Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Łódź - zobacz największą rezydencję fabrykancką w Polsce i dawne zakłady włókiennicze

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Łódź - poprzemysłowe miasto w centrum Polski
Łódź - poprzemysłowe miasto w centrum Polski Paweł Kurczonek / Polska Press
Łódź jest jednym z największych polskich miast. Wbrew pozorom znajduje się bliżej naszej aglomeracji, niż by się mogło wydawać, podróż samochodem z Katowic do Łodzi zajmuje ok. 2,5 godziny. Na turystów czekają tu liczne zabytki poprzemysłowe, słynna ul. Piotrkowska i Muzeum Kinematografii. Co jeszcze warto zobaczyć w Łodzi? Zapraszamy na wycieczkę.

Łódź? Przecież tu nie ma morza!

Miejscowość dawniej nosiła nazwę Łodzia. Językoznawcy i historycy do dziś nie są zgodni w kwestii pochodzenia tej nazwy. Jedna z hipotez mówi, że Łódź została tak nazwana od szlacheckiego nazwiska rodowego „Łodzic”, zaś herb miasta powstał od jego wizerunku, na którym przedstawiona jest łódź. Możliwe jest również, że nazwa pochodzi staropolskiego imienia męskiego Włodzisław bądź staropolskiego określenia wierzby szarej – łozy.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1332 roku, Łodzia była wówczas osadą rolniczą. Z czasem w Łodzi rozwinął się przemysł, głównie tkacki i sukienniczy. Dziś w mieście znajdują się liczne obiekty poprzemysłowe i pałace dawnych magnatów, będące jednymi z najważniejszych atrakcji turystycznych w mieście. Jedną z najbardziej znanych jest Manufaktura - ogromne centrum rozrywkowo-handlowe powstałe na terenie dawnego kompleksu fabrycznego. Rewitalizacja terenu zakładała wykorzystanie dawnych obiektów przemysłowych na współczesne potrzeby. Łącznie odrestaurowano 90 tys. m kw. obiektów z cegły, powstał tu rynek o powierzchni ponad 3 ha, wybudowano parkingi na 3,5 tys. samochodów. Inwestycja pochłonęła blisko 200 mln euro, jednak dziś Manufaktura przyciąga tysiące mieszkańców i turystów, którzy chętnie robią tu zakupy i odpoczywają.

Łódź była ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego

Zabudowania dzisiejszej Manufaktury powstały jako fabryka włókiennicza Izraela Poznańskiego. Magnat przemysłowy wraz Ludwikiem Geyerem i Karolem Scheiblerem zaliczany jest do trzech łódzkich „królów bawełny”. Oprócz licznych obiektów przemysłowych zostawił po sobie imponujący pałac, będący największą rezydencją fabrykancką w Polsce. Budynek, z racji rozmachu, nazywany jest łódzkim Luwrem.

Ważnym punktem podczas wycieczki do Łodzi jest spacer liczącą ponad 4 km długości ul. Piotrkowską. Początkowo była głównym traktem komunikacyjnym miasta, a dziś jest jego wizytówką, deptakiem pełniącym rolę starówki - można tu znaleźć liczne kluby i restauracje.

Co jeszcze warto zobaczyć w Łodzi? Zapraszamy na wirtualny spacer w naszej galerii.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera