Lato pełne dojrzałych wiśni. Jak odróżnić je od czereśni? Sezonowe owoce sprawdzą się jako przekąska lub baza deserów

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Sezon na wiśnie ruszy w połowie lipca. Owoce muszą być zebrane w odpowiednim momencie, potem będą już zbyt miękkie.
Sezon na wiśnie ruszy w połowie lipca. Owoce muszą być zebrane w odpowiednim momencie, potem będą już zbyt miękkie. GettyImages/Daniela Baumann
Powoli opada szał na truskawki, rozpoczęło się smakowanie wiśni. Wczesne zbiory rozpoczęły się w połowie lipca, obecnie na rynku widać coraz więcej odmian. Wielu z nas na pierwszy rzut oka myli je z czereśniami. Warto wiedzieć, że choć to podobna grupa pestkowych owoców, właściwości i smak są zupełne inne. Jak nie dać się nabrać?

Spis treści

Sezon na wiśnie trwa

Kochamy lato za słońce, lekkie ubrania i smak soczystych sezonowych owoców. Na bazarach powoli kończy się wysyp krajowych truskawek, rozkręciły się branże malinowa i wiśniowa. Pierwsze partie, które trafiały na rynek, były droższe, teraz jednak widać spadek cen. Sezon na wiśnie jest krótki, dlatego warto cieszyć się ich smakiem lub wykorzystać świeże zbiory na przetwory.

Bogactwo witamin. Wiśnie służą zdrowiu

Wiśnie nie są tak słodkie, jak czereśnie. Zawierają mnóstwo witaminy C, kwasu foliowego i minerałów. Pomagają łagodzić bóle reumatyczne, wskazane są dla osób z dną moczanową. Podobnie jak czereśnie, uważane są za źródło przeciwutleniaczy. Wydrylowane owoce można zjeść jako przekąskę, dodać do ciast, przetworów, a nawet wykorzystać na syropy lub nalewki. Na polskiej wsi co roku z wiśni robi się kompot.

Drylowanie wiśni, a także dostępnych jeszcze czereśni, nie jest trudne. Jeśli nie mamy w domu drylownicy, można wykorzystać m.in. słomki do napojów, małą łyżeczkę lub widelczyk, nożyk lub pęsetę.

Zobacz więcej: Jak drylować czereśnie? Te niezawodne sposoby musisz znać! Sprawdź, jak łatwo pozbyć się pestek z owoców w kilka chwil

Jak odróżnić wiśnię od czereśni?

Choć pierwsze wrażenie może być mylne, wiśnie bardzo łatwo odróżnić od czereśni. Kluczowe znaczenie ma barwa. Te pierwsze są intensywne, wpadają w bordowy odcień, z kolei drugie są po prostu czerwone. Wiśnie są też mniejsze, bardziej miękkie, ich smak nie każdemu odpowiada. O ile czereśnie są często słodkie i soczyste, o tyle wiśnie mają cierpkie nuty.

Czereśnia i wiśnia wyglądają inaczej – owoce tej pierwszej są większe i pełniejsze, mogą też mieć kształt serca. Osiągają średnicę do 2,5 cm i wagę do 20 g, podczas gdy dla wiśni maksymalna wielkość to 1 cm i 10 g, czytamy na stronazdrowia.pl.

Przechowywanie wiśni. Tego błędu nie popełniaj

Ze względu na delikatność miąższu i skórki wiśnie wymagają specjalnego traktowania. Pozostawione luzem szybko puszczą soki i zamiast apetycznego owocu, pojawi się miazga. Dobrze jest je umyć, osuszyć i trzymać w lodówce. Tym sposobem smak wiśni będziemy mogli czuć przez kilka dni po dokonaniu zakupu.

Co można przygotować z wiśni?

Obrobione owoce doskonale nadają się na przetwory, napoje lub dodatek do wielu dań. W sezonie letnim wiele gospodyń porywa się na dżemy, syropy i nalewki, które urozmaicą jesienne dni. Na stołach pojawiają się też ciasta z dodatkiem wiśni.

Zobacz najlepsze przepisy z użyciem wiśni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera