MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Letnią szkołę języka, literatury i kultury polskiej w Cieszynie czas zacząć. W zajęciach weźmie udział kilkaset osób

JAK
Spotkanie organizacyjne dla studentów odbyło się wczoraj
Spotkanie organizacyjne dla studentów odbyło się wczoraj Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ
Pół tysiąca osób z różnych zakątków świata weźmie udział w inauguracji 34. letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej, która odbędzie się dzisiaj, 2 sierpnia, w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza. Przez następne tygodnie uczestnicy szkoły będą - stacjonarnie i zdalnie - zgłębiali swoją wiedzę m.in. o języku polskim.

Dzisiejsza inauguracja letniej szkoły w cieszyńskim teatrze miała wyjątkowy charakter, gdyż połączono ją z otwarciem corocznej konferencji lektorów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, w której biorą udział wszyscy lektorzy delegowani przez NAWA na uniwersytety z polonistykami i studiami polskimi na całym świecie. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Romuald Cudak, wieloletni dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Cały świat uczy się w naszym regionie

- W sierpniu odbywać się będzie równocześnie pięć kursów letnich (letnia szkoła i warsztaty dla zagranicznych lektorów stacjonarnie w Cieszynie oraz trzy letnie kursy zdalne) i wspomniana konferencja lektorska. Razem na inauguracji będzie prawie 500 osób z całego świata, przez cały sierpień będzie to niemal 400 osób stacjonarnie i wirtualnie - informuje Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

W kursach wezmą udział osoby studiujące i uczące w Kirgistanie, Chinach, Gruzji, Rumunii, Szwecji, Brazylii, Ukrainie i na Węgrzech, we Francji, w Czechach, Słowacji, Łotwie, Niderlandach, Estonii, Islandii czy Finlandii, ale także w krajach bardzo odległych, uznawanych za egzotyczne, jak np. Indie, Argentyna, Wietnam, Korea Płd., Peru, Egipt, Uzbekistan, Maroko, Azerbejdżan, Japonia. Międzynarodowa atmosfera sprzyjać będzie poznawaniu tajników polszczyzny, kultury, historii, literatury oraz sztuki.

W pierwszym tygodniu sierpnia właśnie w Cieszynie odbędzie się doroczna konferencja lektorów NAWA, w której wezmą udział nauczyciele na co dzień oddelegowani z ramienia NAWA do pracy w zagranicznych placówkach uniwersyteckich.

- Program konferencji będzie częściowo połączony z aktywnościami letnich kursów. Odbędą się lekcje pokazowe, hospitacje oraz wspólne imprezy integracyjne, dzięki czemu możliwe stanie się stworzenie forum wymiany myśli i doświadczeń szczególnie cennych metodycznie i dydaktycznie - informuje Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ.

Od 12 do 18 sierpnia będzie się odbywał Tydzień Kultur i Tradycji, organizowany w ramach projektu Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024. Zaplanowano aż siedem dni spotkań z kulturami, realiami, literaturą, językami. Będzie to niepowtarzalna okazja do poszerzenia horyzontów, poznania ciekawostek ze świata prezentowanych w sposób niestandardowy, a przede wszystkim przekazywanych przez znawców dyscyplin oraz samych zagranicznych uczestników projektu.

Równolegle w Katowicach i Cieszynie odbędą się warsztaty rękodzieła - od origami po wyszywanki i martyniczki, warsztaty emisji głosu z objaśnianiem różnic między językami i wskazywaniem przyczyn trudności cudzoziemców w uczeniu się języka polskiego.

Sprawdzian z polskiego i Wieczór narodów

Kulminacyjnymi wydarzeniami będą: odsłonięcie beboka Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz Wydziału Humanistycznego, który będzie pilnował wejścia do siedziby jednostek przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach, rozmowy o bogactwie kultur pogranicza połączone z wielkim śląskim czytaniem w sercu Nikiszowca oraz wspólne odtańczenie poloneza na rynku w Nikiszowcu, a w Cieszynie 15 sierpnia „Sprawdzian z polskiego" dla cudzoziemców i dla Polaków, którzy chcą się zmierzyć z cudzoziemcami.

Również 15 sierpnia odbędzie się na Rynku w Cieszynie Wieczór Kultur i Tradycji. Będzie to impreza otwarta, w której wezmą udział samorządowcy, cieszynianie, zaproszeni goście, turyści oraz znajomi i przyjaciele uczestników kursów, którzy w różny sposób zaprezentują zgromadzonej widowni swoje kraje, języki, zwyczaje i tradycje. Wieczór obfitował będzie we wspólne śpiewy, zabawy, naukę tańców ludowych i narodowych, pokazy strojów, prezentacje ciekawostek kulturowych i językowych, degustacje przygotowanych specjalnie na tę okazję potraw. Warto się wybrać.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni