Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Letnie Targi Pracy w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. Oferty pracy wakacyjnej dla młodzieży

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W wydarzeniu wzięła udział młodzież z katowickich szkół średnich, która mogła zapoznać się z ofertami pracy zaprezentowanymi przez 14 firm i agencji pracy oraz cztery jednostki Ochotniczych Hufców Pracy.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W wydarzeniu wzięła udział młodzież z katowickich szkół średnich, która mogła zapoznać się z ofertami pracy zaprezentowanymi przez 14 firm i agencji pracy oraz cztery jednostki Ochotniczych Hufców Pracy.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE MS
W siedzibie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach przy ul. Krasińskiego 2, we wtorek, 14 czerwca, odbyły się Letnie Targi Pracy. W wydarzeniu wzięła udział młodzież z katowickich szkół średnich, która mogła zapoznać się z ofertami pracy zaprezentowanymi przez 14 firm i agencji pracy oraz cztery jednostki Ochotniczych Hufców Pracy. Wśród dostępnych ofert najwięcej związanych było z pracą na produkcji, w magazynie i gastronomii. Młodzież na spotkaniu mogła dowiedzieć się co zrobić, by pracować w takich miejscach jak np. lotnisko w Pyrzowicach, Park Śląski lub serwis Volvo.

Letnie Targi Pracy w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach

Letnie Targi Pracy to wydarzenie organizowane przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży, Młodzieżowe Biuro Pracy OHP Katowice i Technikum ZDZ Katowice. W siedzibie ZDZ w Katowicach przy ul. Krasińskiego 2 swoje oferty pracy zaprezentowało we wtorek 14 firm z agencjami pracy i cztery jednostki Ochotniczych Hufców Pracy.

- Wydaje mi się, że rośnie świadomość młodych osób związana z tym, że w wakacje można, a nawet czasem trzeba zarobić. Mamy przede wszystkim oferty pracy krótkoterminowej, czyli to, co powinno być najbardziej atrakcyjne dla młodego człowieka, który jeszcze nie zakończył nauki, w związku z czym raczej nie myśli o podejmowaniu długich zobowiązań związanych z pracą – przekonuje Marcin Jakubowski, wiceprezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.

Młodzież, która we wtorek wzięła udział w spotkaniu w Katowicach, nie mogła narzekać na brak ofert.

- Każdy z pracodawców ma sporo ofert, jest praca w różnych zawodach. Mamy zarówno oferty pracy sezonowej, jak i stałej. Na lato młodzi ludzie mogą zatrudnić się jako pracownicy ochrony, najczęściej w dużych sieciach handlowych. Mamy też pracę w handlu na kasie i przy wykładaniu towaru, proste prace na produkcjach i w magazynach. Dostępne są również oferty pracy za granicą w branży budowalnej, produkcyjnej i w gastronomii - wylicza Barbara Cygan, pośrednik pracy z Młodzieżowego Biura Pracy w Katowicach.

Większość ofert związanych jest pracą krótkoterminową i wakacyjną, skierowaną do osób pełnoletnich.

- Mamy oferty pracy typowo sezonowej przy wykładaniu towaru, na stanowisko kasjera lub prace dorywcze na lotnisku w Pyrzowicach przy gastronomii. Mamy też oferty pracy stałej na stanowisku pracownika produkcji, operatora wózka widłowego w różnych miejscowościach - w Dąbrowie Górniczej, Zabrzu i Katowicach - mówi Monika Cudzik z agencji Job Impuls.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Wiele możliwości na wakacyjną pracę dla młodzieży przygotowały także Ochotnicze Hufce Pracy z Chorzowa i Sosnowca.

- Mamy oferty pracy dorywczej na okres wakacyjny, np. pracownik inwentaryzacji, obsługa punktów gastronomicznych w charakterze barmana czy kelnera, stanowisko telefonicznego doradcy klienta w call center, prace magazynowe i pracę w ochronie - wymienia Paulina Arczewska z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP Chorzów. - Największym zainteresowaniem cieszy się praca dorywcza w Parku Śląskim - w gastronomii oraz prace porządkowe przy Stadionie Śląskim. Młodzież pyta również o prace inwentaryzacyjne, typowo dorywcze, przy których może elastycznie wybierać termin i miejsce do pracy. To w końcu są wakacje, więc mają dzięki temu też czas na odpoczynek – dodaje.

Oferta Hufców Pracy przypadła do gustu w szczególności młodzieży, która nie ukończyła jeszcze 18. roku życia.

- Jestem bardzo zainteresowany. Na razie szukam ogólnie, ciekawi mnie praca kelnera, albo różne techniczne zajęcia. Fajną ofertę ma OHP, bo można tam pracować mając 15 lat, więc dla mnie jest to idealne. Chcę znaleźć pracę wakacyjną, aby zacząć zdobywać doświadczenie i zarobić na siebie - mówi Mateusz Gumuła, uczeń pierwszej klasy szkoły średniej.

Na Letnich Targach Pracy pojawiły się także oferty pracy sezonowej za granicą.

- Mamy oferty zagraniczne, a dokładniej z Niemiec. Wyróżnia nas to, że mamy bezpłatne zakwaterowanie. Pracownik nie musi się stresować tym, żeby zorganizować sobie mieszkanie, tylko wszelkie formalności załatwiamy my. Na start dla młodego człowieka to ciekawa opcja. Na niektóre stanowiska, np. sortowacz butelek, szukamy osób bez doświadczenia - dla młodej osoby, która dopiero zaczyna, jest to fajne doświadczenie w późniejszej pracy. Mamy też atrakcyjne stawki. W zależności od stanowiska można zarobić między 11 a 13 euro na godzinę. Cały czas opiekujemy się kandydatem i pracownikiem - od początku do końca, gdy pojawiają się problemy zapewniamy wsparcie - tłumaczy Iga Bielecka specjalistka ds. rekrutacji zagranicznej z Job Abroad Katowice.

Nie brakowało także ofert pracy stałej dla młodzieży, która kończy już edukację i ma zamiar podjąć zatrudnienie. Taką możliwość oferuje m.in. Volvo Trucks Świętochłowice.

- Mamy dziewięć oddziałów w Polsce. Mamy własne serwisy Volvo, ale też takie, które posiadają naszą autoryzację i jest ich 28 w całym kraju. Poszukujemy mechaników - możemy przyjąć osobę, wyszkolić ją, a następnie zapewnić pracę w pełnym wymiarze. Mamy także biuro obsługi klienta, przedstawicieli handlowych i osoby pracujące na magazynie, to szerokie spektrum możliwości - wyjaśnia Marika Chudzik, przedstawiciel handlowy Volvo Trucks Świętochłowice.

Propozycję nie na lato, a na całe lata, przygotowała Straż Graniczna, która starała się zachęcić młodych ludzi do służby w swojej formacji. Śląski garnizon Straży Granicznej w tym roku planuje przyjąć do służby 60 nowych osób. Możliwe, że w przyszłym roku rekrutacja będzie jeszcze większa.

- Służba sama w sobie jest bardzo ciekawa. Myślę, że każdy młody człowiek szuka jakichś wyzwań, przygody, a służba daje to wszystko. Jest to ścieżka, która ma wiele wyzwań. Wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, ale przynosi też sporo satysfakcji. Młodzi ludzie są bardzo zainteresowani i chętnie przychodzą do nas z pytaniami - tłumaczy Przemysław Podurgiel, porucznik Straży Granicznej.

Zobacz także

Podnoszenie kompetencji jest kluczem do znalezienia lepszej pracy

Na stoisku ZDZ dostępna była również szeroka oferta szkoleniowa dla osób, które ukończyły 18 rok życia. Zakład oferuje m.in. możliwość zdobycia: uprawnień energetycznych, na wózki widłowe, prawa jazdy kategorii B, C, C+E, spawalniczych, do instalacji fotowoltaiki i pomp ciepła, a także kursy barmańskie, baristyczne, kelnerskie, kucharskie i kosmetyczne.

[cyt- Obecnie młodzież najchętniej korzysta z możliwości zdobycia prawa jazdy kategorii B oraz uprawnień energetycznych i na wózki widłowe - mówi Dorota Papaj z Centrum Kształcenia Zawodowego w Katowicach.[/cyt]

Ożywić rynek pracy po pandemicznej zapaści

Letnie Targi Pracy w katowickim ZDZ są próbą powrotu do dawnych metod łączenia osób zaczynających aktywność zawodową z potencjalnymi pracodawcami. Jak przekonuje Halina Koprowska, ze względu na ograniczenia epidemiczne przez ostatnie dwa lata zainteresowanie targami było niewielkie, zarówno wśród pracodawców jak i pracowników.

- Chcemy przekazywać młodzieży oferty od pracodawców w bezpośrednim kontakcie. Komunikacja online prawdopodobnie się sprawdzała, ale nie wiemy w jakim zakresie - trudno jest uzyskać informację zwrotną. Tu mamy kontakt bardziej żywy i uważam, że jest lepszy - Halina Koprowska, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Katowicach. - Dzisiejsze spotkanie to wstępne przedstawienie ofert pracy krótkoterminowej, bo jesteśmy w trakcie przygotowań. Młodzież jest jeszcze w szkołach i czeka na zakończenie roku – dodaje.

Zainteresowanie targami wróciło po zniesieniu pandemicznych obostrzeń. Trwająca ponad 2 lata pandemia COViD-19 mocno wpłynęła na rynek pracy i przyspieszyła niepokojące trendy związane z demografią, a wcześniej także z emigracją Polaków zagranicę. Obecnie, to pracodawcy bardziej zabiegają o pracowników.

- Miejsc pracy nie brakuje, oczywiście mają różną wartość, bo pracodawcy proponują takie stanowiska, jakimi dysponują. Oczekiwania drugiej strony nie zawsze się zgrywają z wymaganiami pracodawców. Inicjatywa powrotu do tej formy kontaktu wyszła od pracodawców, a nie ze strony osób poszukujących pracy. Powinniśmy wykorzystywać możliwość do bezpośrednich spotkań, bo nie wiadomo jak będzie za pół roku – kończy Halina Koprowska.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera