Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

List do DZ: Refleksje nad wystawami w Muzeum Śląskim

Stanisław Obcowski
arc. DZ
Sporo czasu upłynęło od debaty w Urzędzie Marszałkowskim poświęconej projektowi stałej wystawy w przyszłym Muzeum Śląskim. Wszystkim wiadomo, że zaprezentowany koncept, według opinii dyskutantów, nadaje się do kosza i trzeba rozpisać konkurs nowy, w którym będą uwzględnione wartości faktycznie decydujące o tożsamości obecnej śląskiej społeczności. (...)

Zdumiał mnie i zmartwił zabieg socjotechniczny z szalbierstwem historycznym w tle. Tuż przed dyskusją uczestnikom dysputy wręczono kolejny koncept z zakresu muzealnictwa, opracowany 1 III 2012 r. pod roboczym tytułem: Muzeum Śląskie na Mapie Turystycznej Świata? Niewiele osób zajętych dyskusją do tego dokumentu zajrzało, a jeszcze mniej zorientowało się, jakie on niesie przesłanie i zagrożenie. W myśl założeń tego projektu, obiekt zwany Palais ma od Starostwa Pszczyńskiego wykupić inwestor strategiczny, zapewne Urząd Marszałkowski. Może dołoży się bawarska Inicjatywa na rzecz Autonomii Śląska, współpracująca i wspierająca RAŚ, która na pewno będzie decydować wraz z Gorzelikiem o treści i wydźwięku całego przedsięwzięcia. Ma nim być otwarcie Muzeum I Wojny Światowej - jako filii wspomnianego Muzeum Śląskiego.

Dlaczego w Palais? Gdyż właśnie w tej warowni kwaterował Sztab Główny niemieckiego cesarza Wilhelma II, naczelnego stratega pierwszej części polityczno-militarnej hańby Europy, która wkrótce ogarnęła cały świat. Natomiast wg autora projektu, Artura Klisia, władcy: który tu podejmował decyzje o znaczeniu globalnym, mające ogromne znaczenie historyczne, albowiem ukształtowały one nasz dzisiejszy, istniejący i znany nam świat (sic!).

Jakże pięknie wpisze się Górny Śląsk w dzisiejszą wspólną Europę, gdy do obecnego i następnych pokoleń dotrze wiadomość, że kolebką militaryzmu był on właśnie, że nie w Berlinie, ale w Pszczynie opracowano strategię działań wojennych i barbarzyństwa na niespotykaną skalę, jak wspaniale ta wystawa rozmyje odpowiedzialność za pruski militaryzm, który w 20 lat później zgotował część drugą golgoty dwudziestego wieku. Urzędowi Marszałkowskiemu proponuję planowane muzeum właśnie tej odsłonie poświęcić. Pokazać bohaterstwo Ślązaków w obronie śląskiej ziemi oraz człowieczeństwa na wszystkich frontach II wojny światowej i w podziemiu, oddać sprawiedliwość harcerzom i powstańcom broniącym Katowic, synom księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI Hochberga, do którego Palais należał, walczących w wojsku angielskim i w Armii Andersa, rodzinie arcyksiążąt Habsburgów z Żywca i innym śląskim rodom, które nie gloryfikowały faszystowskiego porządku - przykładowo - ostatniego z rodu hrabiego v. Ballestrema. On przez całą okupację ukrywał przed wywiezieniem do KL Dachau proboszcza parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej, ks. Jana Skrzypczyka.

Ponieważ w prasie nie znalazłem informacji o czekającym nas przedsięwzięciu, mogę domniemywać, że w protokołach dołączonych do konceptu zapisano debatę, która się nigdy nie odbyła. (...)

Rekapitulując, proponuję tę nową wizję poddać pod społeczny osąd. W przeciwnym razie, muzeum na pewno będzie ewenementem w Europie, gdyż dotychczas upamiętniano walczących z militaryzmem, a nie jego twórców. Twierdzę, że Ślązakom chluby nie przysporzy.

JJ
Stanisław Obcowski

CZYTAJ WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
Adres mejlowy: [email protected]


*Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
*Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Trwa pościg ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
*Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!