Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczne wydarzenia towarzyszące podczas FRYDERYK Festiwal 2020

DM
Już w pierwszej połowie marca odbędzie się wyjątkowe święto polskiej muzyki – FRYDERYK Festiwal. W tym roku koncertom i uroczystym galom wręczenia statuetek po raz pierwszy towarzyszyć będą imprezy organizowane przez instytucje kultury Województwa Śląskiego. Między 8 a 13 marca zorganizowane zostaną atrakcje dedykowane miłośnikom opery, tańca, muzyki symfonicznej i filmu.

Pierwsze z wydarzeń towarzyszących FRYDERYK Festiwal odbędzie się w niedzielę, 8 marca, w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Będzie nim koncert Filmowy portret damy, oparty na kompozycjach związanych ze Śląskiem. Publiczność usłyszy m.in. muzykę Wojciecha Kilara, którą wybitny twórca skomponował do filmów Pan Tadeusz, Ziemia obiecana, Portret Damy, czy Trędowata. W Katowicach wybrzmi również Silver Concerto Adama Wesołowskiego, w wykonaniu pianisty Piotra Sałajczyka. Ten sam artysta, wraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną, wykona jeszcze ekspresyjny Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego.

Dzień później, 9 marca, w Operze Śląskiej w Bytomiu wystawiony zostanie spektakl Napój miłosny, czyli komiczna opera w dwóch aktach, autorstwa włoskiego kompozytora Gaetana Donizettiego z librettem Felice Romaniego. Jak przyznaje reżyserka, Karolina Sofulak, w operze można doszukać się inspiracji kinem Wesa Andersona, a szczególnie filmem Grand Budapest Hotel. Wartka akcja, pełna komicznych sytuacji, zaprezentowana zostanie w przepięknej oprawie bel canto, a o najwyższy poziom wykonania zadbają soliści, orkiestra, chór oraz balet Opery Śląskiej. W spektaklu wystąpią m.in. Gabriela Gołaszewska, Andrzej Lampert oraz Stanislav Kuflyuk.
Nie zabraknie również atrakcji dla miłośników tańca – 10 marca w malowniczej siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie odbędzie się Ogólnopolskie Święto Poloneza, w ramach którego będzie można poznać tajniki tańca będącego elementem polskiej tożsamości narodowej. Każdy, kto w tym dniu, w godzinach od 10.00 do 20.00, odwiedzi Koszęcin, będzie mógł wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez pedagogów i artystów Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Punktem kulminacyjnym będzie wspólne odtańczenie poloneza na dziedzińcu pałacowym o godz. 14.00.

Datę 11 marca powinni wpisać do kalendarzy fani musicali – to właśnie tego dnia w Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbędzie się koncert ponadczasowych przebojów, pochodzących z musicali należących do światowego kanonu, takich jak m.in. Evita, Upiór w operze, Koty, Skrzypek na dachu, Mamma Mia, czy Dzwonnik z Notre Dame. Na scenie pojawią się aktorzy, zespół wokalny i baletowy oraz orkiestra Teatru Rozrywki pod dyrekcją Mateusza Walacha. Koncert poprowadzi Michał Wójcik z popularnego kabaretu Ani Mru-Mru.
Niezwykle ciekawie zapowiada się także Macho Day – impreza zaplanowana na 12 marca w Teatrze Śląskim w Katowicach. Głównym punktem wydarzenia będzie spektakl Psubracia, inspirowany kinem Quentina Tarantino, z tekstem Artura Pałygi, w reżyserii Mateusza Znanieckiego. Psubracia to opowieść o mężczyznach, którzy pomiędzy kolejnymi piwami nie tylko rozmawiają o kobietach i opowiadają sobie dowcipy, ale też planują wielki skok. Bezpośrednio po spektaklu na scenie pojawi się Max Bravura, niezależny zespół ze Śląska założony przez Macieja Wachowiaka.

Na zakończenie, 13 marca, w Kinoteatrze Rialto w Katowicach, w ramach wydarzenia Cisza na planie!, odbędzie się dyskusja panelowa połączona z projekcją filmu Gabinet doktora Caligari z muzyką graną na żywo. Obchodzący w lutym 100. rocznicę powstania film bez wątpienia należy do klasyki kina. Obraz w reżyserii Roberta Wiene uważany jest za sztandarowe dzieło niemieckiego ekspresjonizmu filmowego oraz jeden z pierwszych filmów grozy. O muzyczną oprawę niemego filmu zadba katowicki duet Lód 9, którego muzyka oscyluje pomiędzy awangardą, post-rockiem, industrialem, anty-rockiem i techno. Maciej Klich i Michał Zdrzałek wyposażeni w elektryczne skrzypce, waltornię, klawisze i maszynę do bitów, burzą wszelkie stylistyczne granice, tworząc zupełnie nowy gatunek. Pokazowi filmu towarzyszyć będzie panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości, dotyczący roli muzyki w filmie.
Więcej informacji o wydarzeniach znajduje się na stronie fryderyki.pl. Bilety na imprezy towarzyszące dostępne są w kasach / na stronach internetowych organizatorów.

Współorganizatorem wydarzeń towarzyszących FRYDERYK Festiwal 2020 jest Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski.

W ramach FRYDERYK Festiwal 2020 już po raz drugi zorganizowana zostanie także konferencja poświęcona rynkowi muzycznemu. W tym roku skupi się ona wokół wyzwań, przed jakimi staje branża muzyczna w dobie nowych technologii oraz zmian klimatycznych. Uczestnicy paneli, warsztatów oraz prelekcji będą mogli zobaczyć, jak te światy wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

FRYDERYKI
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera