List do DZ: Czy Kościół ma lustrować?

Redakcja
Udostępnij:
O co prosili kibice podczas niedawnej pielgrzymki na Jasną Górę Jak to się dzieje, że Opolszczyzna ma tak rozsądnych biskupów

Bóg nie był narodowcem

Kolejna „pielgrzymka” kibiców na Jasną Górę nabrała dynamiki, ponieważ do władzy doszło ugrupowanie polityczne od da-wna pożądane przez przedstawicieli polskiego kościoła narodowego (ponieważ nie jest to kościół chrystusowy, piszę małą literą).

„Burzą oklasków przyjęli kibice petycję do premier Beaty Szydło”… Chciałbym wiedzieć, kto jest autorem petycji? Przecież nie kibice. Gęsiej skórki dostaję, czytając: „Domagają się m.in. (…) zlustrowania wszystkich środowisk opiniotwórczych i kulturalnych w Polsce…”. Te słowa przywołują najtragiczniejsze wydarzenia, szczególnie dla Ślązaków, którzy byli lustrowani po wojnie.

Księża narodowcy od lat dzielą Polaków na Tutsi i Hutu. Jedni hierarchowie milczą, by się nie narazić, inni temu sprzyjają. Nawet biskup, szyderczo nazywany przez współbraci w biskupstwie „biskupem bez ziemi”, nie zabiera już głosu. Milczy prymas, milczy nuncjusz apostolski.

Chluba Polski na ulicach

Księżom narodowcom chcę uś-wiadomić, że swoim postępowaniem zapracowują na przy-szłe prześladowania księży. Sprawy tego świata mają się tak, że ci, z których wychodzi zło, zdążą zejść z tego świata w spokoju, natomiast zło przez nich wysłane wraca po wielu latach i uderza w tych, którzy nie zawinili: „Wina ojców na synów spada” (Biblia).

Fanatyzowanym młodym ludziom chcę powiedzieć, żeby nie wierzyli tym, którzy mianują się ich przywódcami. Młodym wydaje się, że to oni mają ster w rękach. Tymczasem są to ludzie bez doświadczenia życiowego, bo w pogardzie mają to, co chcą im przekazać przodkowie. „Chlubą młodzieńca jest jego siła, lecz chwałą starca jego siwy włos” (Biblia).

W przeszłości nieraz pokazywano „wielkich tego świata”, jak ckliwie głaskali dziecięce główki, choć sami dzieci nie mieli, albo ich rodziny były w rozsypce. Człowieka „pozyskuje” się od najmłodszych lat. Do podrostków mówi się: „Wy jesteście przyszłością narodu. Jesteście przyszłością Kościoła”. Wtedy oni czują się docenieni, ważni. Przeor II Jasnej Góry o. Pote-ralski błysnął intelektem i do kibiców powiedział: „Jesteście naprawdę kimś wielkim w Polsce. To przecież was można spotkać na ulicach polskich miast, gdzie opowiadacie się tak bardzo wyraźnie za Polską, za tymi, którzy walczyli o Polskę”.

Ksiądz i konduktor

To prowadziło do Komsomołu, Hitlerjugend, ZMP i hunwejbinów zaangażowanych w Rewolucję Kulturalną w Chinach. Dokąd ci młodzi ludzie będą doprowadzeni przez takich „ewange-lizatorów”? Oni jako zakonnicy powinni być w celach klasztornych i sidolem glancować świe-czniki. Powinni być w celach, by nikt im krzywdy nie zrobił, bo wtedy moglibyśmy się dowiedzieć, że cierpieli, albo - co nie daj Boże - zginęli za wiarę.

Śląski Kościół nie jest mentalnie tożsamy z polskim kościołem narodowym, który jest niereformowalny. Po przeczytaniu w internecie wywiadu z jednym z biskupów opolskich, ktoś w komentarzu napisał: „…tak się zastanawiam, czemu Opolsz-czyzna ma wyjątkowo mądrych biskupów… czy też lokalizacja narodowościowa nie stawia tam szczególnych wymagań… tam trzeba być Polakiem, ale dotrzymywać też niemieckich standardów jakości posługi… może warto, żeby KK w Polsce wziął przykład…”.

Kiedy obecny emerytowany arcybiskup katowicki był wice-rektorem Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i wracał autobusem do Katowic, o coś spytał konduktora. Konduktor powiedział: „Ksiądz chyba nie jest z Krakowa”. Ksiądz myślał, że zdradził go akcent i spytał konduktora, po czym tak sądzi? Konduktor powiedział: „Ksiądz z Krakowa nie rozmawiałby z konduktorem”.

Śląski Kościół nie ma Rydzyka, nie ma Natanka i wielu im podobnych. Dlatego ceńmy to sobie i trzymajmy się naszych księży, by w ten sposób zademonstrować naszą śląską inność. (JJ)

Andrzej Piontek,
Wodzisław Śląski

Od redakcji: Publikujemy różne opinie Czytelników, choć niekoniecznie je podzielamy.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie