Liga Mistrzów siatkarzy: Porażka Jastrzębskiego Węgla, zagra o trzecie miejsce

Leszek Jaźwiecki, Ankara
Siatkarze Jastrzębskiego Węgla nie podbiją Turcji. Podopieczni Lorenzo Bernardiego przegrali z Halkbankiem Ankara 0:3 w drugim meczu półfinałowym Final Four Ligi Mistrzów rozgrywanym w Ankarze. W meczu o trzecie miejsca polski zespół zagra z Zenitem Kazań. o Złoto powalczą Biełogorje Biełogrod z Halkbankiem Ankara.

Spotkanie Jastrzębskiego Węgla z gospodarzami rozpoczęło się dobrze dla polskiego zespołu. Niezrażeni głośnym dopingiem tureckich kibiców siatkarze z Jastrzębia objęli prowadzenie 2:0 i 8:6. Potem jednak Osmany Juantorena wyprowadził Halkbank na prowadzenie 10:8 i gospodarze poczuli wiatr w plecy. Dodatkowo pomarańczowi zaczęli popełniać błędy. Trener Bernardi uspokajał swoich zawodników, podpowiadał jak mają się ustawiać do ataków siatkarzy Halkbanku. Przewaga Turków jednak rosła (18:14) i ostatecznie gospodarze wygrali seta 25:21. Drugi set wyglądał podobnie. Po w miarę wyrównanym początku, po drugiej przerwie technicznej gospodarze przyśpieszyli i z łatwością wypracowali sobie przewagę, której nie oddali do końca.

Zespół Jastrzębskiego Węgla jechał do Turcji z wielkimi nadziejami. W stawce czterech najlepszych drużyn Europy znalazł sie po raz drugi. Trzy lata temu we włoskim Bolzano debiutując w tym prestiżowym turnieju zapłacił frycowe i po porażce z Trentino i Dinamo Moskwa zajął czwarte miejsce. Pech chciał, że obecny Halkbank to filia włoskiego zespołu. Większość tureckiej ekipy do niedawna grała właśnie w tym włoskim klubie. Zespół Halkbanku został zbudowany za ogromne pieniądze z myślą o wygraniu Ligi Mistrzów.

W trzecim secie jastrzębianie musieli postawić wszystko na jedną kartę. Przegranie seta oznaczało grę tylko o „brąz”. Nie bali się ryzykować silna zagrywką. Turcy jednak podjęli walkę. W połowie seta objeli prowadzenie i byli już nie do zatrzymania.

Jastrzębski Węgiel nie stracił szans na miejsce na podium. Jutro zagra o trzecie miejsce z Zenitem Kazan. Początek o godzinie 13. Pomarańczowi, jeśli chcą pokonać Rosjan muszą zagrać lepiej jak dziś.

Halkbank Ankara - Jastrzębski Węgiel ­ 3:0 (25:21, 25:19, 25:19)

Jastrzębski Węgiel Łasko, Pajenk, Masny, Czarnowski, Kubiak, Gierczyński, Wojtaszek (libero) oraz Marechal, Malinowski, van de Voorde