Bez obaw możemy powiedzieć, że współczesny człowiek to homo cosmopolitus. I może właśnie dlatego, coraz częściej, jakby na przekór wszystkiemu, pragniemy czuć się gdzieś zakorzenieni. Chcemy utożsamiać się z jakimś miejscem, nawet jeśli nie tam się urodziliśmy. Odpowiedzią na ta-kie potrzeby jest Ruch Integracji Śląska - idea, która w województwie dolnośląskim stała się rzeczywistością. Mieszkańcy regionu, który jeszcze 50 lat temu wyglądał zupełnie inaczej, dziś mówią o sobie - My Dolnoślązacy.
Musimy zastanowić się, dlaczego Górny Śląsk jest wciąż podzielony, mimo że historia i tu pozostawiła swoje ślady. Dlaczego ludzie, którzy tu mieszkają, zakładają rodziny, płacą podatki, planują przyszłość - mają czuć się wciąż obco, tylko dlatego, że ich dziadkowie -"nie stąd".
W latach 60. i 70. miasta śląskie całkowicie zmieniły swoją strukturę. W poszukiwaniu pracy kilka milionów ludzi z całej Polski przenosi się na te tereny. Śląsk staje się tyglem różnorodnych tradycji i zwyczajów. Odpowiedzią jest tęsknota, chęć powrotu do tego, co było wcześniej - choć dzisiaj wszyscy jesteśmy przecież Ślązakami, Górnoślązakami - każdy, kto tu pracuje, żyje, mieszka. Każdy ma prawo do tego miana, jeżeli tylko czuje z nim duchową łączność.
RIS to idea, wyraz krytycznego stosunku ludzi do rzeczywistości - próba jej ogarnięcia. Górny Śląsk jest obecnie zupełnie innym bytem społeczno-gospodarczym niż przed wojną. Dziś jest częścią scentralizowanej Polski - w latach 1922-39 był autonomią i choć nie ma wątpliwości, że były to lata kluczowe dla jego rozwoju, to jednak powrót do tego, co było, jest nierealny. Budowanie w no-wej rzeczywistości według starych zasad nie może doprowadzić do niczego innego, jak zamknięcia się na innych. Powinniśmy dążyć do tego, żeby każdy, kto tego pragnie, mógł powiedzieć: "Jestem Ślązakiem lub Jestem Górnoślązakiem".
Marek Bieńczyk napisał kiedyś, że melancholicy to ci, "co nigdy nie odnajdą straty". Miejmy nadzieję, że my, Górnoślązacy, nie staniemy się nieuleczalnymi melancholikami, że będziemy umieli spojrzeć w przyszłość, a nie zamykać się w przeszłości. Prezydent USA Barak Obama po-wiedział w jednym ze swoich przemówień: "Jedność jest w wielości" - i to jest idealna pointa.
Monika Paca
Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
[email protected] lub [email protected]
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?