Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja tramwajów w Gliwicach - KZK GOP wyraził zgodę

Joanna Heler
Tramwaj nr 1 po Gliwicach będzie jeździć tylko do lipca
Tramwaj nr 1 po Gliwicach będzie jeździć tylko do lipca Fot. Maria Olecha
Lipiec może być ostatnim miesiącem, kiedy to po torach w Gliwicach będą sunąć tramwaje.

We wtorek ośmiu prezydentów miast tworzących Zarząd Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP przystało na wniosek Urzędu Miasta w Gliwicach i zgodziło się na likwidację na terenie miasta dwóch kursujących tu linii: jedynki i czwórki. Głosowanie było tajne.

Plany urzędników co do likwidacji od kilku miesięcy wywoływały emocje. Były manifestacje pod Urzędem Miasta, debata z mieszkańcami i nieudane próby ogłoszenia referendum, w którym to mieszkańcy mieliby się wypowiedzieć w sprawie komunikacji. We wniosku, skierowanym przez prezydenta Zygmunta Frankiewicza do KZK GOP znalazły się m.in. argumenty finansowe oraz ocena tramwajowej infrastruktury. Konkluzja jest taka, że miasto nie chce dłużej ponosić horrendalnych wydatków na bieżące utrzymanie torowisk, taboru (to około 3 mln zł rocznie) oraz dopłacać do nich w przyszłości. W zamian proponuje autobusy.

- 1 sierpnia, jako ostateczna data likwidacji nie jest przesądzona. Może nastąpić niewielkie opóźnienie, choć autobusy powinny wyjechać nie później, niż z początkiem roku szkolnego. Władze Gliwic muszą zdążyć z przygotowaniem zatok autobusowych w miejscach przystanków tramwajowych. Trzeba wybudować wiatę przystankową na granicy Gliwic i Zabrza. Tu chcący dalej podróżować do Zabrza czy Rudy Śląskiej będą musieli przesiąść się do tramwaju - mówi Alodia Ostroch, rzeczniczka KZK GOP.
Autobusy mają kursować po tej samej trasie co jedynka i czwórka i z taką samą częstotliwością. Alodia Ostroch zapewnia, że rozkłady jazdy zostaną zsynchronizowane tak, by pasażerowie zmuszeni do przesiadki nie musieli czekać na kolejny środek transportu za długo. Ile miasto zapłaci za komunikacyjną rewolucję?

- Dokładnych szacunków jeszcze nie mamy - przyznaje Maja Lamorska z Wydziału Promocji i Kultury UM.
Mieszkańcom pozostaje sprawdzić, czy zgodnie z zapowiedziami prezydenta na trasę wyjadą nowoczesne, niskopodłogowe autobusy. Jak zapewniają urzędnicy, są już wstępne ustalenia z KZK KOP, by specyfikacja przetargowa na obsługę linii dopuszczała tylko takie pojazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!