MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Liche dotacje na inwestycje oświatowe

Janusz Strzelczyk
W lelowskiej gminie lekcje wychowania fizycznego to z konieczności zajęcia z rytmiki
W lelowskiej gminie lekcje wychowania fizycznego to z konieczności zajęcia z rytmiki fot. Karol Brych
Większość wniosków z regionu częstochowskiego o dotacje unijne do budowy sal gimnastycznych, remontów i rozbudowy szkół przepadła.

Urząd marszałkowski przyznał pieniądze tylko Krzepicom, Żarkom i Częstochowie.

Wielkim przegranym jest Lelów. Jedyna gmina w województwie śląskim, która nie ma ani jednej sali gimnastycznej. Lekcje wychowania fizycznego we wszystkich pięciu szkołach w gminie odbywają się na korytarzach. Uczniowie w samym Lelowie mają zajęcia z wychowania fizycznego jeszcze w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury. Dzieci mogą tylko wykonywać proste ćwiczenia gimnastyczne, ewentualnie mają rytmikę. Z gier pozostaje tylko tenis stołowy. Około 500 uczniów może pograć w piłkę na lekcjach wuefu tylko na początku i na końcu roku szkolnego, gdy pogoda pozwala na zajęcia na dworze.

- Nasz wniosek został sklasyfikowany na bardzo odległym miejscu, dopiero 117. - mówi wójt Lelowa Jerzy Szydłowski. - Naszym zdaniem to jest rażąco niska ocena. Konkurs, w którym startowaliśmy miał faworyzować inwestycje mające wyrównywać szanse rozwojowe.

Lelowski wniosek wprawdzie przeszedł przez pierwszy etap, ale już w drugim odpadł. Gmina ma przygotowany projekt hali przy gimnazjum (jej całkowity koszt to 5 mln zł), pozwolenie na budowę i zaplanowane w budżecie pieniądze na inwestycję, 15 procent jej kosztów - 85 proc. chciała dostać z funduszów unijnych. 85 proc. to maksymalna część dotacji. Bez niej gmina nie rozpocznie inwestycji, a pozwolenie na budowę za rok straci ważność.

Sposób na zdobycie dotacji znalazły za to Żarki. Wystąpiły o mniejszą dotację i dostały dofinansowanie. - Spodziewaliśmy się, że konkurencja w tym konkursie będzie olbrzymia. Zdecydowaliśmy się więc wnioskować o połowę kosztów inwestycji, a nie o 85 procent. Zwiększyliśmy wkład własny, aby zwiększyć szanse - mówi Małgorzata Banaszczyk, inspektor ds. pozyskiwania środków unijnych w UMiG w Żarkach.

Żarki wybudują za 6,5 mln zł (w tym 2,5 mln zł dotacji unijnej) gimnazjum razem z Jurajskim Centrum Informacji Europejskiej, w którym znajdzie się biblioteka. Pieniądze, 2,7 mln zł, dostały też Starokrzepice, w gminie Krzepice, do budowy sali gimnastycznej za 3,1 mln zł.

Częstochowie przyznano ponad 5 mln zł na modernizację Szkoły Podstawowej nr 38. - Nasz projekt znalazł się na drugim miejscu listy i otrzymaliśmy 10 procent kwoty przeznaczonej dla dużych miast - mówi Ireneusz Leśnikowski, rzecznik częstochowskiego urzędu miasta. Ale Częstochowa wnioskowała jeszcze (bez powodzenia) o dotacje do remontów Szkoły Podstawowej nr 40, Gimnazjum nr 9, przedszkola przy ul. Sabinowskiej, LO im. Słowackiego, budowy boiska przy ul. Orkana.

Z kwitkiem odeszły też gminy Kruszyna, Mykanów, Przystajń, Miedźno, Olsztyn, Niegowa, Mykanów, Kłomnice, które wnioskowały o dotacje na budowę sal gimnastycznych. Nie przyznano funduszy ośrodkowi szkolno-wychowawczemu w Bogumiłku na salę gimnastyczną i na wyposażenie pracowni w szkole zawodowej w Koniecpolu. Pominięto wniosek na modernizację laboratorium w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Gminy województwa śląskiego złożyły do urzędu marszałkowskiego 234 wnioski o dotacje z funduszów unijnych na budowę sal gimnastycznych, remonty szkół. Tylko 28 z nich zaakceptowano.

- Przed dwoma laty zarząd województwa, po konsultacji z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i Komisją Europejską, przyjął priorytety rozwoju regionu wynikające ze strategii rozwoju województwa - wyjaśnia Tomasz Żak z biura prasowego urzędu marszałkowskiego. - Za najważniejsze uznano rozwój infrastruktury komunikacyjnej, m.in., zakup pociągów. Na wspieranie inwestycji gminnych w oświacie przeznaczono 87 mln zł, tj. 3 proc. środków unijnych.

Tymczasem wszystkie gminy województwa złożyły wnioski na inwestycje w oświacie na łączną sumę 900 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni