Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

List do DZ: Nasza wielka patronka miała pseudonim "Zośka"

OPRAC.: PS
8 maja 2012 r. mija setna rocznica urodzin Adeli Korczyńskiej, patronki Gimnazjum nr 21 w Katowicach. Kobiety, dla której patriotyzm, dobro i pomoc drugiemu człowiekowi były sensem życia.

Adela Korczyńska urodziła się w Krakowie 8 maja 1912 r. Do Katowic Ligoty przybyła wraz z rodzicami w wieku 16 lat. W harcerstwie działała od 12. roku życia. Przeszła wszystkie stopnie i funkcje organizacyjne do harcmistrzyni włącznie. Wartości, którym wierna była w tej organizacji, pielęgnowała w dorosłym życiu - zarówno prywatnym, jak i w pracy pedagogicznej.

W 1931 r. ukończyła Seminarium Nauczycielskie w Nowej Wsi i podjęła pracę w szkole podstawowej w Nakle Śląskim. Po półtora roku wróciła do Katowic. W 1940 r. została zastępczynią komendantki Tajnej Śląskiej Komendy Harcerek. Komórka przez nią kierowana jako jedyna uniknęła rozpracowania. Rok 1943 przyniósł jej tytuł komendantki Wojskowej Służby Kobiet przy Komendzie Śląskiego Okręgu AK. Kapitan Adela Korczyńska przyjęła pseudonim "Zośka". Wiele czasu, sił i energii poświęciła pomocy więźniom obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz ich rodzinom. Przygotowywała dla nich paczki żywnościowe, lekarstwa, przekazywała grypsy z Auschwitz ich bliskim i pomagała uciekinierom z obozu, organizując im miejsca schronienia.

W konspiracji prowadziła również tajne nauczanie.

Lata powojenne były dla naszej patronki bardzo trudne. Co prawda wróciła do harcerstwa i do szkoły, jednak w latach 60. wystąpiła z ZHP. Nie mogła pogodzić się z jego upolitycznieniem i odejściem od ideałów skautingu. Pracowała m.in. w Szkole Podstawowej nr 34, SP nr 15 oraz w bibliotece SP nr 35 (dzisiejsze Gimnazjum nr 21) w Katowicach. Kładła ogromny nacisk na wychowanie przez czytelnictwo i krajoznawstwo. Jej bliscy wspominają naszą patronkę jako osobę bardzo ciepłą i serdeczną, choć jednocześnie stanowczą i wymagającą. Ostatnie dwa lata jej życia to walka z ciężką chorobą. Zmarła 23 sierpnia 1985 r. Została pochowana na cmentarzu przy ul. Panewnickiej w Katowicach.

W sercach uczniów Gimnazjum nr 21 wspomnienie o niej nigdy nie zaginie. Młodzież, która wyjdzie "od Korczyńskiej", zawsze będzie rozumiała, co znaczą słowa: Bóg-Honor-Ojczyzna. MOKR

Michał Cender, uczeń klasy 3b Gimnazjum nr 21 w Katowicach
Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
[email protected]

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera