List papieża Franciszka na Święto Niepodległości: "Niech...

  List papieża Franciszka na Święto Niepodległości: "Niech Boża Opatrzność darzy naród polski pokojem i pomyślnością teraz i w przyszłości!"

  MJ

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Papież Franciszek napisał list z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

  Papież Franciszek napisał list z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ©arc

  - Wraz z Kościołem w Polsce i wszystkimi Polakami dziękuję Bogu za to, że wspierał swoją łaską i mocą kolejne pokolenia, i sprawił, że przed stu laty spełniła się ich nadzieja na wolność i nie utracili jej, mimo kolejnych, bolesnych doświadczeń dziejowych, związanych z II wojną światową, nazistowską okupacją komunistycznym reżimem - pisze papież Franciszek w liście do Polaków na Święto Niepodległości.
  Papież Franciszek napisał list z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

  Papież Franciszek napisał list z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ©arc

  List papieża Franciszka na Święto Niepodległości


  11 listopada w całym kraju będziemy świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji papież Franciszek wysłał list do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. List jest przeznaczony do wykorzystania duszpasterskiego w niedzielę 11 listopada, co oznacza, że wierni jego treść będą mogli usłyszeć w czasie kazania.

  Papież Franciszek w treści wspomina ofiarę, jaką okupione było odzyskanie niepodległości, pisząc, że "odzyskanie suwerenności było okupione poświęceniem wielu synów Polski, którzy gotowi byli poświęcić swą wolność osobistą, swoje dobra, a nawet życie, na rzecz utraconej Ojczyzny".

  Wspomina także słowa Jana Pawła II, który 20 lat temu mówił o tym, że dążenie do wolności Polacy „opierali na nadziei, płynącej z głębokiej wiary w pomoc Boga, który jest Panem dziejów ludzi i narodów".

  Ojciec Święty w swym liście dziękuje także Bogu, "za to, że wspierał swoją łaską i mocą kolejne pokolenia, i sprawił, że przed stu laty spełniła się ich nadzieja na wolność i nie utracili jej, mimo kolejnych, bolesnych doświadczeń dziejowych, związanych z II wojną światową, nazistowską okupacją komunistycznym reżimem."

  - Niech Boża Opatrzność darzy naród polski pokojem i pomyślnością teraz i w przyszłości! Boże błogosławieństwo niech zawsze będzie z Wami! - kończy swój list głowa Stolicy Apostolskiej.

  List papieża Franciszka na święto 100-lecia odzyskania niepodległości


  Do Czcigodnego Brata
  Jego Ekscelencji Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego
  Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

  Sto lat temu, w dniu 11 listopada, Polska odzyskała niepodległość. Wraz z zakończeniem I wojny światowej zamknął się okres dominacji rosyjskiej, pruskiej i austriackiej nad narodem, który przed rozbiorami współtworzył historię chrześcijańskiej Europy, wnosząc całe bogactwo własnej, szlachetnej kultury i duchowości. Odzyskanie suwerenności było okupione poświęceniem wielu synów Polski, którzy gotowi byli poświęcić swą wolność osobistą, swoje dobra, a nawet życie, na rzecz utraconej Ojczyzny. Dążenie do wolności „opierali na nadziei, płynącej z głębokiej wiary w pomoc Boga, który jest Panem dziejów ludzi i narodów. Ta wiara była oparciem również wtedy, gdy po odzyskaniu niepodległości trzeba było szukać jedności pomimo różnic, aby wspólnymi siłami odbudowywać kraj i bronić jego granic” (Jan Paweł II, 11.11.1998).

  Wraz z Kościołem w Polsce i wszystkimi Polakami dziękuję Bogu za to, że wspierał swoją łaską i mocą kolejne pokolenia, i sprawił, że przed stu laty spełniła się ich nadzieja na wolność i nie utracili jej, mimo kolejnych, bolesnych doświadczeń dziejowych, związanych z II wojną światową, nazistowską okupacją komunistycznym reżimem.

  Podejmując modlitwę św. Jana Pawła II, szczególnego świadka tego stulecia, proszę Boga o łaskę wiary, nadziei i miłości dla wszystkich Polaków, aby w jedności i pokoju dobrze korzystali z tak cennego daru wolności. Niech opieka Maryi, jasnogórskiej Królowej Polski, zawsze towarzyszy Waszej Ojczyźnie i wszystkim Polakom! Niech Boża Opatrzność darzy naród polski pokojem i pomyślnością teraz i w przyszłości! Boże błogosławieństwo niech zawsze będzie z Wami!

  Franciszek

  Watykan, 4 listopada 2018 r.


  Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Wybory samorządowe w Zabrzu DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Dąbrowie Górniczej DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Bytomiu DRUGA TURA  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Instytucja fałszem podszyta

  DF (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Głos z Watykanu brzmi fałszywie, bo Kościół nie popierał walki Polaków o niepodległość. Polecam: kkpp.blox.pl/strony/Episkopat-falszuje-historie.html

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo