Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja szpitala na Parkitce już za miesiąc? To czarny scenariusz w Częstochowie

Janusz Strzelczyk
Spółka "Parkitka"  nie zgadza się z wynikami  kontroli służb wojewody
Spółka "Parkitka" nie zgadza się z wynikami kontroli służb wojewody Janusz Strzelczyk
Od 1 października zabraknie lekarzy, którzy zapewniają 85 procent dyżurów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. Czy szpital na Parkitce zostanie zamknięty i zlikwidowany?

Szpitalna Parkitce do likwidacji?

Czy 1 października Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie przestanie działać? Tak się stanie - ostrzega Okręgowa Izba Lekarska w Częstochowie - jeśli zostanie utrzymana decyzja wojewody, nakazująca zaprzestanie działalności spółki lekarskiej "Parkitka", która zapewnia dyżury lekarzy w tym szpitalu.

- Nie rozumiem decyzji wojewody śląskiego. Nasza spółka nie może prowadzić działalności szpitalnej, ponieważ musiałaby zarejestrować własny szpital z 23 oddziałami - tyle oddziałów w szpitalu zabezpiecza "Parkitka". To oznacza, że od 1 października lekarze nie będą mogli zapewnić całodobowej opieki nad pacjentami. Nie zgadzamy się z interpretacją służb wojewody i poinformowaliśmy go o tym pisemnie - informuje dr Grażyna Cebula-Kubat, członek zarządu spółki "Parkitka", przewodnicząca Porozumienia Lekarzy w WSS w Częstochowie.

Służby kontrolne wojewody uznały, że spółka "Parkitka" nie może świadczyć usług dla tego szpitala, ponieważ nie prowadzi działalności szpitalnej. Spółka została uznana za firmę pośrednictwa pracy.

Spółka dostała 60 dni na zaprzestanie działalności. Termin upływa z końcem września. "Parkitka" zabezpiecza około 85 procent dyżurów w WSS.

Zatrudnia 172 lekarzy, w tym 104 lekarzy jest jej udziałowcami. Dyrekcja szpitala oficjalnie nie komentuje sytuacji wynikłej po raporcie wojewody.
W rozmowie z lekarzami ze spółki dyrekcja zaproponowała im podpisywanie umów na dyżury indywidualnie.
Ogłoszono już nawet nowy konkurs. W ubiegłym roku szpital przez dwa miesiące szukał chętnych do takiej formy dyżurów. Zgłosiło się tylko kilka firm zainteresowanych pojedynczymi dyżurami w tygodniu. Pełną obsadę zagwarantowała dopiero spółka.

- Formę indywidualnych umów może zakwestionować ZUS - uważa Maciej Nowiński, przewodniczący Zarządu Regionu Śląskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Bo wtedy są dwie umowy o pracę z tym samym pracodawcą.

WSS w Częstochowie leczy około 50 tys. pacjentów rocznie i udziela każdego roku około 140 tys. porad medycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!