Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubimy mieszkać w Katowicach. W Częstochowie i Bielsku-Białej już nie. Dlaczego?

Sławomir Cichy
Lucyna Nenow
Jak sprawdzić, czy mieszkańcy utożsamiają się z miejscowością, w której mieszkają? Jak ocenić poziom ich lokalnego patriotyzmu, a jednocześnie poparcie dla samorządu i jego decyzji? Odpowiedzi na te pytania znalazł prof. Janusz Czapiński, który od 2000 roku kieruje badaniami warunków i jakości życia Polaków, zwane diagnozą społeczną.

- Bezpośrednim rezultatem badań jest publikowany co dwa lata raport, który stanowi podstawę do przeprowadzenia prognoz przyszłych wydarzeń oraz działań ekspertów, np. z zakresu polityki społecznej i oświatowej - mówi prof. Czapiński.

Najnowszy raport, którego na razie opublikowano tylko fragmenty, nie pozostawia wątpliwości, że największy procent osób, które nie wyobrażają sobie zmiany miejsca zamieszkania, mają w naszym regionie Katowice. Co więcej, z każdym raportem ich liczba rośnie. Ranking zamyka Częstochowa z najgorszym wynikiem w kraju.

- Nie znam tego raportu, nie mogę więc się do niego odnieść. Proszę przesłać go mejlem, to będziemy mieli platformę do dyskusji - skomentował te dane w środę prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Dane przesłaliśmy, ale w ratuszu nikt nawet nie otworzył poczty od nas, co jest najlepszym komentarzem do powodów fatalnego wizerunku miasta.

Ale w ciągu ostatnich dwóch lat to w Bielsku-Białej najwięcej osób wyparło się swojego miasta i choć jeszcze niedawno nie wyobrażali sobie życia gdzie indziej, dziś chętnie wyprowadziliby się spod Szyndzielni.

- Gwałtowny spadek liczby osób uważających miasto za swoje miejsce na ziemi, to swoista czerwona kartka dla samorządu. Musiało się w Częstochowie czy Bielsku wydarzyć coś, co spowodowało tak ogromny odpływ głosów pozytywnych i utratę zaufania - mówi socjolog prof. Marek Szczepański.

Lokalni dziennikarze z Bielska-Białej mówią wprost, że kontakt z prezydentem Jackiem Krywultem mają jedynie podczas oficjalnych uroczystości, a i wówczas występuje on w roli pouczającego otoczenie nieomylnego i wszystkowiedzącego, co przybiera czasem groteskowe formy. Dostanie się "na pokoje" w ratuszu graniczy z cudem.

Radny Grzegorz Puda twierdzi, że w mieście mówi się o prezydencie budującym sobie pomniki, nie licząc się z potrzebami mieszkańców.

- Stadion jest potrzebny, ale sąsiedzi pytają mnie, po co taki wielki i dlaczego w centrum miasta? Albo czy hala za 75 mln zł to dobry pomysł, skoro koncerty i tak odbywają się w namiocie obok? - wylicza i sam nie ma na te pytania odpowiedzi, bo prezydent nie czuje potrzeby, by na nie odpowiedzieć.

Z kolei w Zabrzu nie przybyło ani nie ubyło lokalnych patriotów, dla których ich miasto jest najlepszym miejscem do życia. I choć wynik się nie zmienił, prezydent Małgorzata Mańka-Szulik uważa, że odniosła sukces. - Przy tak ogromnej i uciążliwej inwestycji, jaką jest wymiana kanalizacji w całym mieście, utrzymanie poziomu zadowolenia na niezmienionym poziomie świadczy o dużym zrozumieniu i poparciu zabrzan dla konieczności zmian - mówi nam prezydent.

Poszło w górę zadowolenie mieszkańców z Jaworzna.

- Nie pracujemy na słupki. Po prostu z żelazną konsekwencją realizujemy zapowiedziane plany inwestycyjne - mówi prezydent Paweł Silbert.

Dwa lata temu Sosnowiec był na dnie. Miał najgorszy wynik w regionie. Teraz nastąpiło odbicie, więc złośliwi twierdzą, że jedynym zauważalnym sukcesem lewicowego prezydenta Kazimierza Górskiego było zaproszenie PO z Arkadiuszem Chęcińskim do koalicji. - Mógłbym wiele dobrych słów powiedzieć o prezydencie Górskim, ale rzeczywiście w ciągu dwóch lat zmieniliśmy wizerunek Sosnowca, co przekłada się na pozytywną opinię o mieście - mówi Chęciński, dziś wicemarszałek województwa.

Zadowoleni?

Najwyższy w kraju procent bardzo zadowolonych z miasta, w którym żyją, jest w Gdyni. Dziś to 41 proc. Oto wyniki z naszego regionu w procentach i porównanie z badaniem w roku 2011.
Katowice: 2011 r. - 9,97; 2013 - 16,23
Gliwice: 2011 - 6,97; 2013 - 9,20
Zabrze: 2011 - 8,78; 2013 - 8,90
Sosnowiec: 2011 - 3,35; 2013 - 6,22
Bielsko-Biała: 2011 - 14,26; 2013 - 5,85
Jaworzno: 2011 - 3,62; 2013 - 5,09
Częstochowa: 2011 - 8,56; 2013 - 3,26

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!