Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczba porodów w województwie śląskim maleje. Około 40 proc. narodzin to cesarskie cięcia. Czy cesarka to dobry wybór?

Agata Pustułka
Agata Pustułka
px
Moda na cesarskie cięcia nie mija. Według wielu mam są one bezpieczniejsze dla dzieci, choć dane medyczne mówią, że poród siłami natury jest lepszy dla dziecka.

Od trzech lat w województwie Śląskim maleje liczba porodów, ale utrzymuje się odsetek cesarkich cięć, który wynosi średnio 40 proc. W prywatnych klinikach rekordzistkach praktycznie nie ma porodów siłami natury.

Na początku kilka ważnych liczb. W 2017 roku siłami natury urodziło się 24,640 dzieci, zaś 19,405 przyszło na świat drogą cesarskiego cięcia. Rok później naturalnych porodów było 23,445 tys., a cesarek 18 tys. 753. Z danych NFZ za ostatni rok wynika, że liczba porodów naturalnych spadła do 21,544, zaś cesarskich cięć było 17 tys.771.

- Cesarki są modne, bo według wielu mam są bezpieczniejsze dla dzieci i dla nich samych. Ogromną rolę odgrywa tu internet, choć mamy niepodważalne dane medyczne, że poród naturalny jest lepszy dla dziecka, które rodzi się silniejsze - wyjaśnia prof. Anita Olejek, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie śląskim.

Jej zdaniem tylko konsekwentna edukacja może zmienić trend, bo lekarz nie odmówi pacjentce cesarki, jeśli kobieta stwierdzi, że nie jest w stanie urodzić naturalnie. Położnicy obawiają się późniejszych ewentualnych oskarżeń o błąd w sztuce.

Dlatego też w szpitalach I, najniższego stopnia referencyjności, gdzie powinny trafiać panie z tzw. fizjologiczną, całkowicie bezpieczną ciążą, jest aż 40 proc. cesarskich cięć. - Taka sytuacja ma miejsce w całym kraju - wyjaśnia prof. Olejek.

Oddział Położniczy w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach

Oddział Położniczy w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka ot...

Nie przegapcie

W regionie są kliniki, gdzie naturalnych porodów praktycznie nie ma. Inne próbują różnych sposobów, by zachęcić do fizjologicznego porodu nawet, gdy płód jest niewłaściwie ułożony. Tak dzieje się np. w szpitalu Łubinowa w Katowicach, gdzie lekarze przeprowadzają obrót zewnętrzny płodu, którego poprzeczne lub podłużne miednicowe ułożenie powoduje, że kończy się on cesarką. Tymczasem lekarz używając własnych rąk, w umiejętny sposób tak przesuwa palce po zewnętrznej stronie brzucha, aby łożysko w środku obróciło się wraz z maleństwem we wskazanym kierunku. Zabieg jest krótki i bezbolesny dla dziecka, ale wymaga od lekarza doświadczenia i perfekcji.

Przyszłe mamy, ulegające modzie na cesarskie cięcie, nie wiedzą, że to ciężka operacja.

Wskazania do cesarskiego cięcia są trzy :

  • gdy zbyt mała jest odległość między spojeniem łonowym i kością krzyżową - wtedy główka nie przejdzie przez kanał rodny
  • gdy mamy do czynienia z łożyskiem centralnie przodującym
  • gdy mamy do czynienia z łożyskiem przedwcześnie odklejonym.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera