Literacka Buczyna - pisarki i poetki o literaturze. Sabina...

  Literacka Buczyna - pisarki i poetki o literaturze. Sabina Waszut, Magdalena Majcher, Hanna Dikta, Magdalena Wala i Barbara Janas-Dudek

  Zdjęcie autora materiału

  Maria Olecha-Lisiecka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sabina Waszut
  1/4
  przejdź do galerii

  Sabina Waszut ©Monika Korzeniec-Olszewska

  Czym jest literatura kobieca? Jakie książki są tak określane i dlaczego? Czy istnieją książki dla kobiet i dla mężczyzn? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestniczki spotkania „Literacka Buczyna", które odbędzie się 24 sierpnia 2018 roku, o godz. 18, w amfiteatrze przy ul. Brzozowej 37 w Rudach. Organizatorem wydarzenia jest Klub Książki Kobiecej. Gośćmi „Literackiej Buczyny" będą śląskie pisarki i poetki: Sabina Waszut, Magdalena Majcher, Hanna Dikta, Magdalena Wala i Barbara Janas-Dudek.
  Jak podkreślają organizatorzy, literatura kobieca to pojęcie ambiwalentne. Przez niektórych przyznanie takiej etykiety jest równoznaczne z uznaniem tekstu za kiepski, przez innych za wartościowy, a jeszcze inni uważają, że takie płciowe etykietowanie literatury kompletnie nie ma sensu. Do worka z literaturą kobiecą wrzucane są zarówno autorki z półki literatury pięknej, jak i literatury popularnej.

  Swoimi doświadczeniami, opiniami i historiami podzielą się śląskie pisarki i poetki: Sabina Waszut, Magdalena Majcher, Hanna Dikta, Magdalena Wala i Barbara Janas-Dudek. Spotkanie w Rudach poprowadzi Małgorzata Tkacz-Janik.

  - Czujemy mocną potrzebę klasyfikacji, i nie ma w tym nic dziwnego. Sama mam ulubione gatunki, autorów, tematy, i dzięki temu, że w Empiku czy w innej księgarni znajduje się dział z science fiction, wiem, że mogę sobie odpuścić szukanie na tej półce, bo taka literatura nie jest w moim guście - mówi Magdalena Majcher, autorka popularnych powieści obyczajowych z rozbudowanym tłem społecznym, m.in. bestsellerowej serii „Wszystkie pory uczuć" oraz powieści „Stan nie!błogosławiony" i „W cieniu tamtych dni".

  Jak podkreśla Majcher, problem z literaturą kobiecą polega na tym, że to nie gatunek, a sztuczny twór.

  - To określenie dla wszystkich książek pisanych przez kobiety, nawet dla kryminałów! Nie uciekam przed tą nazwą, nie wstydzę się tego, że jestem autorką literatury kobiecej – w końcu jestem kobietą, piszę o kobietach i czytają mnie kobiety, ale nie do końca zgadzam się z opinią, dość stereotypową, na temat książek z tej półki. Mam wrażenie, że czytanie tej „literatury kobiecej” jest teraz modne, ale mówienie o niej – już nie. Na spotkaniach autorskich bibliotekarki często mówią mi, że to właśnie nasze książki, autorek powieści obyczajowych, są najchętniej wypożyczane i że, wbrew pozorom, czytają nas też mężczyźni - zauważa Magdalena Majcher, pisarka pochodząca z Zagłębia, a mieszkająca w Katowicach.

  Sabina Waszut zwraca uwagę, że literatura kobieca, to w dużej mierze sztuczny twór marketingowy.

  - Wydawnictwa doskonale wiedzą, że to kobiety czytają więcej i - co bardzo istotne - interesują się nie tylko treścią książki, ale też samymi autorkami, ich życiem i preferencjami (nie tylko literackimi). Książki dla kobiet sprzedają się dobrze, a co za tym idzie są chętnie wydawane - zaznacza Sabina Waszut, autorka bestsellerowej trylogii „Rozdroża".

  „Literacka Buczyna" odbędzie się 24 sierpnia 2018 roku o godz. 18 w amfiteatrze w Rudach. Wstęp jest wolny.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION