Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lodowisko i park rozrywki w jednym. Racibórz planuje wybudować całoroczny obiekt dla rekreacyjny dla całych rodzin

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Raciborskie Centrum Aktywności Integracji Społecznej będzie pełniło kilka funkcji, dzięki czemu mieszkańcy Raciborza będą mogli korzystać z niego przez cały rok.
Raciborskie Centrum Aktywności Integracji Społecznej będzie pełniło kilka funkcji, dzięki czemu mieszkańcy Raciborza będą mogli korzystać z niego przez cały rok. UM Racibórz
Za blisko 12 mln zł, przy ulicy Zamkowej w Raciborzu ma powstać Centrum Aktywności Integracji Społecznej. Latem obiekt miałby pełnić funkcję wielofunkcyjnego boiska i parku rozrywki dla całych rodzin, zaś zimą byłby zadaszonym lodowiskiem. Stanie się tak jednak tylko wtedy, gdy potwierdzi się możliwość sfinansowania budowy obiektu. Choć prezydent Dariusz Polowy znalazł środki na tą inwestycję i podpisał już umowę z wykonawcą, to rada miasta zdecydowała o wycofaniu finansowania zadania. Sprawę po raz kolejny zbada więc Regionalna Izba Obrachunkowa, która już wcześniej zakwestionowała decyzję radnych o próbie wstrzymania realizacji budowy lodowiska.

Zimą ma być lodowiskiem, a w pozostałych miesiącach parkiem rozrywki dla całych rodzin. Mowa o Centrum Aktywności Integracji Społecznej, czyli obiekcie, na który czekają mieszkańcy Raciborza. Tak przynajmniej twierdzi prezydent miasta Dariusz Polowy, który pozyskał na ten cel 4 mln zł dofinansowania, pochodzącego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pozostała kwota miałaby zostać sfinansowana z budżetu miasta. Zadanie umieszczono w budżecie na 2022 rok w kwocie 4,7 mln zł i w wieloletniej prognozie finansowej na bieżący rok, w pozostałej kwocie 7,2 mln zł. I tu zaczęły się schody.

Spór o powierzchnię lodowiska

Choć w sierpniu bieżącego roku miasto ogłosiło postępowanie przetargowe, to jeszcze przed wyłonieniem wykonawcy pojawiły się pierwsze problemy. Rada miasta zadecydowała o wstrzymaniu wykonywania zadania, podejmując we wrześniu stosowną uchwałę. Wówczas uzasadniano to rozbieżnością w zakresie przedmiotowym inwestycji.

- Zakres przedsięwzięcia został ustalony w wyniku zawarcia kompromisu pomiędzy prezydentem, a przedstawicielami rady i obejmował przede wszystkim zmianę parametrów budowy płyty lodowiska, powierzchni budynku administracyjno-socjalnego oraz sposobu zadaszenia lodowiska. Efektem porozumienia było zwiększenie przez radę miasta Racibórz wydatków na to zadanie z kwoty 4,7 mln zł do kwoty 12 mln zł.
- Pomimo zawartego kompromisu i zwiększenia środków na budowę centrum, ogłoszono przetarg na realizację przedmiotowego przedsięwzięcia z pominięciem dokonanych ustaleń, zakładając inne parametry powierzchni lodowiska, budynku administracyjno-socjalnego i przede wszystkim kwestionowane zadaszenie lodowiska namiotem brezentowym - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Tym samym - wobec istotnych zmian w zakresie przedsięwzięcia - rada miasta Racibórz zdecydowała o wycofaniu zgody na jego realizację.

RIO mówi sprawdzam

Decyzja radnych została jednak zakwestionowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową. To spowodowało, że 15 grudnia ubiegłego roku, prezydent Raciborza Dariusz Polowy, w imieniu miasta podpisał umowę z wykonawcą.

- Uchwała o wstrzymaniu [zadania red.] jest tylko uchwałą intencyjną, która nie rodzi żadnych skutków prawnych. Uchwała ta została podjęta we wrześniu, a w listopadzie rada miasta wprowadza środki na realizację tego zadania. Jeśli trzymałaby się uchwały, którą sama podjęła, to po prostu by tych środków nie wprowadziła. A jeśli wprowadziła, do czego została zobligowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową, wskazuje to jasno, że takie zadanie powinno być realizowane i to też czynimy. Mam nadzieję, że radni uszanują werdykt RIO i uszanują obowiązujący w Polsce porządek prawny, wprowadzając to zadanie do budżetu na 2023 rok - wyjaśniał podczas grudniowej konferencji prasowej Dariusz Polowy, prezydent Raciborza.

Umowa podpisana, ale rada mówi "nie"

Tak się jednak nie stało, gdyż podczas styczniowej sesji budżetowej, raciborscy radni z klubów Razem dla Raciborza i Niezależni podjęli uchwałę w sprawie zaniechania realizacji inwestycji.

- Rada miasta nigdy nie wyrażała zgody na realizację zadania, pod pozorem którego realizowane ma być lodowisko zadaszone namiotem brezentowym o rozmiarach płyty lodowiska 1000 m2, tj. mniejszej o ok. 800 m2 niż obecne lodowisko i na które nie zabezpieczono środków w wysokości na jaką podpisano umowę - informują radni w uzasadnieniu uchwały.

Prezydent Dariusz Polowy jest jednak spokojny i podkreśla, że inwestycja jest już w fazie realizacji. Jego zdaniem, to obiekt, który spełni oczekiwania mieszkańców miasta.

- Większość rady miasta z uporem maniaka stara się powstrzymać tą inwestycję. Teraz podjęto kolejną próbę, aby zablokować jej realizację. W poprzednim roku, RIO wskazało radzie, że podejmuje działania niezgodne z prawem. Rada przywróciła te środki, podpisaliśmy umowę z wykonawcą i część środków już została zaangażowana. Inwestycja jest już w fazie realizacji, a mimo to większość rady skupiona wokół dwóch klubów stara się z uporem ją zatrzymać. Wystarczy spojrzeć na rynek, by zobaczyć jak dużą atrakcją jest lodowisko. Ludzie są spragnieni, by w zimie mogli jeździć na łyżwach - mówi Dariusz Polowy.

W kwestii ujęcia lodowiska w budżecie miasta Raciborza, będzie się wypowiadać Regionalna Izba Obrachunkowa. Od tej decyzji będzie zależał dalszy los budowy obiektu.

Wielofunkcyjny obiekt na miarę potrzeb raciborzan

Raciborskie Centrum Aktywności Integracji Społecznej będzie pełniło kilka funkcji, dzięki czemu mieszkańcy Raciborza będą mogli korzystać z niego przez cały rok. Zimą, halę wypełni lodowisko o powierzchni 1000 m2, zaś w pozostałych miesiącach, obiekt pozwoli na szerokie możliwości zagospodarowania jego przestrzeni, poprzez konstrukcję z podnoszonymi ścianami. Dzięki temu, miejsce to będzie mogło zostać wykorzystane jako rolkowisko, boisko wielofunkcyjne, park rozrywki dla rodzin czy miejsce organizacji wydarzeń kulturalno-sportowo-rekreacyjnych. Hala ma zostać wypełniona multisportową nawierzchnią, która umożliwi uprawianie wielu dyscyplin gier zespołowych.

- Dzięki bogatej ofercie, Raciborskie Centrum Aktywnej Integracji Społecznej będzie miejscem dla najmłodszych, dorosłych i seniorów służącym integracji społecznej. Tego rodzaju rozwiązania sprawdzają się i dają radość i możliwości szeroko pojętej rekreacji mieszkańcom m.in. Berlina, Warszawy, Szczecina, Lublina, Ostrowa Wielkopolskiego czy Krakowa - mówi Lucyna Siwek, rzecznik prasowa miasta Racibórz.

Zgodnie z projektem, Raciborskie Centrum Aktywnej Integracji Społecznej ma spełniać wymogi niskoemisyjności. Stanie się tak dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, rozwiązań materiałowych i technicznych. Te zakładają również użycie specjalnych rozwiązań dla osób niepełnosprawnych. Częścią obiektu będzie system obsługi kasowej, system oświetlenia, nagłośnienia, klimatyzacji i wentylacji obiektu. Nie zabraknie także instalacji fotowoltaicznej, zaś tuż wokół hali powstanie około 70 nowych miejsc parkingowych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera