Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leśniowski klasztor zaprasza małżeństwa

Janusz Strzelczyk
Msza święta w leśniowskim sanktuarium z błogosławieństwem par małżeńskich
Msza święta w leśniowskim sanktuarium z błogosławieństwem par małżeńskich fot. Krzysztof Suliga
W niedzielę, 2 stycznia do Leśniowa w powiecie myszkowskim przyjadą małżonkowie z całego województwa śląskiego.

W tutejszym Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw o godz. 11 odprawiona zostanie msza święta w ich intencji, zwłaszcza zaś tych, które są ze sobą do pięciu lat.

- Msza święta połączona będzie z odnowieniem przysięgi małżeńskiej - wyjaśnia ojciec Jerzy Kielech. - Po homilii małżonkowie, w obecności wszystkich zgromadzonych, powtarzając za kapłanem specjalną formułę, na znak łączącej ich sakramentalnej więzi, raz jeszcze nałożą sobie obrączki. Zapraszamy do udziału w tej ceremonii wszystkie pary małżeńskie.

W sanktuarium już od lat prowadzone są rekolekcje dla małżeństw. - Coraz więcej par przyjeżdża tutaj, aby pokonać kryzys małżeński, odnaleźć się na nowo - mówi ojciec Kielech. W tym celu do leśniowskiego sanktuarium przybyli na przykład Marta i Jerzy Kurowscy z Krakowa. - Trafiliśmy na rekolekcje przez przypadek. Mieliśmy trudny okres i Leśniów nam pomógł - opowiadają.

Teraz klasztor planuje także wybudowanie Centrum Pomocy Rodzinie. - Potrzebne jest nam takie zaplecze - podkreśla ojciec Kielech. W Centrum Pomocy Rodzinie będzie sala koncertowa, wykładowa, sala sportowa, kaplica, księgarnia, restauracja. Na początek zostanie odnowiona stara willa, dawny dom pielgrzyma. Leśniowski klasztor będzie się starał o unijną dotację na wybudowanie centrum.

Jedyne takie miejsce na świecie

Leśniów jest jedynym miejscem kultu religijnego na świecie, które nosi nazwę Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw.
Udzielane tu błogosławieństwa rodzinne są ewenementem w skali światowej.
W Leśniowie, od ponad 70 lat znajduje się nowicjat ojców paulinów, który odbywają nie tylko bracia z Polski, ale także między innymi z Ukrainy, Chorwacji.

Leśniów słynie z cudownego źródełka, które ma według tradycji moc uzdrawiającą i gotyckiej figurki Matki Boskiej. Na wodzie z cudownego źródełka i na mące z klasztornych pól, uprawianych przez braci paulinów, wypiekane są leśniowskie ciasteczka.

Przed czterema laty doszło w Leśniowie do cudownego uzdrowienia umierającego na sepsę Mateusza Mroza. W podzięce za to, jako wotum, Zbigniew Książek napisał oratorium maryjne, a Bartłomiej Gliniak do Siedmiu Pieśni Marii skomponował muzykę.
Oratorium Leśniowskie to pierwsze polskie oratorium maryjne od 300 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!