Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Pyrzowicach gotowe do wznowienia lotów. Pomiar temperatury, dystans między pasażerami, zakaz wejścia do terminali: nowe zasady

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Lotnisko w Pyrzowicach jest doskonale przygotowane do wznowienia lotów 20 czerwca. I jest lotniskiem, którego boi się nasz narodowy przewoźnik, PLL LOT. Swoim strachem zaraził Grecję. Zakaz wejścia do terminali, bramki do pomiaru temperatury, automaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk, przegrody z pleksi - w Katowice Airport wszystko jest gotowe do wznowienia lotów po przerwie spowodowanej koronawirusem. Problem jest jeden - strach. Z lotniska w Pyrzowicach LOT poleci dopiero 20 czerwca, latem nie polecimy stąd do Grecji, choć z innych polskich lotnisk można. A inne linie? Na razie zakaz lotów obowiązuje do 6 czerwca. Ryanair zapowiada wznowienie lotów od 1 lipca, ale rzadziej - np. do Londynu będą tylko 3 loty w tygodniu zamiast 7.

Pod koniec maja odwiedziliśmy lotnisko w Pyrzowicach. Wtedy jeszcze przygotowywało się do działalności po przerwie spowodowanej koronawirusem w nowym reżimie sanitarnym. Na początku czerwca 2020 wszystko już jest gotowe. Ale tak wcześniej, jak obecnie, było wiadomo, że nasz narodowy przewoźnik, PLL LOT ignoruje port lotniczy w woj. śląskim. A potem okazało się, że Grecja też się boi samolotów z Pyrzowic - i jako jedyne lotnisko z Polski mamy "bana". tak czy siak - Katowice Airport są gotowe na wznowienie lotów. Zobaczcie zdjęcia, jak to wygląda.
[polecane]20229733,20280385,20252175,20278827;1;Musisz to wiedzieć[/polecane]

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA wdrożyło w Katowice Airport wszystkie zalecenia międzynarodowych i krajowych władz lotniczych, których celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-Cov-2. Od 1 czerwca 2020 roku lotnisko jest w pełni gotowe do obsługi ruchu pasażerskiego – zarówno krajowego, jak i międzynarodowego – w nowym, zaostrzonym reżimie sanitarnym - czytamy w komunikacie władz lotniska.

Zgodnie z nowymi regulacjami, GTL SA będzie dążyło do ograniczenia liczby osób przebywających w terminalach pasażerskich wyłączenie do klientów linii lotniczych, pracowników lotniska oraz załóg statków powietrznych. Oznacza to m.in., że osoby odprowadzające lub oczekujące na przylot podróżnych nie będą wpuszczane przez obsługę portu na teren terminali. Wyjątek stanowią osoby, które towarzyszą pasażerom wymagającym specjalnej opieki.

Istotną zmianą wynikającą z nowego reżimu sanitarnego będzie kontrola temperatury ciała każdego pasażera wylatującego. W Pyrzowicach kamery termowizyjne zostały zainstalowane przy centralnym wejściu do terminalu pasażerskiego A. Osoby z objawami COVID-19, to jest z temperaturą ciała 38°C i powyżej, uporczywym kaszlem, trudnościami w oddychaniu lub innymi objawami grypopodobnymi, podlegać będą dwukrotnemu pomiarowi temperatury z przerwą 15 minutową w kabinie do oceny zdrowia pasażerów. W przypadku potwierdzenia objawów COVID-19 ocenionego na podstawie wskazanych przesłanek, personel kontrolujący odmówi wejścia do budynku terminala takiej osoby.

W zgodzie z regulacjami mającymi na celu prewencję rozprzestrzeniania się koronawirusa, wszystkie osoby przebywające na terenie Katowice Airport muszą obowiązkowo nosić maseczki ochronne lub przyłbice. Do dyspozycji pasażerów nieposiadających stosownych maseczek udostępnione zostały automaty, w których – prócz wspomnianych maseczek – zakupić można jednorazowe rękawiczki ochronne oraz płyn do dezynfekcji.

To jest zabawne

W trakcie przebywania na lotnisku obowiązywać będzie zasada zachowywania dystansu fizycznego minimum 1,5 metra. Przypominają o tym stosowne ikonografiki, rozmieszczone przed stanowiskami odprawy biletowo-bagażowej, kontrolą bezpieczeństwa, bramkami do boardingu oraz przy karuzelach do odbioru bagażu rejestrowanego. Emitowane będą także komunikaty głosowe z prośbą o zachowanie odpowiedniego dystansu.

O bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich osób przebywających na terenie pyrzowickiego lotniska zadbano również poprzez udostępnienie bezdotykowych stanowisk z płynem dezynfekującym, za pomocą których pasażerowie będą mogli oczyścić ręce. Jednocześnie warto podkreślić, że – celem zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa – teren całego portu lotniczego w Pyrzowicach jest regularnie dezynfekowany.

Kolejnymi działaniami podjętymi w celu zminimalizowania ryzyka zachorowania objęto stanowiska do odprawy biletowo-bagażowej, bramki do boardingu oraz informację lotniskową. Zostały one wyposażone w ścianki z pleksi, oddzielające pracowników lotniska od podróżnych.

Celem minimalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa, pasażerów mających taką możliwość zachęca się do skorzystania z odprawy internetowej oraz posiadania kart pokładowych w wersji elektronicznej (na telefonach, tabletach itd.).

W ramach nowego reżimu sanitarnego, firmy odpowiadające za obsługę naziemną statków powietrznych stosować będą procedurę boardingu strefowego pasażerów. W przypadku, gdy w ramach tej procedury wykorzystywane są autobusy, wówczas pod uwagę brana będzie zwiększona ich liczba w celu dostosowania się do bezpiecznych fizycznych odległości.

Nowymi zasadami objęto również procedury przylotu. Na pokładzie statku powietrznego podróżny będzie miał obowiązek wypełnienia Karty Lokalizacyjnej Pasażera, którą trzeba będzie oddać po zakończeniu lotu. Po przylocie i odebraniu bagażu, pasażerowie proszeni będą o jak najszybsze opuszczenie lotniska.

Pandemia koronawirusa wpłynie na proces obsługi podróżnych zarówno na lotnisku, jak i na pokładzie statku powietrznego. Podróżni muszą liczyć się z tym, że ze względów na dodatkowe procedury, czas całkowitej obsługi na lotnisku przed wylotem może się wydłużyć. Nieustająco będziemy dokładali wszelkich starań, by w nowym reżimie sanitarnym, pasażerowie przebywający na terenie lotniska czuli się komfortowo i bezpiecznie. W sytuacji pandemii, ochrona zdrowia jest naszym priorytetem, dlatego ściśle wypełniamy wytyczne dotyczącego nowego reżimu sanitarnego określone przez władze lotnicze. – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

To jest zabawne

Zagrożenie wirusem SARS-CoV-2 oraz aktywne przeciwdziałanie pandemii spowodowało najpierw stopniowe, a następnie praktycznie całkowite wyłączenie działalności polskich regionalnych portów lotniczych, w tym Katowice Airport. Od 15 marca 2020 roku w Pyrzowicach ustał masowy ruch pasażerski – zarówno regularny, jak i czarterowy. Pomimo zakazu lotów w ruchu pasażerskim, port lotniczy w Pyrzowicach utrzymuje cały czas zdolności operacyjne. Zakaz lotów nie obejmuje m.in. rejsów cargo oraz tych, które są związane np. z przebazowaniami samolotów na przeglądy techniczne. W Katowice Airport cały czas realizowane są regularne rejsy towarowe na czterech kierunkach, więc terminal cargo pracuje siedem dni w tygodniu, praktycznie bez przerw. Funkcjonuje także baza techniczna do obsługi samolotów. Nie zmienia to faktu, że w trakcie ponad 70 dni obowiązywania zakazu lotów pasażerskich, liczba operacji startów i lądowań w Katowice Airport spadła o ponad 90%. Decyzję Rządu RP, od 1 czerwca 2020 roku, możliwe jest wykonywanie rejsów pasażerskich w ruchu krajowych. Polskie Linie Lotnicze LOT zdecydowały, że na razie krajowe połączenia wykonywane będą pomiędzy Warszawą, a ośmioma lotniskami regionalnymi. Ze względu na sytuację epidemiczną w województwie śląskim, nie ma na tej liście Katowice Airport, pomimo faktu, że port spełnia wszystkie wymogi związane z obsługą ruchu w nowym reżimie sanitarnym. Rejsy krajowe PLL LOT z Katowice Airport mają wystartować 20 czerwca 2020 roku.

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera