Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Listy na wyczerpanym papierze. Tyski festiwal Słowa. Edycja: Przybora ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Listy na wyczerpanym papierze. Kartki z książki
Listy na wyczerpanym papierze. Kartki z książki Jolanta Pierończyk
Listy na wyczerpanym papierze. Intymna korespondencja Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory stała się kanwą Tyskiego Festiwalu Słowa poświęconego Jeremiemu Przyborze w 15. rocznicę jego śmierci. Logos Fest - Tyski Festiwal Słowa rozpocznie się w środę, 15 maja, a zakończy w niedzielę, 19 maja.

Nie chcę używać słowa „romans”. W ogóle nie obchodzą nas relacje, w jakich byli wówczas Agnieszka Osiecka i Jeremi Przybora. Chcemy traktować ten materiał jako materiał literacki

- mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, reżyser koncertu opartego na listach tej pary, podkreślając, że do takiego traktowania upoważnia to, co napisała we wstępie do „Listów na wyczerpanym papierze” Magda Umer.

Zobaczcie zdjęcia:

A napisała ona, że sam Przybora, dając jej te listy i prosząc, by się nimi zaopiekowała, powiedział, iż nie chce ich zniszczyć, ponieważ „literatura polska by nam tego nie wybaczyła”. A do tego sama Agata Passent powiedziała: „To taka piękna literatura”.

- Są to przepiękne teksty o uczuciach, piękne wyznania miłości, czego nie da się osiągnąć dzisiejszymi emotikonami czy innymi grafikami - mówi Paweł Drzewiecki.

Bez tego uczucia łączącego Osiecką i Przyborę nie byłoby wielu pięknych tekstów w ich dorobku. - To uczucie napędzało oboje do pisania fenomenalnych utworów - podkreśla dyrektor .

Nie byłoby „Mówiłam żartem”, nie byłoby „Miłości w Portofino”, „O, Romeo!” i wielu innych.
Usłyszymy je podczas koncertu inauguracyjnego pt. „Gdyby zabrakło mi słów...” z udziałem Doroty Miśkiewicz, samego Pawła Drzewieckiego i artystów tyskich. W roli Osieckiej wystąpi Katarzyna Herman, w roli Przybory - Bronisław Wrocławski.

- W wyborze aktorki kierowaliśmy się sugestią Piotra Fronczewskiego, który podkreślał, że to musi być kobieta po przejściach. Myślę, że nie bez znaczenia jest tu też jej tatarska dusza, dzięki czemu te teksty w jej ustach zabrzmią szczególnie interesująco - mówi Paweł Drzewiecki.

O wyborze Wrocławskiego zdecydowała jego elegancja.
Koncert „Gdy zabraknie mi słów...” zaplanowano na 15 maja o 18.30 w Teatrze Małym. Następnego dnia o tej samej porze w tym samym miejscu wystąpi Edyta Geppert, która w swoim repertuarze ma zarówno piosenki Przybory, jak i Osieckiej, a do tego jeszcze Młynarskiego, Kofty i innych „poetów piosenki”, jak ich nazywa Paweł Drzewiecki. Usłyszymy m.in. piosenkę z musicalu „Piotruś Pan” z librettem Jeremiego Przybory.

W piątek, 17 maja, w Teatrze Małym o godz. 18.30 zobaczymy Artura Andrusa w satyrycznym recitalu.
- Wybór tego artysty też nie jest przypadkowy. Przybora i Andrus mają wiele wspólnego. Obaj są zarówno twórcami, jak i wykonawcami swoich tekstów. Obaj piszą albo o miłości, albo o życiu codziennym - mówi dyrektor MCK. - A do tego jeszcze Andrus jest zawsze w garniturze na scenie, czyli ze szczególną elegancją.

Zwieńczeniem V Tyskiego Festiwalu Słowa będzie spektakl „Przybora na 102” w wykonaniu Magdy Umer i kabaretu Mumio.

Kabaret Mumio to nie tylko kolejny tyski akcent w naszym festiwalu, ale i nawiązanie do absurdu i abstrakcji, jakie wnosili w Kabaret Starszych Panów takie postaci jak Michnikowski czy Gołas i inni tego rodzaju artyści

- podkreśla inicjator i organizator festiwalu.

Jego zdaniem powstały na 102. rocznicę urodzin Jeremiego Przybory spektakl „Przybora na 102” to najlepszy program z utworami tego artysty. Będzie go można zobaczyć w niedzielę, 19 maja, o 18.30.

W sobotę o godz. 17 w galerii Strefart przy Fabrycznej 2, po dwudniowych warsztatach pod kierunkiem prof. Anny Kramarczyk, będzie można zobaczyć widowisko sceniczne w ramach turnieju recytatorskiego, którego uczestnicy musieli przygotować jeden utwór patrona imprezy.

V Logos Fest - Tyski Festiwal Słowa. Edycja Przybora

Gdyby Jeremi Przybora pisał np. po francusku, to wymieniano by go jednym tchem obok Brassensa, Brela czy Viana. To on wraz z Jerzym Wasowskim podnieśli polską piosenkę do rangi zjawiska artystycznego najwyższej próby. (...) Nie ma już dzisiaj takich poetów - tak we wstępie do wyboru piosenek Jeremiego Przybory napisał kiedyś Wojciech Młynarski, który był twarzą zeszłorocznej edycji Tyskiego Festiwalu Słowa organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury pod dyrekcją Pawła Drzewieckiego jako jego autorski pomysł.

Nie przegapcie

Dlaczego Przybora? Okazją do przypomnienia tego poety i autora tekstów wręcz legendarnych piosenek Starszego Pana B. z „Kabaretu Starszych Panów” jest 15. rocznica jego śmierci, która minęła 4 marca.

- To, co w tekstach Jeremiego Przybory było wyjątkowe to to, że one nie schlebiały niskim i pospolitym gustom, przeciwnie - nie tracąc popularności, wyzwalały w odbiorcach z różnych stanów się wywodzących zdrowy snobizm i kulturalne ambicje - zauważał wspomniany Wojciech Młynarski.

- Przybora jako autor tekstów piosenek - inaczej mówiąc poeta - znacząco wpłynął na współczesną polszczyznę, język i wyobraźnię kilku pokoleń Polaków. Często wybierał słowa rzadkie, archaizmy wychodzące z użycia, by celowo spotęgować techniczne trudności językowe tekstu - np. „wespół w zespół,/ by żądz moc móc wzmóc!” lub „tatka tka i matka tka,/ a praczka czka,/ i, czkając, tka!”, czytamy w informacji prasowej przesłanej przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach.

W tej samej notce prasowej napisano także: „Przybora miał wpływ nie tylko na zwykłych odbiorców, ale również kolegów po piórze. Opublikowane w 2010 r. „ Listy na wyczerpanym papierze”, epistolograficzny zapis jego romansu z Agnieszką Osiecką, pozwala prześledzić ich wzajemne inspiracje. Piosenka Osieckiej „Na całych jeziorach ty” jest o Przyborze, inspirowana zresztą jego wcześniejszym utworem „Na całej połaci śnieg”.

V Logos Fest - Tyski Festiwal Słowo swoim patronatem objął prof. Jan Miodek.

Bilety na każdy koncert - 65 zł. Karnet na 4 koncerty kosztuje 180 zł.

Zobaczcie koniecznie

W PUNKT ODC. 6: Zagłębie Sosnowiec spadło z Ekstraklasy

Kopalnia Zofiówka rok po katastrofie. Zobaczcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo