w ubiegłym roku szkolnym otwarto w regionie pięć nowych szkół technicznych.

- Dla mnie liczy się realna możliwość znalezienia pracy, dlatego wybieram naukę w technikum, które zwiększa szanse na rynku - przyznaje Mariusz Magierski, gimnazjalista z Katowic, który w przyszłości chce studiować architekturę na Politechnice Śląskiej.

- Brakuje nam wykwalifikowanej kadry, ba notujemy masowe odejścia pracowników na emerytury. Tymczasem likwidacja średnich szkół kolejowych oraz kierunków o profilu kolejowym na wyższych uczelniach spowodowała, że w spółce powstała luka pokoleniowa - przyznaje Daniel Dygudaj, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Sosnowcu, który wpadł na pomysł, jak znaleźć młodych i wykwalifikowanych pracowników.

PONAD 100 SZKÓŁ DO ZAMKNIĘCIA. ZOBACZ RAPORT DZIENNIKA ZACHODNIEGO

PKP PLK z Zespołem Szkół Technicznych i Licealnych w Sosnowcu podpisała porozumienie o współpracy. W szkole mają kształcić się technicy transportu kolejowego, technicy dróg i mostów kolejowych oraz technicy automatyki sterowania ruchem kolejowym. Dodatkowo w przypadku dwóch ostatnich kierunków, najlepsi uczniowie mogą liczyć na stypendia od 300 zł (w drugim semestrze) do 500 zł miesięcznie (w ostatnim roku nauki).

- Z pytaniem o kierunki kolejowe już dzwonili do nas uczniowie z Lublina czy Wałbrzycha - mówi Lidia Jezierska z ZSTiL.
W szkole telefony z drugiego końca kraju były sporym zaskoczeniem. - Zastanawiamy się, skąd tak daleko wiedzą o nowościach w naszej placówce.

ZOBACZ: Politechnika Śląska najlepszą uczelnią 2012 w woj. śląskim [RANKING UCZELNI]

Także w Częstochowie w Zespole Szkół im. Bolesława Prusa we współpracy z ISD Hutą Częstochowa od września mają działać dwa nowe kierunki: operator maszyn i urządzeń do obróbki plastycznej oraz operator maszyn i urządzeń metalurgicznych.

Huta objęła je swoim patronatem, ale wcześniej przeprowadzi u siebie analizę odejść pracowników. Wynikało z niej, że w 2015 r., kiedy pierwszy rocznik zakończy edukację w szkole zawodowej, osoby o tych specjalnościach będą najbardziej potrzebne.

- Dobrze, że szkoła o bogatych tradycjach kształcenia pracowników dla huty do nich nawiązuje, odpowiadając na zapotrzebowanie rynku - podkreśla Jacek Kasprzyk, doradca zarządu Huty Częstochowa.

W szukaniu pracowników i gwarantowaniu im zatrudnienia już na poziomie szkół ponadgimnazjalnych, bezkonkurencyjne okazują się spółki górnicze. Od września w Rudzie Śląskiej zostanie otwarta nowa szkoła, która będzie kształciła w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej lub ślusarz i elektryk. Po 16 latach profil górniczy powrócił też do Zespołu Szkół Energetycznych i Usługowych w Łaziskach Górnych. Obydwie placówki podpisały umowę z Kompanią Węglową, która gwarantuje zatrudnienie w kopalniach należących do koncernu. Współpraca JS

Konto być musi

Gimnazjalisto, musisz mieć konto przy naborze elektronicznym. W niektórych szkołach konta dla uczniów założyły szkoły ( ich lista w zakładce ,,GIMNAZJA"). Wtedy o hasło i login zapytaj wychowawcę w szkole. Jeżeli samodzielnie zakładasz konto w systemie, pamiętaj aby w drugim kroku zapisać swój LOGIN. Jeśli założysz konto, będziesz musiał wybrać placówkę z ponad 600 szkół ponadgimnazjalnych, a w nich ponad 2100 oddziałów, w których czeka łącznie ponad 57 500 miejsc. Do naboru przystąpiły wszystkie miasta i powiaty w Śląskiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!