Likwidacja cukrowni w Chybiu

  Likwidacja cukrowni w Chybiu

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Spółka Südzucker Polska zamyka cukrownię w Chybiu, której początki sięgają końca XIX wieku. Pracę straciło 80 osób. Demontowane są urządzenia, trwają prace rozbiórkowe.
  Największy zakład w promieniu kilkunastu kilometrów, który tak wpisał się w krajobraz okolicy zwanej Żabim Krajem, że ukuto nawet powiedzenie, iż Chybie leży przy cukrowni, będzie zlikwidowany do października.

  - To smutne. Dla Chybia cukrownia to kawał historii. W latach 60. i 70. praktycznie każdy mieszkaniec gminy stawiał w niej pierwsze kroki zawodowe. Ja także tam pracowałem przez jakiś czas - wspomina Franciszek Dzida, znany filmowiec-amator z Chybia, który o pracownikach zakładu i jego działalności nakręcił kilka filmów. Dodaje, że działalność cukrowni miała także swoje złe strony, bo ludzie skazani byli na uciążliwości związane z hałasem czy śmierdzącymi osadnikami, w których rozkładały się materiały organiczne.

  Adam Sebzda, członek Zarządu Spółki Südzucker, informuje, że likwidacja zakładu podyktowana jest koniecznością koncentracji produkcji cukru w zakładach mających najlepszą bazę surowcową w celu obniżenia kosztów. A decyzja została podjęta w reakcji na unijną reformę rynku cukru, by sprostać trudnym warunkom konkurencji w branży.

  - Rozważaliśmy wszystkie możliwości utrzymania produkcji w Chybiu. Niestety, nie znaleźliśmy innego rozwiązania. W tym samym czasie zamknęliśmy również zakłady w Raciborzu, Lewinie Brzeskim i Wrocławiu - dodaje Szebzda.

  - Wszyscy ubolewają z powodu likwidacji cukrowni, bo to był nasz największy zakład produkcyjny, znany nie tylko w Polsce - mówi wójt gminy Chybie, Elżbieta Dubiańska-Przemyk. Wyjaśnia, że w związku z likwidacją firmy gmina otrzymała za darmo od spółki Südzucker budynek Domu Kultury i biologiczną oczyszczalnię ścieków. Natomiast kupiła od niej za 501 tysięcy złotych były hotel robotniczy i pole irygacyjne za 230 tys. zł.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda

  Tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Cukrownia padła bo była zbyt dobra. Doprowadzono ja do upadłości żeby nie była konkurencją dla niemieckiej produkcji.
  A zapachy nie byłe uciążliwe. Uwielbiałem zapachy które się z niej wydobywały!...rozwiń całość

  Cukrownia padła bo była zbyt dobra. Doprowadzono ja do upadłości żeby nie była konkurencją dla niemieckiej produkcji.
  A zapachy nie byłe uciążliwe. Uwielbiałem zapachy które się z niej wydobywały! Zapach gotowanych wysłodków... Przypominał mi zawsze dzieciństwo tam spędzone.. I już nigdy tego nie poczuję....zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo