Lokalne smakołyki na katowickim targu. Tego nie znajdziesz w marketach!

Materiał powstał we współpracy z Obroki, Rynek Smaku
Od 26 września wielbiciele dobrego jedzenia będą mogli robić zakupy na wyjątkowym targowisku urządzonym na terenach Śląskiego Rynku Hurtowego „OBROKI” w Katowicach. Organizowany tam „Rynek Smaku” zgromadzi najlepszych regionalnych producentów z całej Polski i pasjonatów zdrowej, naturalnej kuchni.

Wybierz się na Rynek Smaku

- W każdą sobotę i niedzielę na „Rynku Smaku” będzie można skosztować i kupić zdrową żywność oraz przetwory robione według tradycyjnych receptur. Pod jednym dachem mieszkańcy naszej aglomeracji znajdą wszystko co oferują najlepsi regionalni i lokalni producenci. Do ich dyspozycji oddaliśmy 400 metrów, odpowiednio przygotowanej i zaaranżowanej, powierzchni. Targom będą towarzyszyły degustacje i popisy sztuki kulinarnej organizowane przez najlepszych szefów kuchni. – mówi Piotr Spyra, prezes Śląskiego Rynku Hurtowego „Obroki”.

Ciasta, ciastka, ciasteczka…

Wizytę na „Rynku Smaku” każdy powinien zacząć od skosztowania wyjątkowych słodkości oferowanych przez Elę Hurek, pomysłodawczynię i właścicielkę cukierniczej marki „Ooo Ciastko”.

- Pieczenie mam w genach po mojej wspaniałej babci i niezwykle uzdolnionej kulinarnie mamie. To co wyniosłam z domu, dzisiaj rozwijam kuchenną kreatywnością i otwartością na nowe smaki. Zapraszam na „Rynek Smaku” na moje prawdziwie domowe, autorskie wypieki – mówi Ela Hurek.

Jej wegańska tarta z kremem jeżynowym to koronny przykład na umiejętne łączenie tradycji z nowoczesnością. Warto także skosztować truskawkowej panna cotty z prosecco (palce lizać!) czy mięciutkich ciasteczek z chrupiącymi orzechami. To wszystko jest tylko wstępem do smakowania tortów Eli Hurek - prawdziwych dzieł sztuki kulinarnej na każdą miłą okazję. Tutaj doskonale widać kunszt szefowej „Ooo Ciastko”.

Kresowe sękacze i sery zapiekane na węglowym żarze

Na stoiskach nie zabraknie także znanych litewskich specjałów przywożonych prosto spod Wilna. Żytnie pieczywo na zakwasie, doskonałe kwasy chlebowe robione wyłącznie z naturalnego ekologicznego chleba oraz wędzone na zimno wędliny – to tylko nieliczne rarytasy staropolskiej i litewskiej sztuki kulinarnej, które będą oferowane na „Rynku Smaku”. Absolutnym hitem będą domowe przetwory z leśnych owoców pochodzących z Dzukijskiego Parku Narodowego sąsiadującego ze słynnym uzdrowiskiem w Druskiennikach. Kulinarną kropką nad „i” będą tutaj kultowe litewskie desery, poszukiwane przez smakoszy kresowe sękacze wypiekane domowymi sposobami na żarze węglowym i zapiekane sery z jabłkami.

„Górolska Swoboda” w kuchni

Rodzime, beskidzkie rarytasy zapewnią na „Rynku Smaku” regionalni producenci zrzeszeni w „Górolskiej Swobodzie”. Ze styku Czech, Polski i Słowacji, ograniczonego Beskidem Śląskim i Morawskim, dotrą na targowisko na Obrokach produkty robione przez górali wyłącznie z naturalnych produktów, według receptur dziedziczonych przez pokolenia. Słynne kiełbasy owcze, znakomite sery i miody pitne, w tym doskonały „Grzaniec” i rarytas „Księżnej Lukrecji”.

Jajka i ryby w greckim towarzystwie

Równie dobre produkty będzie sprzedawać Grupa Rybacka „Bielska Kraina”. Pochodzące z naturalnych łowisk i czystych stawów hodowlanych pstrągi górskie oraz karpie królewskie chwalą najlepsi kucharze w kraju, a znakomici restauratorzy polecają je nie tylko na wyjątkowe okazje, ale także na weekendowe, przyjacielskie spotkania przy grillu.
Wielu nabywców na pewno znajdą także ekologiczne jaj od firmy „Atalo”. To samo dotyczy towarów ze stoiska All Greek. Śródziemnomorskie rarytasy sprowadzane są ze wszystkich regionów Grecji. Będzie można zatem kupić doskonałą oliwę z oliwek, znakomite rodzynki i papryczki cenione nie tylko przez wielbicieli greckiej kuchni. Na stoisku nie zabraknie także najwyższej jakości dzikich ziół zbieranych na Półwyspie Peloponeskim.

"Rynek smaku", zapraszamy już 26 września

Przypominamy, że „Rynek Smaku” otworzy swoje podwoje już 26 września. Zapraszamy wszystkich na tereny Śląskiego Rynku Hurtowego „OBROKI” w Katowicach przy ul. Obroki 130, w każdą sobotę i niedzielę. Bazar będzie czynny bez względu na aurę, bo stoiska zostały zlokalizowane w ogrzewanej hali targowej. Organizatorzy zapewniają także bezpłatny parking w bezpośrednim sąsiedztwie „Rynku Smaku”.

Aktualne informacje zawsze można znaleźć na: stronie internetowej targowiska oraz na fanpage’u „Rynku Smaku”.

Zapraszamy także do lektury weekendowego wydania „Dziennika Zachodniego”, gdzie będą publikowane teksty o przygotowaniach do otwarcia „Rynku Smaku”.

Dodaj ogłoszenie