Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubisz się opalać? Zobacz, jakie błędy popełniamy wystawiając się do słońca

Agata Pustułka
Nadmierne opalanie nie pozostaje bez wpływu na zdrowie, dlatego ze słońca należy korzystać z rozwagą
Nadmierne opalanie nie pozostaje bez wpływu na zdrowie, dlatego ze słońca należy korzystać z rozwagą Jarosław Jakubczak
Jeśli się opalasz, musisz przestrzegać zasad bezpieczeństwa, które uchronią cię przed oparzeniami, starzeniem skóry, a przede wszystkim nowotworami, w tym czerniakiem. - Zwykle zalecam i sama stosuję się do następującej zasady: gdy jedziemy do upalnych krajów, przez pierwsze trzy dni smarujemy się kremem z najwyższym numerem filtra, a potem do końca wakacji "30". Chronimy znamiona, np. plastrem lub nakładając na nie punktowo krem z wysokim faktorem.

Ograniczamy też czas przebywania na słońcu w godz. od 11 do 16 - mówi dr Zofia Kijas-Kur, kierownik oddziału dermatologii w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu.

Fototyp skóry, czyli jej rodzaj, jaki najczęściej występuje u Polaków, nie jest korzystny dla opalania. Wyróżniamy sześć fototypów, w zależności od ilości zawartej w skórze melaniny, która wpływa na kolor skóry. Charakterystyczne dla Polaków są fototypy I i II, co oznacza skórę bardzo łatwo ulegającą oparzeniom.

WAKACYJNA MODA: CO SIĘ NOSI NA BASENIE

Jak wyjaśnia dr Magdalena Jurzak z kosmetologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, należy wyrobić w sobie nawyki bezpiecznego i świadomego opalania. - Kosmetyki trzeba dostosować do typu skóry. W tej sprawie warto skonsultować się ze specjalistą - ocenia dr Jurzak.

Co warto wiedzieć o opalaniu?

  1. Trzeba się dosmarowywać! Nawet użycie kremu z bardzo wysokim filtrem nie zabezpiecza nas w pełni przed słońcem. Kosmetyki najefektywniej chroniące przed promieniowaniem UVB mają SPF 50 plus. Warto dodać, że w mniejszym stopniu chronią przed groźniejszym promieniowaniem UVA, ale to działa na nas cały rok, nawet w dni pochmurne.
  2. Zwykle smarujemy się raz w ciągu dnia. Tymczasem powinniśmy powtarzać tę czynność nawet co dwie godziny i zawsze po każdej kąpieli.
  3. Nie oszczędzaj kremu z filtrem! Zwykle nakładamy go zbyt cienką warstwę. Tymczasem powinna obowiązywać zasada, że ilość kremu mieszcząca się na małej łyżeczce powinna zostać rozsmarowana na każdej z części ciała, oprócz tułowia. Tam dajemy tyle kremu, ile mieści się w dużej łyżce do zupy.
  4. Osoby, które mają znamiona na plecach, właściwie nie powinny się opalać, a po słońcu chodzić w podkoszulkach. Dlaczego? Bo właśnie na plecach jest zlokalizowanych bardzo wiele nowotworów skóry. Nie kontrolujemy wyglądu znamion, bo ich po prostu nie widzimy i nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia. Panie powinny zwracać szczególną uwagę na podudzia.
  5. Osoby, które mają jasną karnację, wiele znamion, powinny zamiast kąpieli słonecznych używać kremów czy balsamów z samoopalaczem. Są całkowicie bezpieczne, a efekt jest bardzo podobny.
  6. Dzieci bezwzględnie od godziny 11 do 16 nie powinny przebywać na słońcu, co nie znaczy, że nie mogą w ogóle korzystać z jego działania. Należy jednak pamiętać, że większość czerniaków skóry w wieku dorosłym, to efekt oparzeń w dzieciństwie i dlatego o skórę najmłodszych trzeba dbać szczególnie.
  7. Z kąpieli słonecznych nie powinny korzystać osoby zażywające witaminę A, a także pijące dziurawiec lub napary z innych roślin, które mogą działać fotouczulająco lub fotooptycznie. Stwierdzono też, że niektóre leki antykoncepcyjne mogą mieć wpływ na powstanie zmian pigmentacyjnych.
  8. Omijaj szerokim łukiem solaria. W wielu krajach wprowadzono zakaz korzystania z solarium dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. Statystyki są nieubłagane - do 75 proc. wzrasta zagrożenie rakiem skóry u osób korzystających z solariów. Osoby z fototypem I i II w ogóle nie powinny opalać się w solariach.
  9. Jeżeli jedziemy na urlop do bardzo ciepłych krajów, to warto przed wyjazdem udać się do dermatologa, by obejrzał nasze znamiona. Bezwzględnie idziemy do specjalisty po wakacjach, gdy zauważymy jakieś nowe znamię lub gdy stare zmieni wygląd.

W 2011 roku przeprowadzono ankietę, podczas której pokazano Polakom zdjęcie czerniaka i zadano pytanie, czy z takim znamieniem udaliby się do lekarza. Co trzeci z badanych zlekceważył problem! Nie spieszyłby się z pójściem do lekarza, albo wcale by nie poszedł.

Nic dziwnego, że liczba zachorowań na czerniaka wzrasta w Polsce bezustannie - szacuje się, że przekroczyła już 2300 przypadków rocznie. Prawie połowa osób umiera na czerniaka. Czynnikami, które predysponują do jego rozwoju, są: częstość ekspozycji, dawka promieniowania, wczesne rozpoczęcie tej ekspozycji. Coraz powszechniejsze staje się uzależnienie od sztucznego opalania.
Jak rozpoznać czerniaka? Znamię "wylewa" się na jedną stronę, ma poszarpane, nierównomierne brzegi, posiadające zgrubienia, niejednolity kolor, wielkość powyżej pół centymetra.



*Superbudowa 2013. Najlepsza inwestycja woj. śląskiego ZOBACZ
*Marsz Autonomii 13 lipca 2013: ZDJĘCIA, WIDEO, KONTROWERSJE
*Groby wampirów odkryto w Gliwicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!