Lockdown na Śląsku nie wpłynął na zwiększenie liczby bezrobotnych. Tylko w jednej branży zmniejszono liczbę zatrudnionych

Martyna Urban
Martyna Urban
W branży budownictwa lockdown nie przełożył się drastyczne zmniejszenie zatrudnienia.
W branży budownictwa lockdown nie przełożył się drastyczne zmniejszenie zatrudnienia. Jakub Steinborn
Udostępnij:
Uniwersytet Ekonomiczny w oparciu o dane uzyskane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Głównego Urzędu Statystycznego, Urzędu Statystycznego w Katowicach, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Ministerstwa Finansów oraz Urzędu Miasta Katowice i Google, opracował komentarz do sytuacji gospodarczej w sierpniu 2021 roku, w województwie śląskim. Ważnym wnioskiem płynącym z opracowania jest fakt, iż sytuacja na rynku pracy jest porównywalna do tej z 2018 roku. Poza górnictwem, na które pandemia wpłynęła pośrednio, żadna z branż nie odnotowała znaczącego spadku poziomu zatrudnienia. Które sektory rozwinęły się podczas epidemii COVID-19?

Struktura zatrudnienia w województwie śląskim

Z raportu UE w Katowicach wynika, że w sierpniu 2021 roku poziom bezrobocia ukształtował się na poziomie 4,7 procent. Wynik procentowy jest średnią, wszystkich miast woj. śląskiego, dla przykładu w Katowicach wynosił on 1,8 procent , a w Bytomiu już 9,4. Wszystkie dane UE, zawarte w komentarzu pochodzą z ZUS. Na ich podstawie uniwersytet wyliczył, że od początku wakacji liczba osób, które podjęły umowy cywilnoprawne, była wyższa, niż w I kwartale br. oraz II kwartale 2019 roku. Jedyne spadki odnotowano w górnictwie oraz działalności ochroniarskiej. Raport UE podkreśla, że spadek poziomu bezrobotnych w górnictwie wynika z restrukturyzacji w spółkach.

W Śląskiem dominuje zatrudnienie w przemyśle – ponad 370 tys. osób. Kolejne sektory przedstawiają się następująco: handel – prawie 240 tys., usługi publiczne – 180 tys., budownictwo – 123 tys. oraz transport-spedycja-logistyka, nauka, technika, górnictwo.

Które branże zostały narażone na straty w wyniku COVID-19?

Branże wrażliwe, czyli takie, które w wyniku pandemii zostały tymczasowo zamknięte, odnotowały znaczący spadek ilości osób zatrudnionych już w czwartym kwartale 2019 roku. Należą do nich: zakwaterowanie, gastronomia, turystyka, ochrona, porządek, kultura i sport. Stopniowe zmniejszanie się poziomu zatrudnienia zakończyło się w drugim kwartale 2020 roku.

Wyjątkiem jest ochrona, gdzie nastąpił ponowny minimalny spadek liczby zatrudnionych, pod koniec 2020 roku, który trwa do teraz. Spadek w ochronie spowodowany jest podejmowaniem pracy zdalnej przez pracowników korporacji oraz mniejszych firm.

Branża, która ma się nadzwyczaj dobrze

- Choć sytuacja na rynku budowlanym, a w szczególności mieszkaniowym, jest wciąż nadzwyczaj dobra, pojawiają się przesłanki, które można odczytywać jako pierwsze sygnały spowolnienia lub ostrożności w branży. – czytamy w raporcie UE w Katowicach.

Branża budowlano-montażowa od początku pandemii odnotowała stopniowy wzrost zatrudnienia. Niestety w 2021 roku ze względu na wzrost cen materiałów budowlanych oraz związanego z tym spadku produkcji budowlano-montażowego, przedsiębiorcy zaczęli ostrożniej pochodzić do nowych inwestycji. Kolejną niepokojącą przesłanką są przestoje spowodowane brakiem półproduktów, surowców oraz minerałów. Niepokój przedsiębiorców budzi także zamykanie portów w Chinach oraz innych krajach Azji południowo-wschodniej, co także zaburza regularność masowych dostaw.

Jednak wzrost w branży budowlanej przekłada się na rosnącą liczbę mieszkań.

- Bardzo dobre wyniki notowane są w szczególności w zakresie liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. W lipcu br. w województwie śląskim rozpoczęto budowę 1957 mieszkań, wobec 2353 mieszkań w czerwcu br., 1570 mieszkań w lipcu 2020 r. oraz 1590 mieszkań w lipcu 2019 r. – określa komentarz UE.

W których miastach buduje się najwięcej?

Miastami, w których najliczniej buduje się mieszkania, są kolejno: Żory – 379, Gliwice – 153, Katowice – 109 oraz Bielsko-Biała 103. Uwzględniając liczbę mieszkań, których budowę rozpoczęto na 1000 mieszkańców, najwyższy wskaźnik zanotowano w Żorach- 11,8, a następnie w Katowicach - 7,7, Chorzowie - 5,2 oraz powiecie mikołowskim – 4,8.

Wszystkie dane z Komentarza do Sytuacji Gospodarczej UE znajdziecie na stronie internetowej.

Zakupy róbmy racjonalnie a nie emocjonalnie KOMENTARZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie