Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Literka "E" rządzi niepodzielnie: e-PIT, e-szkoła, ePUAP, e-sąd i eWUŚ

Aldona Minorczyk-Cichy
E-sądy - trafia do nich tysiące spraw
E-sądy - trafia do nich tysiące spraw
Cel Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji jest taki: transfer internetu co najmniej 30-100 MB na sekundę w każdym polskim domu. Póki co, to dla wielu tylko marzenie, bo są w woj. śląskim miejsca, gdzie zasięg złapać jest niezwykle trudno, albo nie ma go w ogóle.

Okolice Częstochowy, Żywca, Pszczyny - bywa fatalnie, ale ma być lepiej i to już od 2020 roku. Teraz mamy już e-sądy, e-PIT i e-administrację. Czekamy na cyfrową szkołę i szerokopasmowy internet, który ma trafić pod strzechy. Doczekamy się? Bądźmy optymistami.

W kraju dostęp do internetu ma już obecnie 2/3 mieszkańców powyżej 15. roku życia. Im młodsi internauci, tym lepiej są wyedukowani i tym częściej z sieci korzystają. Słowem: nie jest źle.

Najczęściej - jak się okazuje - z internetem za pan brat są mieszkańcy średnich miast. W przypadku dostępu do inter-netu nie ma już znaczenia to, czy ktoś mieszka w mieście, czy na wsi. Problemem jest za to siła sygnału. Badania firm telekomunikacyjnych pokazują, że barierą nie jest bynajmniej cena internetu. Znacznie się w ostatnich 2-3 latach obniżyła.
Za to e-wykluczonych mamy niestety aż 10 mln, w tym około miliona w województwie śląskim. To osoby, które po prostu nie mają potrzeby korzystania z sieci, internet ich zwyczajnie nie interesuje, nie ma im nic do zaoferowania, a przynajmniej - tak uważają. To są głównie osoby starsze. Cyfryzacja państwa, projekty zrealizowane, te w trakcie oraz dopiero zaplanowane były jednym z tematów debaty na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Jak się okazuje, przed nami nadal sporo jest do zrobienia, ale też są dziedziny, w których nie mamy już powodów do wstydu.

Bez internetu nie mogłyby już dzisiaj dobrze funkcjonować takie instytucje państwowe jak ZUS czy NFZ, a także e-sądy, które rocznie rozpatrują około 4 mln spraw. Trudniej byłoby na pewno klientom urzędów skarbowych, bo e-PIT-y niezwykle szybko się przyjęły. Wolimy zeznania podatkowe wysłać internetem, niż stać w kolejkach z papierami w ręku.

Andrzej Strug, dyrektor departamentu informatyki NFZ, chwali system eWUŚ, z którego korzystamy wszyscy idąc do lekarza: - On wprowadził NFZ i nas wszystkich w nową epokę. Jesteśmy tą instytucją, która wymusza pewne zachowania na świadczeniodawcach usług medycznych. Robimy to dla dobra pacjenta i jesteśmy skuteczni - zaznacza.

Dyrektor IBM Dariusz Śliwowski podkreśla, że ograniczenia są w nas: - Internet zmienia świat w sposób niewiarygodny. Wszystko to, czego nie ma w sieci tak naprawdę niewiele znaczy. Młodzi ludzie funkcjonują już zupełnie inaczej. To społeczeństwo cyfrowe - podkreśla.

Niebawem wyzwanie czeka nasze dzieci, które będą uczyć się w cyfrowej szkole i korzystać z cyfrowych podręczników. Te darmowe będą gotowe za dwa lata. Komputery do części szkół już trafiły.

Także urzędy zwiększają zakres spraw, które za pomocą sieci można załatwić. Tutaj problemem jest stan wiedzy i świadomości samych urzędników, dla których cyfryzacja także jest rewolucją w pracy.

Małgorzata Steiner z departamentu analiz i komunikacji społecznej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji: Nie lubimy się przyznawać, że coś się nam udało. Tymczasem udał się nam e-WUŚ. Udaje się nam także cyfryzacja telewizji. Ma do niej dostęp już 20 mln Polaków. Mogą oglądać 15 kanałów, a nie trzy. Dobrym projektem jest też cyfrowa szkoła. Podobnie e-podatki oraz e-sąd, COIG. Problemy mieliśmy przy budowie sieci szerokopasmowych, ale część przeszkód już za nami. 15 tys. km sieci - to już się dzieje.

Wojciech Dziomdziora, dyrektor spraw publicznych Orange Polska:
W ciągu 2-3 ostatnich lat zaszły zasadnicze zmiany. Barierą uniemożliwiającą korzystanie z internetu nie są już pieniądze. Cena jest na trzecim miejscu. Na pierwszym jest: "Nie mam takiej potrzeby". Wykluczenie cyfrowe nie jest już kwestią infrastruktury, raczej mentalności i braku usług. Pod względem infrastruktury na 140 krajów Polska jest na 49. miejscu w światowym rankingu, użytkowników indywidualnych na 74. miejscu, w e-administracji na 107.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!