Lista płac 2021. Porównaj zarobki specjalistów i menadżerów: prawo, logistyka, IT, księgowość, farmacja

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Na kolejnych planszach: zarobki w działach prawnych, HR, IT, BPO, marketingu, sprzedaży, bankowości, finansach, administracji, logistyce, przedstawicieli medycznych, menadżerów i dyrektorów
Na kolejnych planszach: zarobki w działach prawnych, HR, IT, BPO, marketingu, sprzedaży, bankowości, finansach, administracji, logistyce, przedstawicieli medycznych, menadżerów i dyrektorów Pixabay
Udostępnij:
Narzekasz na pensję? Na Śląsku zarobki są wysokie - wynika z raportu firmy Antal na rok 2021. Tak dobrze zarabia się jeszcze tylko w Warszawie i na Dolnym Śląsku. Eksperci zebrali wynagrodzenia z roku pandemii 2020 i 2021. Oto wypłaty i konkretne stanowiska - aż ponad 200 przykładów pensji. Już nie w IT pensje rosną najszybciej, choć to wciąż najbardziej lukratywna branża. Najbardziej skoczyły zarobki prawników. Największy spadek - finanse i księgowość. Sprawdźcie, czy zarabiacie właśnie tyle. Oto raport firmy Antal, która zajmuje się rekrutacją specjalistów i menedżerów oraz doradztwem HR.

29 marca 2021 Antal opublikował 10. edycję Raportu Płacowego, wskazującego poziom wynagrodzeń na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich. Jak kształtują się płace obecnie, a na jakie stawki będą mogli liczyć kandydaci w procesach rekrutacyjnych w 2021 roku? Raport wskazuje, że średnie wynagrodzenie obecnie oferowane specjalistom i menedżerom wynosi 12 096 zł brutto miesięcznie, co oznacza spadek o 4 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Rok temu było to 12 614 PLN.

Jednak średnia na tak wysokich stanowiskach może być abstrakcyjna dla wielu z Was. Dla porównania - najniższa pensja w kraju wiosną 2021 to 2800 zł brutto. A średnia pensja w Polsce to 5200 zł. Menadżerowie i specjaliści zarabiają dużo, dużo więcej.
Jeśli chcecie po prostu sprawdzić, ile zarabia się na konkretnych stanowiskach, kliknijcie w galerię. Na planszach pokazane są w niej zarobki na 200 stanowiskach w różnych branżach i obszarach! W różnych branżach praca na tym samym stanowisku jest też różnie wyceniana. To stawki brutto.

ZAROBKI SPECJALISTÓW 2021

Zobacz list płac w galerii zdjęciowej

A w dalszej części tekstu: gdzie i komu zarobki w pandemii spadły, a komu wzrosły i na jakie benefity mogą liczyć pracownicy.

Jak pozyskiwano dane?

 • Przez badania ankietowe na próbie 2067 specjalistów i menedżerów z całego kraju, reprezentujących różne dyscypliny i branże;
 • badanie wśród 315 pracodawców przeprowadzone metodą CAWI w grudniu 2020 r.;
 • badanie wśród 956 pracowników (specjalistów i menedżerów) przeprowadzone metodą CAWI w grudniu 2020 r.

Która branża daje szansę na najlepszą pensję?

 • 12096 - to średnie wynagrodzenie specjalistów i menadżerów
 • administracja - 6215 zł
 • bankowość i ubezpieczenia - 11 918
 • finanse i księgowość - 10329
 • HR - 10 234
 • Inżynieria - 9685
 • IT - 14058
 • Logistyka - 10 026
 • Farmacja i sprzęt medyczny - 12 146
 • Prawo - 12 742
 • Sprzedaż i marketing - 10 725
 • SSC/BPO - 8085
 • Wyższa kadra zarządzająca - 21 966

Zobacz koniecznie

A zatem - warto zostać prawnikiem. - Grupą zawodowa, która zanotowała najwyższe wzrosty wynagrodzeń (15% rok do roku), są prawnicy. Ich średnie miesięczne wynagrodzenie wyniosło 12 742 zł brutto. Jednocześnie jest to specjalizacja, w której zarobki należą do najwyższych w kraju, a wyprzedza ją jedynie wyższa kadra zarządzająca oraz specjaliści i menedżerowie IT. Oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, prawnicy otrzymują najczęściej rozbudowany pakiet benefitów, a wyróżnia ich dwa razy większy niż rynkowy odsetek osób otrzymujących dofinansowanie do edukacji (32%) - czytamy w raporcie firmy Antal.

Pracownicy centrów usług również mogą uważać się za wygranych w ubiegłym 2020 roku. Dynamika wzrostu wynagrodzeń w centrach usług wspólnych spada – jeszcze dwa lata temu wzrost wynosił 13%, rok temu już 4%. Ostatni rok przyniósł wzrost o 7% dzięki średniemu miesięcznemu wynagrodzeniu w wysokości 8 085 zł brutto. Branża wciąż przoduje też w ofercie benefitów.

Płace przedstawicieli administracji wzrosły o 4% rok do roku – ich wynagrodzenie wyniosło 6 215 zł brutto. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że obecnie jest to najniżej opłacana grupa z wymienionych w raporcie i na tle ostatnich lat dynamika wzrostu wynagrodzeń w niej należy do najniższych, choć też najbardziej stabilnych. Podwyżki płac przedstawicieli administracji z reguły mają charakter wyrównania inflacyjnego.

Specjaliści i menedżerowie IT, których wynagrodzenia rosną dynamicznie w ciągu ostatnich lat, po raz pierwszy odnotowali spadek średniego miesięcznego wynagrodzenia (o 4%).

W obszarze logistyki zakupów i operacji zanotowano spadek płac w stosunku do poprzedniego roku. o 3 proc.

Specjaliści i menedżerowie zarządzania zasobami ludzkimi zanotowali spadek wynagrodzeń o 3% – średnio wyniosło ono 10 234 zł brutto. Najwięcej osób straciło pracę między kwietniem a czerwcem 2020.

Średnie miesięczne wynagrodzenie w branży farmaceutycznej i sprzętu medycznego wyniosło w ubiegłym roku 12 146 zł brutto i w porównaniu do poprzedniej edycji raportu spadło o 9%.

Przedstawiciele finansów i księgowości odnotowali spadek wynagrodzeń o 13%. To najwyższy spadek płac wśród badanych grup (obok wyższej kadry zarządzającej).

Wyższa kadra zarządzająca odnotowała spadek wynagrodzeń o 13% – średnie wynagrodzenie miesięczne wyniosło w tej grupie
21 966 zł brutto. Na spadek wynagrodzeń wpłynęły przede wszystkim niższe realizowane i zakładane wyniki firm, które bezpośrednio przekładają się na wysokość premii i prowizji kadry zarządzającej.

Pandemia dotknęła w największym stopniu grupę stanowisk najwyższych oraz grupę początkujących specjalistów. Menedżerowie wyższego szczebla zaś, widząc trudności rynkowe firm, znając świetnie rachunek zysków i strat, sami świadomie obniżali swoje
oczekiwania - wyjaśnia Michał Borkowski, sector menager w firmie Antal.

Nie przeocz

Benefity też są ważne

Co prócz pensji kusi pracowników w pandemii?
Rok pandemii - 2020 - przyniósł nam zdecydowany wzrost możliwości pracy zdalnej (20 punktów procentowych). Nieznacznie zwiększyły się również możliwości elastycznego czasu pracy oraz dni dodatkowego płatnego urlopu (wzrost o 3 punkty procentowe). Najwięcej respondentów straciło dostęp do karty fitness (spadek o 5 punktów procentowych), a także samochód służbowy oraz dofinansowanie do posiłków czy wakacji (spadek o 4 punkty procentowe). Spadki dotyczą więc obszarów lub usług dotkniętych ograniczeniami związanymi z pandemią lub wynikają z rzadszej obecności pracowników w biurach.

Pandemia czy nie – nadal w wiodących obszarach, takich jak IT, SSC/BPO, obserwujemy rynek pracownika. Pracownicy muszą otrzymać niezbędny pakiet świadczeń pozapłacowych, aby oferta danego pracodawcy (w połączeniu z konkurencyjnym wynagrodzeniem) była atrakcyjna i nie skłaniała do zmiany - mówią eksperci.

Oto link do pełnego raportu firmy Antal:
https://antal.pl/wiedza/raport/raport-placowy-antal-2021

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wiposz

Praca w firmie A nie jest równa pracy w firmie B. Niedawno zmieniłem pracodawce. Przeszedłem do imex logistics i zarowno warunki zatrudnienia jak i polityka firma sa jak niebo porównywane do ziemi. Dwa totalnie rozne bieguny. W imex przede wszystkim mozna sie rozwijac, firma nie oszczedza na nowoczesnych technikach, chca isc z duchem nowoczesnosci, a nie spoczywac na tym co zamierzchłe

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie