Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja kotłowni i pieców węglowych priorytetem walki z niską emisją

Redakcja
Niska emisja w Rudzie Śląskiej
Niska emisja w Rudzie Śląskiej ARC
Konsultacje projektu programu ochrony powietrza prowadzi samorząd woj. śląskiego. To pierwszy program obejmujący obszar całego regionu i pierwszy, który stara się kompleksowo uwzględniać efekty dotychczasowych działań na rzecz ochrony powietrza. Najwazniejszym postanowieniem jest likwidacja niskiej emisji. Będzie to możłiwe za sprawą rekompensat dla osób, które likwidują kotłownie węglowe.

Konsultacje projektu programu ochrony powietrza

Jak poinformował PAP w poniedziałek wicedyrektor wydziału ochrony środowiska w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego Wojciech Główkowski, konsultacje projektu potrwają niemal do końca sierpnia. Program powinien być uchwalony przez sejmik woj. śląskiego w październiku br.

Główkowski przypomniał, że wcześniejsze programy ochrony powietrza w regionie (łącznie z aktualnym, uchwalonym w 2010 i 2011 r.) dotyczyły jedynie poszczególnych stref województwa, w których stwierdzano przekroczenia stężeń dwóch szkodliwych substancji - benzopirenu i pyłu zawieszonego, tzw. PM10.

Obecny program przygotowano na gruncie nowego prawa, zgodnego z aktualnymi dyrektywami europejskimi - obejmuje on wszystkie strefy w regionie i uwzględnia, prócz wcześniejszych substancji, także drobniejszy pył PM2,5, dwutlenek siarki oraz tlenki azotu.

Już w poprzednich regionalnych dokumentach wskazywano m.in., że za znaczną ilość tego typu zanieczyszczeń powietrza w woj. śląskim odpowiada tzw. niska emisja - pochodząca z przestarzałych domowych pieców węglowych i lokalnych kotłowni. Spalanie w takich instalacjach zwykle jest nieefektywne, co wiąże się z powstawaniem dużej ilości zanieczyszczeń. Dodatkowym problemem jest zwykle niska jakość stosowanego w nich paliwa.

Choć większość gmin regionu, które są głównymi wykonawcami programów ochrony powietrza od lat prowadzi, np. we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, projekty wymiany starych pieców, dotąd nie odbywało się to w tempie umożliwiającym szybką poprawę jakości powietrza.

„Konieczne jest skoncentrowanie się na wymianie pieców i kotłów węglowych. W programie jest analiza prawno-podatkowa, jak to robić, żeby przede wszystkim osobom fizycznym – bo to one głównie odpowiadają za niską emisję – można było dotować wymianę pieców i kotłów. To już jest od dawna w naszym województwie prowadzone, ale z dużymi utrudnieniami – ze względów prawnych” - wskazał Główkowski.
Wyjaśnił, że utrudnienia te wiązały się np. z likwidacją gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska czy z próbami nakładania podatków na wymiany kotłów.

Podobne analizy są ważną częścią wszystkich zalecanych w nowym programie działań. Dotyczą one, obok kwestii prawnych, także finansowych. Z badań skuteczności dotychczasowych programów wynikało bowiem, że znaczna część wcześniejszych rozwiązań okazała się nieefektywna.

W przeszłości zbadano np. relację nakładów WFOŚiGW na konkretne przedsięwzięcia, do tzw. kosztów zewnętrznych, których dzięki nim uniknięto (np. koszty zdrowotne zanieczyszczenia powietrza ponoszone przez gospodarkę i społeczeństwo).

Okazało się, że relacja środków Funduszu do tych kosztów była najkorzystniejsza w przypadku programów bezpośrednio ograniczających niską emisję (były to głównie koordynowane przez lokalne samorządy dotacje do wymian pieców i kotłów w domach na nowocześniejsze). Mniejsze korzyści dawały termomodernizacje i docieplenia, praktycznie żadnych - instalacje solarne. Te ostatnie źródła nie zastępują bowiem pieców węglowych.

Jednocześnie, choć dotychczasowe programy wymian pieców okazały się efektywne, w ostatnich latach widać było wyczerpywanie się tej metody. Z dotacji skorzystała bowiem głównie zamożniejsza część społeczeństwa, którą było stać np. na pokrycie części nakładów.

Dlatego w nowym programie ujęto m.in. potrzebę rekompensat zwiększonych kosztów ogrzewania związanych z likwidacją starych kotłów i pieców dla mniej zamożnych ich użytkowników. Dokument wskazuje też m.in. potrzebę zinwentaryzowania źródeł niskiej emisji w regionie, co ma dać odpowiedź, ile takich pieców jest jeszcze do wymiany. PAP


*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Tajemnica śmierci 21-latka w Zawierciu. Jego koledzy oskarżają policję
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Prognoza pogody na sierpień 2014 [POGODA W SIERPNIU]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty