Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leśne Pogotowie w Mikołowie: Jak pomóc potrąconej sarnie? Jak dokarmiać? Radzi Jacek Wąsiński ze schroniska dla dzikich zwierząt

MP
W programie Dzień Dobry TVN przyrodnik Marcin Kostrzyński odwiedził Jacka Wąsińskiego ze schroniska dla dzikich zwierząt Leśne Pogotowie w Mikołowie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W programie Dzień Dobry TVN przyrodnik Marcin Kostrzyński odwiedził Jacka Wąsińskiego ze schroniska dla dzikich zwierząt Leśne Pogotowie w Mikołowie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE DDTVN
Oby nie! Ale zdarzają się potrącenia leśnych zwierząt. Co wtedy robić? Po pierwsze, nie pozostawiać cierpiącego zwierzęcia na drodze. Po drugie uważać, bo ranne zwierzę może być niebezpieczne. Wystarczy zadzwonić i zawiadomić odpowiednie służby (policja, straż miejska, Centrum Zarządzania Kryzysowego, nadleśnictwo). W programie Dzień Dobry TVN przyrodnik Marcin Kostrzyński odwiedził Jacka Wąsińskiego ze schroniska dla dzikich zwierząt Leśne Pogotowie w Mikołowie. – Pamiętajmy o tym, że w lesie jesteśmy gośćmi – powiedział. Jak pomóc potrąconej sarnie? Jak dokarmiać dzikie zwierzęta? Zobaczcie na filmiku.

Kim jest Jacek Wąsiński? Pisze o sobie na stronie Leśnego Pogotowia:

- Jestem pracownikiem Nadleśnictwa Katowice. Z wykształcenia jestem leśnikiem oraz absolwentem Wydziału Ochrony Środowiska Uniwersytetu Opolskiego, a także ukończyłem studia podyplomowe na Akademii Pedagogicznej w Krakowie na wydziale Biologii o kierunku Ekologiczne Podstawy Gospodarki Łowieckiej oraz Ochrona Gatunkowa Zwierząt w Polsce.

W 1993 r. stworzył Ośrodek Rehabilitacyjny dla dzikich zwierząt przy Nadleśnictwie Katowice.

ZOBACZCIE STRONĘ LEŚNEGO POGOTOWIA

Ośrodek niesie pomocy dzikim zwierzętom - rannym w wypadkach drogowych albo skutek innego typu zdarzeń losowych, wymagających rehabilitacji względnie odchowania- w przypadku tych, które we wczesnym okresie życia zostały osierocone.

- Staramy się, aby jak najwięcej z nich mogło powrócić do środowiska naturalnego, natomiast zwierzęta trwale okaleczone mają zapewnioną u nas dożywotnią opiekę - czytamy.

Nie przeocz

Ośrodek jest przede wszystkim wspierany przez Nadleśnictwo Katowice, które współfinansuje działalność Leśnego Pogotowia, oraz przez RDOŚ Katowice, RDOŚ Kraków, a także lokalne samorządy.

- Przygotowani jesteśmy do przyjmowania zwierząt od ryjówki aż po łosia, a także płazów, gadów, ptaków. Oprócz gatunków charakterystycznych dla polskiego krajobrazu do Pogotowia trafiają także całkiem nietypowe gatunki np. węże, jaszczurki, żółwie, pająki, papugi itp. - pisze Jacek Wąsiński.

Dodaje, że w ciągu 20 lat działalności Leśnego Pogotowia trafiło do nas około 10 tysięcy zwierząt z 290 gatunków głównie krajowych.

Średnio rocznie Leśne Pogotowie przyjmuje ponad 1000 zwierząt z terenu województw śląskiego, małopolskiego, opolskiego oraz pojedynczo z całej Polski.

- Współpracujemy między innymi z Ogrodami Zoologicznymi, w ramach tej współpracy niektóre z uratowanych zwierząt nienadających się do wypuszczenia na wolność przekazywane są do ogrodów. Zdarzają się jednak sytuacje odwrotne, kiedy zwierzęta z ZOO trafiają do Pogotowia. Tak się dzieje z tymi, które ze względu na pewne schorzenia czy bardzo podeszły wiek nie są już pokazywane ludziom - czytamy dalej.

Tak np. trafiła do Leśnego Pogotowia 20-lenia wilczyca Bulina, 30 letnia czapla purpurowa, makaki lapundery, które przez lata występowały w cyrku, później trafiły do ZOO, a na emeryturę przyjechały do Mikołowa.

Zobacz koniecznie

- Ostatni przebywał w ośrodku samiec mandryla z Chorzowskiego Zoo, który miał problemy z psychiką, był agresywny wobec ludzi i innych małp. Przez dwa lata pobytu w Leśnym Pogotowiu udało nam się go na tyle uspokoić i wyciszyć, że 2012 r. pojechał do specjalistycznego ośrodka dla małp w południowej Walii. Dodatkowo zajmujemy się edukacją przyrodniczą dla dzieci i młodzieży - pisze Jacek Wąsiński.

Jeżeli chcecie pomagać zwierzętom z Leśnego Pogotowia, to proszę kontaktować się tylko bezpośrednio pod nr telefonu 605-100-179.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera