Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lockdown w woj. śląskim coraz bardziej realny. Minister Adam Niedzielski: Trudna sytuacja na Śląsku. Kluczowe będą najbliższe dni

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Pamiętacie tak wyludnione Katowice z ubiegłego roku?
Pamiętacie tak wyludnione Katowice z ubiegłego roku? Arek Gola
Województwo śląskie znalazło się na liście regionów, w których sytuacja epidemiczna jest trudna - ogłosił 15 marca minister zdrowia Adam Niedzielski. Jeśli rosnąca tendencja zakażeń nie wyhamuje, niewykluczone, że na Górnym Śląsku wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia. Zamknięte zostaną hotele, kina, teatry, baseny i baza sportowa. Tak jak ma to obecnie miejsce w czterech innych województwach - lubuskim, mazowieckim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Lockdown w woj. śląskim coraz bardziej realny

O tym, gdzie i jakie dokładnie obostrzenia zostaną przywrócone zdecydują wskaźniki zakażeń w kolejnych dniach. Niewykluczone bowiem, że jeśli dynamika zachorowań nie wyhamuje lub jeszcze bardziej wzrośnie, to rząd zrezygnuje z wprowadzania restrykcji dla poszczególnych regionów i nałoży ogólnopolskie. Obecnie, przypomnijmy, w najtrudniejszej sytuacji epidemicznej znajduje się województwo warmińsko-mazurskie, w którym od 27 lutego obowiązują dodatkowe obostrzenia.

- Jeżeli będziemy mieli rzeczywiście do czynienia z realnym, dużym przyspieszeniem dynamiki zachorowań, konsekwencją tego będą decyzje, które będziemy podejmowali co do obostrzeń w skali całego kraju - zaznaczył w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak dodał, wskaźniki z minionej niedzieli są bardzo niepokojące. W poniedziałek rano resort potwierdził kolejnych 10 tys. 896 nowych zakażeń koronawirusem. To o ponad 75 proc. więcej niż jeszcze tydzień temu. Najwięcej nowych przypadków zarejestrowano w województwach mazowieckim i śląskim. Było to kolejno 2 311 i 1 247. W regionie najwięcej zakażeń przybyło w powiecie bielskim i Bielsko-Białej oraz Katowicach i powiecie żywieckim.

- Dzienna liczba zachorowań odnotowana wczoraj wyniosła blisko 11 tys. To bardzo dynamiczny wzrost względem poprzedniego tygodnia. Jeśli to co się stało, jest tylko wyjątkiem, możemy rozważać jeszcze scenariusze regionalne. Ale o tym co zrobimy zdecyduje dynamika zachorowań w najbliższych dniach - komentował minister zdrowia.

Najtrudniejsza obecnie sytuacja, jak wyjaśnił szef resortu, utrzymuje się w województwie warmińsko-mazurskim. Drugie jest województwo mazowieckie, tuż za nim plasuje się województwo pomorskie i lubuskie. - Kolejne województwa, w których sytuacja jest trudna, to kujawsko-pomorskie, dolnośląskie, śląskie i małopolskie. Te województwa są na liście alarmowej - wymienił.

Śląskie na drodze do lockdownu. Najtrudniejsza sytuacja w Beskidach

Aktualnie najsurowsze obostrzenia obowiązują w czterech pierwszych województwach. Na Mazurach, Pomorzu, Mazowszu i w woj. lubuskim cały czas pozostają zamknięte hotele, kina, teatry, baseny i obiekty sportowe. W galeriach handlowych działają tylko wybrane sklepy, a dzieci z klas I-III szkół podstawowych uczą się w systemie hybrydowym.

Opustoszałe Katowice 11 listopada 2020 roku. Dawno w stolicy województwo śląskiego nie było tak spokojnie.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Katowice dzisiaj są wyludnione. Tak ma wyglądać lockdown. Ul...

Niewykluczone, że podobne restrykcje zostaną wprowadzone także na Górnym Śląsku. Ostateczna decyzja zostanie ogłoszona w środę lub w czwartek. Scenariusz zakładający powrót obostrzeń prawdopodobny, bo wysoki wskaźnik zakażeń utrzymuje się w regionie już od kilku dni. Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w Beskidach, czyli w powiatach żywieckim, cieszyńskim i bielskim. To właśnie tam od kilku dni brakuje dla pacjentów miejsc w szpitalach. Chorzy przewożeni są do placówek w Katowicach, w tym do szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

W najbliższych dniach ponownie zostanie zwiększona liczba łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Nowy oddział covidowy powstaje w Szpitalu Powiatowym w Żywcu. Dodatkowe miejsca dla pacjentów z COVID-19 uruchamiane są także w szpitalach w Cieszynie i w Bielsku-Białej. Kolejne w szpitalach w Tarnowskich Górach, Świętochłowicach, Jaworznie, Żorach i Rudzie Śląskiej.

- Zamierzmy dokładać miejsc w szpitalach regularnych. Nie ma planów utworzenia szpitala tymczasowego w Ustroniu. Tam funkcjonuje już izolatorium, które jest dedykowane dla osób, które mają wynik dodatni i również potrzebują wsparcia - mówi Wojewoda Śląski, Jarosław Wieczorek.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera