Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lingwistyczna Papuga do ściągnięcia na telefon. Najlepsza na Śląsku innowacja społeczna!

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Monika Szydłowiecka i Maciej Gruchlik, twórcy "Lingwistycznej Papugi"
Monika Szydłowiecka i Maciej Gruchlik, twórcy "Lingwistycznej Papugi" Jolanta Pierończyk
„Lingwistyczna Papuga”, aplikacja do ćwiczenia dykcji, dzieło Moniki Szydłowieckiej i Macieja Gruchlika z MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków, zajęło drugie miejsce w Polsce wśród innowacji społecznych. Aplikację można bezpłatnie ściągnąć na telefon i bawić się, gimnastykując język.

"Prta-prte-prti-prto-prtu-prty. Postaraj się, by wystarczyło ci powietrza na wypowiedzenie całej frazy na jednym oddechu” - to jedno z zadań „Lingwistycznej Papugi”. A że jest to możliwe, lektor od razu to udowodni. Teraz kolej na nas. Powtarzamy po nim. Powtarzanie nie trwa nawet pół minuty i idziemy dalej. Wybieramy kolejne ćwiczenie, np. „czesanie warg”. Jest opis, ale nie trzeba samemu kombinować, jak to zrobić, wszak ćwiczymy z lektorem.

W zestawie są jeszcze łamańce językowe (np. "Życzliwy rycerz długo rąbał drewno z zarzeczańskiego tartaku”), wierszyki i dział „wiedza”, dla tych, którzy lubią wiedzieć. Tu dowiemy się np. że p i b to głoski... wybuchowe. „Podczas ich wymawiania wargi mocno zbliżają się do siebie i czuć delikatny wybuch powietrza”.

Tu też poznajemy sposób prawidłowego wymawiania głosek z szeleszczącej rodziny „sz, ż (rz),cz, dż”. Itd, itd.

- Ta część pojawiła się, kiedy okazało się, że chcemy w tę naszą aplikację wtłoczyć za dużo teorii. Stawiając na praktykę, nie chcieliśmy jednak całkowicie zrezygnować z wiedzy, więc znaleźliśmy jej osobne miejsce, gdzie czeka tylko na tych, którzy chcą wiedzieć. Pozostali mogą tę część pominąć - tłumaczy Maciej Gruchlik, współautor aplikacji.

„Lingwistyczna Papuga” ma różne wersje. Najpierw był podręcznik. Powstał z inicjatywy Moniki Szydłoweckiej, która pracując z dziećmi i młodzieżą zauważyła u nich językową niedbałość skutkującą m.in. „połykaniem końcówek” czy w ogóle niewyraźną mową. Jest to zbiór łamańców językowych opatrzonych zabawnymi obrazkami przygotowanymi przez nauczycieli plastyki MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków.

Do książki powstały karty, quizy, kolorowanki, gra planszowa... Wszystko to znajdziemy na stronie MDK 1 w zakładce „Wydarzenia”.

Inicjatywa znalazła uznanie wśród specjalistów, którzy przyznali jej nagrodę „Złotego Słonecznika” w kategorii „Język” za najbardziej rozwojowe przedsięwzięcie dla dzieci w wieku 0-14 lat w województwie śląskim na rok 2020 i 2021.

I może na tym by się skończyło, gdyby nie szansa na duże wsparcie finansowe i merytoryczne - w postaci Popojutrze 2.0 Centrum Inkubowania Innowacji Społecznych w Obszarze Kształcenia prowadzone przez poznańską firmę Sense Consulting. Monika Szydłowiecka i Maciej Gruchlik z MDK 1 postanowili stworzyć językową aplikację mobilną na telefon. Projekt ten został zgłoszony jako jeden ze 180 z całego kraju i bardzo szybko znalazł się w czterdziestce najlepszych, a następnie 24 wybranych do dofinansowania.

Zaczęła się poważna praca. Powstało 50 całkiem nowych łamańców językowych, które wymyślił Michał Misza Czorny. Do pomocy w budowaniu tej aplikacji tyski duet miał cały sztab specjalistów od poprawnej wymowy. Efekt jest imponujący. W ocenie komisji zasłużył na drugie miejsce.

- Pierwsze zajął projekt pracowników KUL, trzecie - ex aequo - projekt szkoły specjalnej w Katowicach do pracy nad afazją oraz projekt Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - mówi Maciej Gruchlik.

Wszystkie zwycięskie projekty są na etapie upowszechniania, który potrwa do czerwca 2023 r.

„Lingwistyczna Papuga” zostanie zaprezentowana na konferencjach w Poznaniu (17 listopada) i w Tychach (29 listopada - 3. edycja konferencji „Uczenie się przez działanie”).

26 października o godz. 10 w MDK 1 odbędzie się premiera spektaklu opartego na „Lingwistycznej Papudze”

- Myślimy też o warsztatach dla uczniów i nauczycieli, myślimy o scenariuszach lekcji różnych przedmiotów z wykorzystaniem naszej aplikacji. Zastanawiamy się nad filmikami, które by ją promowały oraz innymi drogami dotarcia z nią do jak najszerszego grona odbiorców - mówi Maciej Gruchlik.

Bo wprawdzie aplikacja powstała z myślą o dzieciach i młodzieży, ale z pewnością przyda się wszystkim, którzy pracują głosem.

- Mięśnie twarzy - tak jak i reszta ciała - wymagają rozgrzania przed jakimkolwiek dłuższym wysiłkiem. Wiedzą o tym sportowcy i przed zawodami rozgrzewają ciało, wiedzą to też śpiewacy i ćwiczą głos, nim rozpoczną koncert. Powinni to robić także mówcy. Kilka minut takich łamańców językowych na pewno dobrze zrobi - tłumaczy Maciej Gruchlik.

Warto przynajmniej sprawdzić, jak to działa. „Lingwistyczna Papuga” jest do ściągnięcia na telefon bezpłatnie. Jest kolorowa, zabawna, ale bardzo, bardzo mądra.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera