Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ligoniowe laury

Krzysztof P. Bąk
Podczas sobotniej uroczystości w Bibliotece Śląskiej
Podczas sobotniej uroczystości w Bibliotece Śląskiej fot. Arkadiusz Gola
Rektor uniwersytetu, biskup-naukowiec, zakonnica i rzeźbiarz to laureaci tegorocznej edycji Śląskiej Nagrody imienia Juliusza Ligonia. Katowicki oddział Stowarzyszenia Civitas Christiana przyznał ją już po raz 36.

Wyróżnienia wręczono w sobotę w Bibliotece Śląskiej. W tym roku ligoniowe laury trafiły do rąk siostry Jadwigi Wyrozumskiej, bp. Jana Kopca, prof. Karola Musioła oraz prof. Krzysztofa Szczepana Nitscha. - Klimat tej nagrody jest niepowtarzalny, a jej laureaci autentycznie żyją etosem Śląska, w którym wyrośli - podkreśla bp Gerard Bernacki, przewodniczący kapituły przyznającej nagrodę .
Bożena Chmielewska, szefowa katowickiego oddziału stowarzyszenia Civitas Christiana, dodaje, że wszyscy laureaci są zasłużeni dla śląskiej ziemi. - To są ludzie, którzy ciężko pracują. Ich dorobek świadczy o przywiązaniu do tej ziemi, którą swoją pracą rozsławiają - uważa Chmielewska.

Ślązaka w Krakowie, pochodzącego z Radzionkowa prof. Karola Musioła, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, nagrodzono za nieprzeciętne umiejętności łączenia pasji badawczych z wysokim etosem nauczyciela.

Siostra Jadwiga Wyrozumska odebrała laur za ogromne serce dla potrzebujących i wielkie osiągnięcia kulturalne. Elżbietanka z Cieszyna jest założycielką działającego tam teatru parafialnego. Grupa słynie z jasełek i Pasji. - Każdy z nas otrzymał talenty, które na miarę możliwości rozwija. Dlatego dziękuję Bogu za ten talent, z którego kiedyś mnie rozliczy - tłumaczy siostra Wyrozumska. - Każdą przyznaną nagrodę traktuję jako wyróżnienie nie dla mnie, ale dla całej grupy - dodaje.

Prof. Krzysztof Szczepan Nitsch, wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, został nagrodzony za ogromny i niekonwencjonalny dorobek. - To największe wyróżnienie jakie mogło mnie spotkać, bo to śląska nagroda - cieszy się prof. Nitsch. - Tym bardziej, że za kilka dni będę świętował 60. urodziny.

Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich rzeźbiarzy jest m.in. autorem ołtarza w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Twierdzi, że to nie jest dzieło jego życia. - Przede mną jeszcze mnóstwo do zrobienia. To jeden wycinek mojego życia - uśmiecha się Nitsch. Co ciekawe, artysta urodził się przy ulicy... Ligonia w dzielnicy Zabrza - Mikulczycach. - A w dzieciństwie pomagałem przy tworzeniu pomnika powstańca Ligonia w Chorzowie - podkreśla z dumą rzeźbiarz.
Juliusz Ligoń to XIX-wieczny kowal-poeta i działacz narodowy. Był członkiem założonego przez Karola Miarkę Kółka Polskiego. Za propolską działalność był szykanowany i zwalniany z pracy. - Zaczął coś, co wypływało z potrzeby serca. Dał przykład innym, aby nie bali się stawać gigantami - podkreśla prof. Karol Musioł.

Śląska Nagroda im. Juliusza Ligonia należy do najdłużej przyznawanych w Polsce wyróżnień. Po raz pierwszy wręczono ją w 1963 roku. Grono nagrodzonych to najwybitniejsi mieszkańcy naszego województwa. W gronie laureatów znajdują się m.in. metropolita katowicki abp Damian Zimoń, reżyser Kazimierz Kutz, socjolog prof. Jan Szczepański, pisarz Albin Siekierski oraz kompozytor Wojciech Kilar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!